За рік вартість зросла на 35 мільйонів: як на Миколаївщині відбудовують лікарню одні й ті самі підрядники, - ФОТО
19 квітня 2022 року ворожий ракетний обстріл суттєво пошкодив приміщення Баштанської лікарні. Через удар окупантів значно постраждали будівлі лікувального корпусу та поліклініки, були зруйновані пологове, інфекційне та хірургічне відділення. І вже невдовзі після атаки окупантів, місцева влада взялась за відновлення важливого соціального обʼєкту.
Реконструкція двох будівель лікарні триває вже другий рік. І за цей час подорожчала на 35 мільйонів гривень після того, як замовник розірвав і повторно уклав договір з тим самим підрядником. Журналісти 0512 з'ясували, що проєктну документацію спочатку розробляла одна фірма, а потім її «помилки» виправляла компанія-двійник з тим самим власником, отримавши за це додаткові кошти.
Хто та за що відповідає?
За даними сайту публічних закупівель Prozorro, у квітні 2023 року КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» замовила виготовлення проєктно-кошторисної документації з реконструкції будівель поліклініки та лікувального корпусу. Обидва тендери виграло київське ТОВ «Таурі Інжиніринг». Власник компанії – мешканець Херсону Ілля Соловйов, ТОВка запропонувала «аномально низькі ціни» - 450 тисяч гривень та 789 тисяч гривень. Перший тендер передбачав виготовлення проєктно-кошторисної документації для будівлі лікувального корпусу КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня», другий – для будівлі поліклініки КНП. При тому, що очікувана вартість при оголошенні тендеру складала 1 101 858 гривень та 2 016 805 гривень відповіно.
Пізніше, у вересні того ж року, Департамент містобудування, архітектури, капітального будівництва Миколаївської ОВА оголосив два тендери на проведення реконструкції поліклініки та лікувального корпусу. Під час аукціону виграло ТОВ «Південьбуд Миколаїв ЛТД», яке було єдиним учасником. Згідно з договорами, підписаними між ТОВкою та Департаментом, роботи з реконструкції поліклініки оцінили в 180 мільйонів 117 тисяч 160 гривень, а лікувального корпусу – 131 мільйон 349 тисяч 772 гривні. Тоді ж на території лікарні розпочались роботи.
Втім, вже в травні 2024 року угоди за договором підряду на виконання будівельних робіт No 130 від 29.09.2023 розірвали. Згідно з додатковою угодою «Південьбуд Миколаїв ЛТД» виплатили за виконані роботи на об'єкті поліклініки 13 388 032,30 гривень. Така ж ситуація і з будівлею лікувального корпусу - з підрядником достроково розірвали договір No 132 від 29.09.2023 і заплатили за виконані роботи 17 928 739,03 гривень. Тобто, за всі роботи Південьбуду на той момент на території Баштанської лікарні вже заплатили понад 30 мільйонів гривень.
Які ж роботи за цей час встигло виконати ТОВ «Південьбуд Миколаїв ЛТД»?
За графіком виконання робіт, над реконструкцією будівлі поліклініки КНП, ТОВ працювало у період з вересня 2023 року по квітень 2024 року та отримало більш ніж 13 мільйонів за загальнобудівельні роботи (підготовчі та земляні роботи, видалення зелених насаджень і залізобетонні роботи) та водопониження.
Щодо будівлі лікувального закладу Баштанського медзакладу, то «Південьбуд Миколаїв ЛТД» проводив загальнобудівельні роботи впродовж чотирьох місяців (з січня по квітень 2024 року) і департамент містобудування сплатив майже 18 мільйонів.
У березні цього року Кабмін схвалив виділення субвенції на реалізацію проєктів з ліквідації наслідків збройної агресії рф на території України. Для Миколаївщини запланували виділити 1 мільярд 221 мільйон 167 тисяч гривень. Згідно з постановою, ці кошти виділили, зокрема, на відновлення Баштанської лікарні – 146 мільйонів 313 тисяч 916 гривень на реконструкцію будівлі поліклініки та 104 мільйона 794 тисячі 87 гривень – на реконструкцію будівлі лікувального корпусу КНП.
При складанні додаткових угод, де мова йде про розірвання договору, вказано, що джерелом фінансування об’єкту є кошти субвенції з державного бюджету.
Договір №130
У квітні Департамент містобудування оголошує черговий тендер. Тепер на коригування проектно-кошторисної документації щодо реконструкції поліклініки та лікувального закладу. Єдиним учасником та переможцем стає ТОВ «Таурі компані», зареєстрована вже в Херсоні, але з тим же власником, що і попередня компанія-проєктувальник. Коригування проєктної документації по поліклініці обійшлося в 895 тисяч 561 гривень, а по лікувальному корпусу - 414 тисяч 553 гривні. Тобто, лише на проєктній документації вартість вже зросла на 1,3 мільйони гривень.
Новий договір, але «старий» підрядник
Тоді ж, у серпні, департамент оголошує новий тендер на проведення реконструкції поліклініки та лікувального закладу у Баштанці. Знову переможцем стає ТОВ «Південьбуд Миколаїв ЛТД» , з яким у травні розірвали договір.
За даними Prozorro, за новими угодами реконструкція будівлі лікувального корпусу КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» тепер обійдеться 130 мільйонів 177 тисяч 521 гривню, а реконструкція будівлі поліклініки - 184 мільйони 026 тисяч 514 гривень 50 копійок.
Якщо за попередньою угодою підрядник виконав низку робіт, зокрема демонтував зруйновану будівлю поліклініки, за що йому сплатили за два об'єкти понад 31 мільйон гривень, загальна вартість робіт збільшилась ще на 2,7 мільйони гривень. Тобто, загалом із сумою, яку сплатили підряднику – переплата від початкової ціни склала понад 33 мільйони гривень.
Чому замовник вирішив розірвати угоду з ТОВ і знову ж підписав з тим самим підрядником новий договір?
Редакція 0512 звернулась з інформаційним запитом до Департаменту містобудування, архітектури, капітального будівництва Миколаївської ОВА, запитавши про причину розірвання і повторного підписання договорів з однією і тою ж ТОВ «Південьбуд Миколаїв ЛТД» .
Там відповіли, що впродовж 2023-2024 років в ході виконання робіт з реконструкції будівель поліклініки та лікувального закладу Баштанської лікарні виникло ряд питань до проєктної організації ТОВ «Таурі компані» щодо проектно-кошторисної документації, вирішення яких потребувало внесення відповідних змін до проєктів.
Але ж перші проєкти готувала ТОВка «Таурі Інжиніринг», а вже потім її помилки виправляла компанія-дублікат з тим же власником «Таурі компані». Виходить, що за так зване «коригування» власних помилок тим же особам, зокрема власнику Іллі Соловйову зверху накинули ще майже півтора мільйони гривень.
До того ж, на паспорті обʼєкту взагалі написано, що проєктувальник – ТОВ «Вертерра».
Паспорт обʼєкту Баштанська лікарня, Фото 0512
Ця вже безпосередньо Миколаївська ТОВка, зареєстрована в травні 2023 року за «авторський нагляд по обʼєкту» отримала ще понад 2,3 мільйони гривень. Втім, в Департаменті у відповіді на наш запит про це не згадували.
Власник «Вертерри» – Олексій Земляний. Миколаївський бізнесмен, який контролює одразу кілька проєктних компаній у регіоні. Його приватне підприємство «АКС Проєкт» восени 2023 року отримало замовлення на проєктування укриттів без використання електронної системи закупівель. Інша компанія Земляного – ТОВ «Архітектурне бюро — Хвиля 89» отримала ще 27 договорів від департаменту містобудування Миколаївської ОВА на проєктування укриттів. Підприємець також є співвласником ТОВ «Конкорд Проєкт» – одного з чотирьох проєктантів реконструкції магістрального водогону в Миколаєві. На цих тендерах департамент містобудування вперше запровадив обмеження для учасників, які могли знизити ціни. Наразі прокуратура намагається розірвати ці договори. Паралельно Земляний входив до складу робочої групи при Миколаївській ОВА з розроблення проєкту Програми комплексного відновлення області.
Але повернемось до розірваних договорів. У тій же відповіді на запит зазначили, що перепідписували через коригування проєктної документації.
ТОВ «Південьбуд Миколаїв ЛТД» : що відомо про підрядника, який реконструює будівлі Баштанської лікарні?
Товариство з обмеженою відповідальністю «Південьбуд Миколаїв ЛТД» зареєстровано у 2016 році зі статутним капіталом 500 тисяч гривень, основною діяльністю якого є будівництво житлових і нежитлових будівель.
За даними аналітичного сервісу YouControl, цього року компанія стала переможцем у трьох лотах по держзакупівлям, і поки що жодного проєкту з них не виконала. Минулого, 2023 року, «Південьбуд Миколаїв ЛТД» був учасником в 11 торгах, де переміг у 9-ти державних тендерах і виконав 4 договори. Підкреслимо, що у 2022 році ТОВ не брало участь у держзакупівлях.
Окрім реконструкції двох об'єктів Баштанської лікарні, де ТОВ ставало двічі переможцем, за ці два роки компанія виграла лоти щодо:
- Капітального ремонту покриття будівлі навчального корпусу №1 Миколаївського фахового коледжу культури і мистецтв Миколаївської обласної ради;
- Реконструкції Коблівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Сонечко»;
- Капітального ремонту покриття будівлі Миколаївського базового медичного фахового коледжу;
- Капітального ремонту покриття будівлі Іванівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Нечаянської сільської ради;
- Капітального ремонту будівлі Веснянського ліцею з початковою школою та гімназією Веснянської сільської ради;
- Капітального ремонту будівлі «Приватний театр Монте», Миколаївського академічного художнього драматичного театру;
- Капітального ремонту будівлі Комунального закладу «Новопетрівська спеціальна школа».
Варто зазначити, що замовником усіх цих робіт є Департамент містобудування, архітектури, капітального будівництва Миколаївської ОВА.
До речі, у 2019 році СУ ГУНП в Миколаївської області відкрило кримінальне провадження та розпочало розслідування щодо заволодіння бюджетними коштами, шляхом зловживання службовим становищем, посадовими особами ТОВ «Південьбуд Миколаїв ЛТД» за попередньою змовою з посадовими особами Управління капітального будівництва Миколаївської ОДА. Йдеться про виділені кошти на реставрацію будівлі Миколаївської обласної дитячо-юнацької спортивної школи.
Тоді слідчий звернувся з клопотанням про отримання тимчасового доступу до документів (тендерної документації та актів виконаних робіт щодо реставрації цієї будівлі), які перебували у володінні Управління капітального будівництва. Слідчий суддя Центрального районного суду Дірко клопотання слідчого задовольнив.
Власниця ТОВ «Південьбуд Миколаїв ЛТД» – Ірина Владиславівна Горбуль. За даними YouControl,її немає у реєстрі зрадників країни, у переліку «Миротворці», не пропонувала свою кандидатуру на виборах. У медіа про неї говорили переважно у 2023-2024 роках, де її згадували у розслідуваннях. Здебільшого це журналістські матеріали про завищення ціни при реконструкції Баштанської лікарні та театру в Миколаєві.
Як проходять роботи з реконструкції будівель сьогодні
Журналісти 0512 поїхали на місце реконструкції поліклініки та лікувального закладу Баштанської лікарні, щоб побачити беспосередньо, як відбуваються роботи. І вони таки ведуться одразу на двох об'єктах. Робітники розповідають, що працюють щодня без вихідних і впевнені, що встигнуть виконати все згідно з планом. А це згідно з договорами має відбутись до кінця грудня 2025 року.
На майданчиках вже залитий фундамент. На місці, де буде лікувальний заклад, сітка вже нав'язана, сьогодні ставитимемо опалубку (ред. 2 листопада). Колони тут усі вже залиті. На наступному тижні перейдемо на місце майбутньої поліклініки і там займатимемось колонами, в'язатимемо сітки, - розповів виконавець робіт Ігор Мустафенко.
Він також додав, що згідно з проєктом одноповерховий лікувальний заклад, після реконструкції буде двоповерховим, а двоповерхова поліклініка матиме три поверхи та укриття, якого тут раніше не було. Виконавець робіт обіцяє, що до кінця цього року компанія вже завершить фундаментальний епап робіт на двох об'єктах. Далі, додає він, «роботи підуть швидше».
Як протягом більш ніж року робіт подорожчала ціна
Після повторного підписання договору щодо реконструкції поліклініки та лікувального закладу КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» загальна вартість зруйнованих Росією соціальних закладів значно збільшилась.
Минулого року, під час підписання перших договорів з ТОВ «Південьбуд Миколаїв ЛТД», загальна сума робіт, враховуючи виготовлення проєктно-кошторисної документації, складала 312 мільйонів 705 тисяч 932 гривні. Проте, після того, як розірвали договори, виплативши підряднику понад 31 мільйон гривень, виконали коригування проєкту на 1,3 мільйони гривень та підписали нові договори на загальну суму 314 мільйонів 204 тисячі 035 гривень, 50 копійок, а також враховуємо суму першого проєкту, сьогодні ціна лікувального закладу та поліклініки становить 348 мільйонів 069 тисяч 921 гривня. Тобто, реконструкція об'єктів збільшилась на 35 мільйонів 363 тисячі 989 гривень.
У особистому коментарі журналістам 0512.ua директор Департаменту містобудування, архітектури, капітального будівництва Миколаївської ОВА Світлана Григорʼєва пояснила причину збільшення ціни. За її словами, відповідна ситуація з ціною пов'язана через коригування проєкту, в якому з'явилися нові будівлі:
Проєкт замовляла лікарня, так як вони не будівельники, то не розуміють конструктиву. Коли ми розпочали роботи, 1 листопада змінились будівельні норми по захисним спорудам. Тоді ми не відкоригували цей проєкт, адже це був кінець року і треба було чекати нового року. Ми почекали, заключили новий договір з проєктною організацією на коригування проєкту. Відредагувавши цю документацію, ціна збільшилась, тому що з'явилася нова потреба у деяких будівлях, що стосується укриттів, – пояснила Григорʼєва.
Поки мешканці Баштанки та навколишніх сіл, які постраждали від російської агресії, чекають на відновлення критично важливого медичного закладу, вартість його реконструкції зросла з 312 до 348 мільйонів гривень. Попри значне зростання вартості та сумнівні схеми з підрядниками, будівельники обіцяють завершити реконструкцію до кінця 2025 року. Втім, враховуючи попередній досвід, залишається відкритим питання – чи не доведеться громаді Баштанки заплатити ще більше за довгоочікуване відновлення своєї лікарні?
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.