
141 об’єкт - на аукціон: як Миколаїв очищає бюджет і допомагає ЗСУ, - ФОТО
Миколаїв запускає найбільшу за останнє десятиріччя приватизацію комунального майна.
На відкриті аукціони виставлять 141 об’єкт, а отримані кошти спрямують на підтримку Збройних Сил України. Місто вже займає лідируючі позиції за прозорістю у сфері управління нерухомістю. Редакція 0512 розповість які саме об'єкти планують продати, як буде відбуватись процес та що очікується отримати в результаті.
Що планують продати та навіщо це місту
Миколаївська міська рада затвердила продаж 141 об’єкта комунальної власності, серед яких — котельні, нежитлові приміщення, об’єкти оренди, незавершене будівництво й навіть деякі архітектурні пам’ятки. За попередніми оцінками, стартова ціна всіх об'єктів становить понад 51 мільйон гривень.
Як пояснила під час засідання постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства начальниця управління комунального майна Тетяна Дмитрова, більшість об’єктів не використовуються, але коштують місту утримання. Їх продаж:
- забезпечить додаткові надходження до бюджету,
- дозволить залучити інвесторів,
- звільнить місто від збиткових активів.

Один із об'єктів, що планують продати - Олексія Вадатурського, 15/1. Фото 0512

Один із об'єктів, що планують продати - Олексія Вадатурського, 15/1. Фото 0512
Що йде з молотка
Приватизація проходитиме за чотирма окремими переліками:
- Невикористовувана нерухомість (46 об’єктів)
Передані з балансу КП, установ чи організацій, які не використовують їх у роботі. Початкова вартість — 12 млн грн. Виставляються без додаткових умов.
- Орендовані приміщення (65 об’єктів)
Будуть приватизовані зі збереженням чинних договорів оренди. Стартова ціна — 36 млн грн. Покупці матимуть справу з чинними орендарями.
- Об'єкти з компенсацією (2 об’єкти)
Вимагатимуть відшкодування орендарям за невід’ємні поліпшення. Стартова ціна — 1,1 млн грн (без врахування компенсацій).
- Незавершене будівництво (1 об’єкт)
Будівля на вул. Архітектора Старого, 2 площею 1463 м². Стартова ціна — 2 млн грн.
Як проходитиме аукціон: прозорість — ключовий принцип
Приватизація відбуватиметься виключно через Prozorro.Продажі — електронну платформу, яка забезпечує відкритість, прозорість і конкурентність процесу. Управління коммайна не втручається в торги: воно лише виставляє об'єкти на понад 40 затверджених майданчиках, далі все керується системою.
- 90% об'єктів уже мають повний пакет документів;
- після заявки покупця — визначається стартова ціна;
- аукціон запускається протягом 5–20 робочих днів після оголошення;
- повна процедура займає до 2 місяців.

Один із об'єктів, що планують продати - Маріупольська, 11/5. Фото 0512

Один із об'єктів, що планують продати - Маріупольська, 11/5. Фото 0512
Миколаїв серед лідерів за прозорістю
Місто посідає третє місце серед українських міст за ефективністю та прозорістю передачі комунального майна в оренду через систему Prozorro.Продажі. Основна мета приватизації - ще більше збільшити бюджетні надходження та підтримати армію. Таким чином місто очищає бюджет від "тягарів", залучає приватні інвестиції та перетворює занедбані приміщення в допомогу ЗСУ.

Один із об'єктів, що планують продати - Спаська 52/14. Фото 0512
Нові правила приватизації орендованого майна: що зміниться з 2026 року
Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №12230, який кардинально змінює підхід до приватизації державного та комунального майна, що перебуває в оренді. Відтепер буде скасовано право орендаря викуповувати об’єкти без конкуренції.
Замість цього вводиться новий механізм: усі такі об’єкти продаватимуться виключно через відкриті аукціони, але з можливістю для чинного орендаря скористатися переважним правом викупу. Це означає, що якщо орендар запропонує найвищу ціну серед усіх учасників торгів, він зможе придбати майно Закон набуде чинності через 12 місяців після публікації — тобто не раніше 6 червня 2026 року.
Раніше орендарі могли напряму викупати майно, якщо інвестували у його покращення. Тепер ця норма скасовується. Якщо орендар зробив капітальний ремонт або модернізацію, яка підвищила вартість об’єкта на щонайменше 25%, він отримує право придбати його на аукціоні за найвищою запропонованою ціною. У випадку, якщо орендар відмовиться або порушить умови, майно буде продано іншому учаснику, а витрати орендаря на поліпшення компенсують згідно з чинним законодавством.
Фото 0512.
“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів” з обов'язковим додаванням логотипу АНРВУ”.