Бути корисним сьогодні може кожен: історії волонтерів з Миколаївщини, - ФОТО
Сьогодні, 5 грудня, відзначається Міжнародний день волонтера. В Україні волонтерський рух почав формуватися у 1990-х роках, а його стрімкий розвиток почався, коли росія розпочала повномасштабну війну. Волонтери відіграють важливу роль у підтримці ЗСУ, організовуючи збори та забезпечуючи військових усім необхідним – від ліків і амуніції до транспорту й озброєння. Їхня самовіддана праця трохи полегшує життя української армії.
Редакція 0512 неодноразово писала про тих миколаївців, які своїми діями допомагають фронту та вирішила нагадати про цих невтомних людей з тилу.
Відновлюють зруйновані домівки на Миколаївщині
Регіональна команда “Добробат” працює на Миколаївщині з літа 2022 року. Волонтери допомагають ладнати та відновлювати цивільні об’єкти на Миколаївщині, які були пошкоджені чи зруйновані внаслідок російської агресії.
Наразі команди “Добробату” працюють у восьми областях України. На Миколаївщині команду створив та очолює Юрій Осіпов. Чоловік розповів, що наразі у команді працює постійно близько 5-10 людей.
За словами Юрія, волонтери працюють на різних об’єктах, але здебільшого — це пошкоджені чи зруйновані будинки цивільних жителів. Проте волонтери ладнали й лікарні, й школи.
Маскувальні сітки для ЗСУ
На Миколаївщині працює сотні груп волонтерів, які плетуть власноруч маскування для українських захисників.
Восени 2023 року миколаївська волонтерка Анна Космачова зібрала людей, які також мріють про скорішу перемогу та хочуть внести свій вклад у допомогу Збройним Силам України. Тоді ж у місті почали працювати “МикоПавучихи”. Адже найперший волонтерський рух, який організувала Космачова запрацював на Вознесенщині під назвою “Веселі павучихи”.
У Миколаєві дівчата створили понад 70 маскувальних сіток, а у смт Веселинове - понад 600.
"Рух “МикоПавучихи” в місті я організувала рік тому. Це було трохи важко, адже, як завжди, є проблема з місцем збору і щоб локація була зручна для всіх. На той момент я розраховувала більше на освітян. Але, як показала з часом практика і цьому я дуже задоволена, більше приєдналась молодь. Від 21 до 40 років - це середній вік людей, які долученні до плетіння берегинь у Миколаєві", - розповіла Анна Космачова.
МикоПавучихи
Жителі Первомайської селищної територіальної громади пережили у 2022 році щоденні обстріли та часткову окупацію зі сторони російських військ.
Група добровольців після повернення додому об'єднались у групу й стали плести маскувальні сітки. Організаторка руху - місцева жителька Світлана.
За словами Світлани, на початку руху в групі було всього п’ять дівчат, нині долучилось кілька десятків людей. Жительки громади працюють фактично щодня. Підрозділи волонтерського об’єднання вже є в інших селах громадах: Білозірці, Засіллі, Новоселівці.
Одними сітками жителі громади не обмежуються, періодично закриваючи інші потреби захисників. Це виготовлення окопних свічок, збір продуктів та одягу, купівля дронів тощо.
Одяг, дрони, авто
У 2022 році два села на Миколаївщині - Лупареве та Лимани знаходились менше, ніж 20 кілометрах від окупованої території Херсонщини. Сьогодні ці населені пункти знаходяться за 80 кілометрів від лінії фронту, але досі залишаються у зоні ризику через російську агресію.
Житель села Лимани - Юрій, який організував місцевий волонтерський рух
Житель Лиманів Юрій розпочав свою волонтерську діяльність, коли підрозділ його рідного брата потребував тепловізор. У 2023 році місцевий старостат надав місце для плетіння сіток, а вже власними зусиллями волонтери його облаштували. За словами Юрія, місцеві жительки вчились плести самотужки.
"У нас працюють десь 30-40 дівчат. Ми зробили таку рамку для зручності. Виготовили за останні пів року більше сотні. Весь лівий берег Херсонщини має наші сітки, мабуть. Дівчата вже прекрасно знають свою роботу, тому на мені здебільшого зараз це збори та організаційні запитання", - сказав Юрій.
Окрім плетіння сіток та придбання пікапів, волонтери також шиють й одяг для військових.
Місцева староста Наталя Пашаній проводить періодично так звану “лотарейку”, де розігруються символічні призи за донат на ЗСУ, таким чином залучаючи людей підтримувати збір, який проводить Юрій.
Творчість та донати для українських захисників
Художниця-графік Світлана Чебанова у 2015 році створила листівки “Миколаїв-патріотичний”, які облетіли увесь світ, а сьогодні майстриня за допомогою творчості допомагає закривати збори для різних підрозділів ЗСУ.
На творчість Світлани сильний відбиток наклала Революція Гідності. Художниця була однією з учасниць проукраїнського руху у 2014 році під час Майдану у Миколаєві.
Художниця-графік Світлана Чебанова по центру
У 2022 році, коли Миколаїв щоденно обстрілювався російськими окупантами, то Світлана вирішила залишитись у місті попри небезпеку. До своєї творчості та роботи художниця повернулась за кілька місяців після початку Великої війни.
На початку вторгнення рф, Світлана за допомогою друзів продавала принти своїх робіт через інтернет-магазин закордоном. Згодом майстриня почала проводити аукціони з продажу своїх картин та ілюстрацій зі скетчінг-блокнота “Афірмації”, де було зображено дату, певний символ та посил.
Нині миколаївська художниця постійно підтримує два збори, які веде волонтерка Світлана Коваль для бійців 79 бригади та підрозділу НГУ "Кара-Даг" та неодноразово допомагала закривати збори на сотні тисяч гривень.
Смаколики для ЗСУ
Волонтерський рух “Шалені бджілки” зародився у Миколаєві ще у 2014 році. Група дівчат на чолі з Алевтиною Асташкіною об’єднали зусилля та на власних кухнях готували смаколики і передавали бійцям на схід. Нині волонтерки продовжують підтримувати українських захисників.
Засновниця руху Алевтина Асташкіна розповіла, що офіційно “Шалені бджілки” почали працювати 5 грудня 2014 року. Тоді цей рух переріс з "Кулінарної сотні".
Зараз в групі працює постійно чотири людини, проте до руху насправді долучено більше людей, говорить Алевтина, адже хтось передає продукти, хтось допомагає передати допомогу безпосередньо на фронт.
Зліва направо - Алевтина та Вікторія - волонтерський рух “Шалені бджілки”
Алевтина Асташкіна згадує, що особливо було складно готувати під час відключення світла влітку.
смаколики від “Шалених бджілок”
Волонтерки говорять, що надихаються спілкуванням одна з одною, а глобальних планів не мають. Кажуть, що живуть сьогоднішнім днем, адже війна навчила цінувати життя. “Бджілки” не втомлюються допомагати фронту та вірять у перемогу.
Відродження кімнати відпочинку для військових
Співорганізатор кімнати відпочинку й волонтер громадської організації "Справа громад" Сергій Самоуков розповів, що кімнати відпочинку існували у Миколаєві ще з 2015 року, проте з настанням пандемії, їх діяльність було припинено. За словами волонтера, із повномасштабною війною питання створення кімнати стало знову актуальним.
"Якось я проводжав навесні свою дружину, яка їхала у Київ й побачив, скільки військових перебуває у нас на автовокзалі та подумав, що варто створити для них кімнату відпочинку. У моїх друзів пустувало як раз приміщення, площею 70 квадратних метрів, й ми його привели самостійно до ладу", - згадує Сергій.
Організатори кімнату відпочинку для ЗСУ у Миколаєві
У кімнаті відпочинку військові можуть випити чай чи каву, скуштувати смаколики чи покласти в холодильник свої продукти, скористатись туалетом, залишити на зберігання при необхідності свої речі, поспілкуватися та навіть подрімати. Всі послуги для українських оборонців є безкоштовними.
Волонтери зазначили, що чекають на охочих долучитися до чергування. Також миколаївці можуть передати актуальні речі для простору: засоби гігієни, чай, каву, смаколики, воду, а також речі, як постільну білизну, подушки, матраци, розкладушки тощо. Щоб передати речі, то можна зконтактуватись з волонтерами через це посилання.
Ми знаємо, що волонтерів на Миколаївщині ще дуже і дуже багато та хочемо висловити слова невимовної вдячності!