• Головна
  • “Люди повертаються - попит на відбудову житла зростає”: як на Миколаївщині відновлюють домівки та де шукати допомогу, - ФОТО
12:40, 10 липня 2023 р.
Надійне джерело

“Люди повертаються - попит на відбудову житла зростає”: як на Миколаївщині відновлюють домівки та де шукати допомогу, - ФОТО

З початку війни за даними Миколаївської ОВА внаслідок атак російської армії, в області постраждало 12 тисяч 55 об’єктів житлової сфери, здебільшого,  приватний сектор. 

Редакція 0512 поспілкувалася з тими, хто постраждав через війну та з тими, хто допомагає відновлювати пошкоджене житло людей. 

“Це не просто притулок для тварин, це наш дім”

Жителька села Лупареве, що на Миколаївщині, Ольга Волкова облаштувала притулок для тварин. 

Ольга Волкова

Нині Ольга та її чоловік Юрій мають близько сотні собак, котиків та навіть єнота. 

Ольга та Юрій виїхали з села влітку минулого року, за допомогою волонтерів частину тварин вдалось евакуювати, проте до цього, подружжя потрапило під обстріли, й деякі тварини внаслідок дій росіян загинули.

Місце обстрілу поблизу будинку Ольги. Фото - архів героїні

Взимку Ольга та Юрій знов повернулись додому, проте, щоб відновити будинок та вольєри тварин у повній мірі не мають ресурсів. 

- Коли ми виїжджали, то втратили кілька тварин через обстріл. Ми ховалися, а тварини, коли чули звуки вибухів, то просто стонали, це було жахливо. У однієї із собак не витримало просто серце. Це не просто притулок для тварин, це наша домівка. Ми тут живемо, - говорить Ольга.

Півроку Ольга була у статусі ВПО, Юрій у той час прийняв рішення залишатись вдома. Він працював нейрохірургом у лікарні швидкої медичної допомоги.

З тваринами було складно знайти домівку. Ольга знайшла в одному із сіл Первомайського району покинутий будинок. Власними зусиллями облаштувала його. У селі Ольга врятувала ще одну собаку, яку згодом забрала також до себе додому. 

Фото - архів героїніФото - архів героїніФото - архів героїні

Вона також розповіла, що нещодавно Юрій намагався дістати пісок поблизу Дніпро-Бузького лиману разом зі своїм товаришем. Тоді машина родини натрапила на ворожу міну. Юрій дістав значні травми та наразі проходить інтенсивне лікування, а вся опіка над тваринами перейшла до Ольги. 

- Я не оформляла пошкодження, тому що особливо не знаю цих бюрократичних процедур, тому й не подавала на відшкодування збитків.  Зранку до вечора я присвячую себе опікою над тваринами. Нам передавали кілька плит ОСБ, і ми могли перекрити деякі пошкодження, проте нам потрібно встигнути до зими підлатати не лише будинок, але й вольєри для собак,  чесно й гадки не маю, як все це зробити, тому що зараз на хазяйстві я сама, - зазначила Ольга.

“Мені допомогли відновити квартиру, тепер і я допомагаю, це надихає”

Житель Миколаєва - Костянтин приєднався до руху “Добробат” торік, коли волонтери допомогли відновити власну квартиру чоловіка. 

Констянтин. Фото "Добробат" - Миколаїв

- 1 листопада через ворожий обстріл моя квартира була пошкоджена. Я знайшов в інтернеті сайт “Добробату”, заповнив заявку, особливої надії не мав, проте потім мені передзвонили та допомогли підлатати квартиру. Чим довше вона стояла у такому стані, тим менше було шансів потім її врятувати. Тому я вирішив приєднатись до команди та почав також допомагати відновлювати житло людей. Ми постійно працюємо у команді з п'яти людей. Працюємо у різних населених пунктах. Разом з хлопцями вже так допомогли полатати більше 170 домівок. Люди щиро дякують, і це надихає, бо ми зараз потрібні, - сказав Костянтин.

Люди повертаються - попит на відновлення житла зростає

У березні Миколаївщина отримала майже п'ятсот модульних будиночків для переселенців та жителів, які повертаються додому і яким ніде жити. Проте, як зазначали не раз представники влади, ці будинки є тимчасовими та не розраховані на холодний період. У одному будиночку може проживати до п'яти  осіб.

У травні голова Миколаївської ОВА Віталій Кім зазначив, що до обласного центру стало повертатись все більше людей і населення міста становить фактично довоєнну кількість жителів - 460 тисяч містян.

Значна частина жителів міста - переселенці. Те, що збільшується кількість людей, які повертаються додому та намагаються відновити житло, підтверджують і у “Добробаті”, відмічаючи збільшення кількості заяв. 

Де шукати допомогу?

Чимало людей не можуть самостійно відновити житло. Деякі не мають просто додаткових робочих рук, деякі матеріальної можливості, є й ті, хто втратив все і навіть не знає чи вдасться отримати нове житло якось. 

Фото "Добробат" - Миколаїв

Десятого травня в Україні стартувала програма компенсацій на відновлення пошкодженого житла "єВідновлення". Послугою можуть скористатись як громадяни, чиє житло отримало незначні пошкодження внаслідок збройної агресії рф і яке ще не було відремонтоване, так і люди, у яких були повністю зруйновані домівки.

Громадяни, які вже відремонтували своє житло, наразі не можуть претендувати на державну допомогу.

Громадяни, чиє житло отримало незначні пошкодження, можуть отримати від держави 200 тисяч гривень.

Щодо людей, які повністю втратили власне житло, то розмір компенсації розраховуватиме комісія за спеціальною формулою, яка враховуватиме район розташування знищеного об’єкту, рік забудови, площу об’єкта тощо.

Водночас розмір компенсації встановлюватиметься на рівні не нижче спорудження житла відповідної площі, відповідно до його місцезнаходження.

Щоб стати учасником програми, слід подати заяву в "Дії". Згодом така можливість буде доступна в центрах надання адмінпослуг, у нотаріусів та в управліннях соціального захисту.

У "Дії" в розділі "Послуги" треба обрати програму, повідомити про пошкоджене майно, вказати тип, площу, адресу об'єкта, контактні дані, за наявності додати фото та описати пошкодження. Після цього потрібно перейти до розділу "Подати заяву про виплату".

Слід зазначити, що Миколаївщина наразі серед лідерів областей, де заявок за програмою “єВідновленя” подали найбільше – 1555. До речі, програма “єВідновлення” діє й для жителів Миколаївщини, чиї домівки постраждали від підтоплення внаслідок підриву окупантами дамби Каховської ГЕС.

Фото "Добробат" - Миколаїв

Також у червні Уряд затвердив новий порядок ведення Реєстру пошкодженого та знищеного майна. У Кабміні певні, що Ухвалений Порядок дозволить зробити процес діючих програм компенсації за пошкоджене та знищене житло більш простим та зручним. Також він створить можливості для розробки процедур компенсації за інші види майна.

Щодо відновлення Миколаївщини, то ряд країн та ООН допоможуть відбудувати домівки, які були пошкоджені внаслідок обстрілів зі сторони росіян.

Про це розповів заступник очільника Миколаївської ОВА Валентин Гайдаржи сайту 0512. За його словами серед міжнародних донорів, з якими є попередня домовленість - організації з Данії, Німеччини, Японії, а також Управління верховного комісара ООН.

Також один із заступників Віталія Кіма відмітив, що міжнародні донори вже надають підтримку у відновленні домівок жителів області у вигляді будівельних матеріалів. 

Поки державні програми з відновлення набирають обертів, із відновленням домівок на Миколаївщині допомагають волонтери ГО “Добробат”. У команді зазначають, що кількість заяв збільшується, а людей не вистачає. Отримати допомогу від “Добробату” можна заповнивши відповідну форму, також за діяльністю миколаївського осередку можна стежити у Телеграм, через канал також можна залишити заяву на допомогу. 

Раніше редакція 0512 як волонтери будівельного батальйону “Добробат” допомагають відновлювати Миколаївщину.

Фото архів героїні, ГО "Добробат" (Миколаїв).

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів. 

АНРВУ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Відновлення Миколаїв #Миколаївщина відновлення #новини Миколаєва
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512 продовжує інформувати своїх читачів про ситуацію в Миколаєві та області. Це виходить і завдяки Хабу регіональних медіа, який підтримує нашу редакцію.
Оголошення
live comments feed...