
Реновація будинку, тролейбус з автономним ходом та заправки для електромобілів. Як у Миколаєві працюють над енергоефективністю, - ФОТО
За 2,5 роки повномасштабного вторгнення, ворог постійно б’є по інфраструктурі, намагаючись погіршити життя українців. Попри це, у Миколаєві впроваджують проєкти з енергоефективності, які враховують реалії війни.
Сьогодні редакція 0512 розповість про кілька таких проєктів.
Заправки для електромобілів та сонячні станції для безперебійної роботи точок з очищеною водою
ОКП “Миколаївоблтеплоенерго” - одне із двух профільних підприємств у місті, що забезпечує містян теплом взимку. Також з 2022 року, саме на базі підприємства були встановлені точки очищення води, яку миколаївці набирають безкоштовно. Однак, із відключеннями світла, деякі точки вимушені були зупиняти свою роботу. На сьогодні у Миколаєві їх понад 80.
“Миколаївоблтеплоенерго” наразі встановило на базі одного з об’єктів гібридну сонячну електростанцію, аби точка видачі очищеної води, яка облаштована поряд, функціонувала, незважаючи на будь-які обставини, і мешканці завжди мали змогу набрати якісну воду. Загальна потужність СЕС складає близько 15 кВТ. Роботи ще за однією адресою наразі ведуться.
- Це все наша власна ініціатива й усі витрати несе підприємство. Паралельно разом з міською владою ми шукаємо донорів, які б допомогли забезпечити наші точки видачі води альтернативними джерелами безперебійного живлення, щоб в нинішніх умовах війни містяни були з питною водою, - сказав Микола Логвінов, директор “Миколаївоблтеплоенерго”.
Крім того, з весни 2024 року, підприємство взяло ще один напрямок роботи - встановлення зарядних станцій для електромобілів по Миколаєву. Наразі встановлено вже 20 таких станцій. Усі станції підключені до білінгових онлайн-платформ та здійснюють заряджання електромобілів. Всього заплановано облаштування 55 місць для зарядки електрокарів.
- На жаль, маємо ситуації, коли наше майно нищать вандали. За період роботи станцій вже зафіксовано 3 випадки зрізання кабелів зарядки. Навіщо і кому вони заважали встановлять правоохоронці. І аби такі випадки не повторювалися - станції для зарядки електрокарів ми обладнаємо камерами відеоспостереження і сигналізацією, - додав директор підприємства.
Тролейбус з автономним ходом та перша в місті станція очистки води, яка працюватиме від енергії сонця та вітру
Вперше, у квітні 2024 року, КП “Миколаївелектротранс” отримало тролейбус з автономним ходом на 20 кілометрів.
Як розповів директор КП "Миколаївелектротранс" Юрій Сметана, тролейбуси здатні без підзарядки проїхати 20 км. Окрім цього, завдяки системі рекуперативного гальмування можна досягти економії електроенергії від 20%. Такі опції дуже важливі в умовах, коли вимикають світло через російські обстріли.
Наразі підприємство має 10 тролейбусів PTS з автономним ходом. 5 жовтня підприємство запустило такі тролейбуси у Корабельний район, що стало історичною подією для міста. Тролейбус з автономним ходом здатний зробити дві “обкатки” до віддаленого району, а потім переходить на маршрут №2 та працює від електромережі, таким чином заряджає акумулятор. Загалом же у рамках проєкту закуплять 31 одиницю такого транспорту.
- Наші спеціалісти пройшли навчання у фірми-виробника у Броварах, тому вони вміють обслуговувати ці тролейбуси. Чимало деталей у транспорті є вітчизняними, тому особливих проблем з ними не має. Якщо знову буде ситуація як на початку літа, тобто застосування ГПВ, то ми до цього готові. У нас вже є такий досвід, - говорить директор підприємства Юрій Сметана.
КП "Миколаївелектротранс" з травня 2022 року, також здійснює щоденний розвіз води миколаївцям на 8 локацій. Кожного підприємство за допомогою трамвая та тролейбуса розвозить 28 метрів кубічних води.
Спільно із представниками організацій ГО "Молодь України" та DCA, підприємство наразі реалізує пілотний проєкт з енергоефективності, а саме - облаштування першої в місті станції очистки води, яка працюватиме від енергії сонця та вітру.
- Це дасть змогу в будь-яких умовах, наприклад при “блекауті”, забезпечити роботу станції. Тобто вода буде очищатись навіть коли не буде світла. Але видача води в такому випадку буде лише на стаціонарних точках підприємства. Раніше ми обходились використанням дизельних генераторів, а зі станцією електрогенерації з сонячної та вітряної енергії ми зможемо не тільки економити, а й бути повністю автономними, - резюмував Юрій Сметана.
Реновація багатоповерхівок у Миколаєві за досвідом Естонії
У Миколаєві за допомоги Уряду Естонії та Асоціації квартирних кооперативів планують реалізувати пілотний проєкт реновації житлових об'єктів, а саме двох житлових будинків - по вул. Велика Морська, 21 та вул. Херсонське Шосе, 48.
Як зауважив головний архітектор Миколаєва Євген Поляков, буде проведена наукова робота з розробки концепції реновації житла, використання нових технологій, яких нема в Україні, та залучення коштів на реалізацію проєкту.
Проєкт передбачає вивчення естонського досвіду в комплексній реконструкції, термомодернізації та управлінні багатоквартирними будинками, а також в розробці проєктів з реновації загалом шести житлових будинків в Харкові, Миколаєві та Житомирі.
Отриманий досвід спрямований на здійснення процесів комплексної модернізації енергоефективності житлових будинків застарілого радянського фонду.
- Основною проблемою житлового фонду у нас є те, що це будинки, які були зведені здебільшого у радянський період. Це будинки 1940-1990 років, які мають найнижчий рівень енергоефективності. У Німеччині, Польщі та країн Балтії, після закінчення радянського періоду провели реновацію такого житлового фонду. Й будинки дійсно виглядають, як новобудови, - говорить Євген Поляков.
За словами Євгена Полякова, для пілотного проєкту у Миколаєві залучать грантові кошти. При наявності фінансування - зробити комплексну реновацію можна навіть за один сезон.
- Якщо казати про енергоефективність, бо за проєктом робить нова система кондиціювання та ставиться тепловий насос. Тобто він нагріватиме будинок взимку та охолоджуватиме влітку. Щодо фінансування проєкту, то ОСББ беруть умовний кредит, а інші 50% компенсує держава. Тобто щоб відбити кредит, буде невелике підвищення у платіжках, - відмітив головний архітектор Миколаєва.
Загалом, за проєктом у будинках планується загалом: застосування системи вентильованого фасаду, також встановити вакуумно-сифонної системи водовідведення дощових вод з покрівлі, встановлення енергоощадних систем, систем кондиціонування без зовнішніх блоків, можливість створення рекреаційних зон для проведення тихого відпочинку тощо.
Фото 0512, КП “Миколаївоблтеплоенерго”, КП "Миколаївелектротранс" та сайт https://oksagen.ua/.