• Головна
  • “За рік ми виїздили понад 80 разів”: як волонтери будівельного батальйону “Добробат” допомагають відновлювати Миколаївщину, - ФОТО
12:30, 21 квітня 2023 р.
Надійне джерело

“За рік ми виїздили понад 80 разів”: як волонтери будівельного батальйону “Добробат” допомагають відновлювати Миколаївщину, - ФОТО

З літа 2022 року волонтери добровольчого будівельного батальйону “Добробат” допомагають ладнати та відновлювати цивільні об’єкти на Миколаївщині, які були пошкоджені внаслідок російського обстрілу.

Редакція 0512.ua поспілкувалася з керівником команди, а також з громадами, в яких працювали волонтери.

“Добробат” - це добровольчий будівельний батальйон, який допомагає постраждалим у нагальному відновленні житла та об’єктів соціальної інфраструктури на деокупованих територіях.

Першочергове завдання проєкту - швидке відновлення: перекриття зруйнованого даху, ремонт побитих вікон, підмурування пошкоджених стін. Осередки волонтерського руху є у Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Миколаївській, Запорізькій та Херсонській областях.

Керівник Миколаївського “Добробату” Юрій Осіпов розповів, що в звичайному житті тримає свою пасіку під Одесою, а будівельній справі навчився ще під час студентського життя.

Юрій Осіпов зліва

Тоді чоловік працював на різних об’єктах, аби мати змогу платити за житло. Коли почалась війна, то Юрій вирішив долучитись до добровольців, які допомагають відновлювати житла, пошкоджені росією у Київській області. Згодом волонтер приїхав на Миколаївщину та сформував місцеву команду. 

- У нас є сайт та Телеграм-канал. На сайті є розділ “Мені потрібна допомога”. Людина лишає там заявку, а потім нам приходить посилання на неї. По матеріалам, хтось не чекає, а закуповує самостійно. Хтось не має змоги купити сам, то ми допомагаємо або місцева влада. Ми обираємо об’єкт, де ми потрібніші нагально. Якщо говоримо про житло, то як правило, ми ремонтуємо там, де людина на місці перебуває. Тоді ми їдемо та працюємо, - говорить Юрій Осіпов. 

Традиція "Добробату" фотографуватись з праворами

За словами Юрія, постійна кількість добровольців налічує від 6 до 10 людей. До “Добробату” може долучитись будь-хто. Людина може попрацювати навіть один день чи кілька разів. Юрій зазначає, що будівельний досвід роботи не є обов’язковою умовою, головне - бажання.

Чоловік зізнається, що людей не вистачає, насправді, тому охопити більше, ніж один об’єкт за день, вдається рідко. 

- На Київщині, наприклад, постійний склад команди нараховує близько 25-30 чоловік. У нас максимально було 15. На Херсонщині ситуація теж не дуже. Але ми вже так згуртувалися та вміємо працювати, що навіть приймаємо участь у ремонті великих будівель, таких як школи, лікарні, освітні заклади і т.д., - відмітив Юрій.

Волонтери працюють абсолютно безкоштовно. Витрати на паливо покривають донати або люди, які просто бажають підтримати добровольчий рух. Волонтерам часто йдуть на зустріч підприємці, роблячи знижки на матеріали та забезпечуючи харчуванням.

Команда "Добробату"

Начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай говорить, що відновлювальні роботи розпочалися після звільнення частини Миколаївської та Херсонської областей. Наразі у громаді відновлювати пошкоджені домівки та цивільні об’єкти допомагають й волонтери кількох гуманітарних організацій, у тому числі й “Добробат”. 

- “Добробатівці” допомагали консервувати та ладнати домівки. Зокрема у селі Квітневе та Первомайське, які сильно постраждали внаслідок обстрілів. Волонтери використовували матеріали, які були в наявності у людей. У нас пошкодження загалом зазнав приватний та багатоквартирний сектор, а також комунальні установи, - каже Максим Коровай.

Добробат під час робіт

Також очільник військової адміністрації зазначив, що наразі чимало людей почало повертатися, проте деяким людям просто ніде жити.

- На початку березня Миколаївщина отримала більше 400 модульних будинків. З тієї партії ми отримали 10 будиночків. Ми всі їх завезли в село, але яке я поки що не говоритиму з міркувань безпеки. У 10 модульних будинках можуть проживати близько 50 людей. Вони розраховані на людей, які залишились без домівок та ВПО, - сказав Максим Коровай.

За словами Максима Коровая модульні будиночки будуть даватись на користування людям терміном до 6 місяців. Їх будуть перевозити за потребою. Крім того, очікується, що Миколаївщина має отримати ще модульні будинки в подальшому.

Жителька села Квітневе Світлана розповіла, що до 23 березня минулого року її родина попри сильні обстріли залишалася вдома. Додому Світлана разом з чоловіком повернулась за день до Нового року. Їх будинок зазнав суттєвих ушкоджень. 

- У нас вціліло всього два вікна у хаті та решітки на веранді. Весь будинок був фактично пошкодженим. Вікон не було. Дах пошкодженим був. В одній кімнаті стеля обвалилася частково, в іншій повністю, в третій от от впаде, - каже жінка.

Коли волонтери “Добробату” приїхали в Квітневе, то жінка сама підійшла до чоловіків та попросила про допомогу. Волонтери швидко відгукнулися та допомогли родині.  

"Добробат" у селі Квітневе. Квітень 2023

Світлана говорить, що до війни у селі проживало приблизно 500-700 людей, нині місцеві жителі почали повертатися додому. За словами Світлани, наразі в Квітневому проживає близько 125 громадян. З часом Світлана сама стала волонтерити та допомагає доставляти й передавати гуманітарну допомогу жителям села. 

- Життя потрохи повертається. У нас є світло та газ. Наразі також вирішується питання й з водою. З продуктами у нас проблем не має, тому що гуманітарної допомоги всім цілком вистачає, - резюмувала Світлана.

За майже рік своєї діяльності “Добробат” здійснили більше 80 виїздів на різні локації та допоміг відновити більше 60 пошкоджених внаслідок війни об’єктів. Волонтери працюють як у Миколаєві так і в “сірій зоні”, а також на деокупованій території. Самі волонтери говорять, що готові працювати, поки люди цього потребуватимуть. 

Фото Юрія Осіпова

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#добробат миколаїв #миколаївський будбатальйон #добробат україна #миколаїв відновлення #миколаїв відбудова
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512 продовжує інформувати своїх читачів про ситуацію в Миколаєві та області. Це виходить і завдяки Хабу регіональних медіа, який підтримує нашу редакцію.
Оголошення
live comments feed...