
Рік війни: історичні об’єкти у Миколаєві, які були зруйновані рашистами,- ФОТО
Україна переживає рік війни, яка триває дев’ять років. За цей час російські терористи нищили житлові будинки, критичну інфраструктуру, медичні та навчальні заклади, чимало зруйнували і лікарень.
Так за рік війни, яку розв’язала росія, знищено вщент або пошкоджено 16 076 цивільних об’єктів у Миколаївській області. Серед них - історичні будівлі Миколаєва.
Редакція сайту 0512.ua вирішила згадати про зруйновані будівлі, які довгий час передавали нащадкам історію поколінь та надихали містян і гостей міста своєю архітектурою.
Березень
29 березня 2022 року російська ракета влучила в будівлю Миколаївської облдержадміністрації. В результаті терористичного акту з боку росії, у будівлі під завалами загинули 37 людей - 17 співробітників ОДА, 10 представників тероборони, 6 військовослужбовців, 2 працівники Господарського суду та директор КП "Госптехобслуговування". Ще понад 30 - отримали поранення.
Будівля ОДА на вулиці Адміральській з’явилася у 80-х роках минулого століття. Адже до цього часу тут функціонував та розвивався Миколаївський зоопарк. Коли було прийнято рішення розширятися та будувати зоопарк на новому місці – почалися роботи з будівництва Миколаївської облдержадміністрації.
Так, на місці, де на початку 1900-року Микола Леонтович створив перший у місті приватний акваріум, а згодом зоосад, з’явилася дев’ятиповерхова споруда.
Варто зазначити, що за початковим проєктом будівля мала бути 16-поверховою у вигляді розгорнутої книги. Але влада на це не погодилася, тому що будинок, нібито був би занадто красивим і великим та "нависав би над будівлею обласного комітету партії". Тому проєкт переробили: урізали висоту до 9 поверхів, випрямили, додали колонаду. Але і його не затвердили. Натомість погодили план звичайної 9-поверхової будівлі без будь-яких прикрас.
У будівлі змінювалося керівництво області, обговорювалися плани розвитку Миколаївщини, функціонувало чимало управлінь. На початку війни, яку розв’язала росія, майже всі працівники залишалися на своїх місцях.
О 8-й ранку 29 березня 2022 року російські окупанти запустили по Миколаєву три крилаті ракети, одна з яких поцілила в будівлю ОДА, коли працівники вже були на своїх робочих місцях. Внаслідок терористичного акту з боку рф у будівлі зруйнувало центральну секцію з першого по дев’ятий поверхи. Розбір завалів та пошук людей тривав майже тиждень.
Адміністрація продовжила працювати, проте вже не у своїй будівлі. Заступник голови Миколаївської обласної військової адміністрації Валентин Гайдаржи зазначив, що зруйновану ракетою будівлю Миколаївської ОДА, найімовірніше, знесуть. Про найнеймовірніше знесення говорив і голова ОВА Віталій Кім.
Архітектори пропонують вже нові проєкти будівлі облдержадміністрації.
Липень
Далі поговоримо про університет зі столітньою історією - Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, який у липні також зазнав руйнувань через рашиську агресію та постійні ракетні обстріли по Миколаєву. Проте окупантам було цього замало і вони повторили свій терористичний акт ще й восени.
Цей навчальний заклад є одним з основних підтверджень статусу "Миколаїв – місто корабелів". Саме тут навчали майбутніх суднобудівників, інженерів та економістів у морській галузі.
На початку 20 століття у місті виникла необхідність у підготовці великої кількості технічних фахівців середньої ланки. Для вирішення цього завдання у 1902 році відкрили середнє механіко-технічне училище, яке згодом стало політехнічним училищем.
Пізніше, в ході реорганізації радянської системи народної освіти, заклад перетворили в технікум імені К. Тімірязєва на правах вищого навчального закладу, а його випускникам присвоювалась кваліфікація інженера.
Вже в 1927 році технікум став кораблебудівним, і за два роки його об’єднали з Миколаївським вечірнім робітничим технікумом. Об'єднання двох навчальних закладів отримало назву "Миколаївський машинобудівний інститут". Уже в 1930 році він був перейменований у Миколаївський кораблебудівний інститут.
Майже за 20 років після перейменування МКІ присвоїли ім'я уродженця Миколаєва, відомого вченого-кораблебудівника, адмірала-флотоводця Макарова.
Уже в незалежній Україні МКІ отримав найвищий (четвертий) рівень акредитації, статус університету і назву – Український державний морський технічний університет. В 2004 році за плідну роботу та високі досягнення педагогів і студентів закладу надали статус університету. Досі ВНЗ носить назву "Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова".
Варто зазначити, що НУК є єдиним в Україні закладом вищої освіти, який здійснює підготовку фахівців для суднобудівного, кораблебудівного, машинобудівного, енергетичного, морегосподарського комплексів України та інших країн світу за міжнародними нормами і вимогами.
Літо 2022 року стало трагічним для університету. 15 липня рашисти обстріляли головний корпус НУК та значно пошкодили будівлю. Але окупантів це не зупинило і навчальний заклад постраждав від атак ще і восени.
Проте навчання продовжується і майбутні фахівці готуються показати свої найкращі знання світу.
Серпень
Серпень став трагічним для Миколаївської "могилянки". Рашистидвічі за місяць намагалися зруйнувати об’єкт. Одна із С-300, яку випустили російські терористи, все ж таки пошкодила фасад.
Чорноморський національний університет імені Петра Могилибув створений вже в незалежній Україні – в 1996 році. Університет став філіалом знаменитої Києво-Могилянської академії. Проте будівля, в якій розташовується "могилянка", має історичне значення та з’явилася у місті 160 років тому. Адже ще два століття назад на місці навчального закладу функціонувала Миколаївська портова реміснича школа, утворена у 1862 році.
Коли будівлю передавали університету, то вона належала Миколаївському суднобудівному заводу.
Про створення філіалу Києво-Могилянської академії у Миколаєві задумались влітку 1995 року. Тоді ж почалися перемовини з владою та чиновниками міста. І вже в останні дні літа з’явилися перші офіційні документи про створення філії. Рівно через рік Кабінет міністрів прийняв постанову про створення МФ НаУКМА. 14 липня 1996 року відбулося вступне тестування.
Через 4 роки Миколаївська філія випустила перших бакалаврів зі спеціальностей: інтелектуальні системи прийняття рішень, фінанси, екологія та політологія.
З кожним роком "могилянка" розвивалася та удосконалювалася. Збільшувалася кількість спеціальностей, відкривалися нові кафедри. У світ виходили талановиті науковці, журналісти, педагоги та політики.
ЧНУ увійшов в "ТОП 200 університетів України". Протягом більше 10 років входить у 50 найкращих університетів України, залишаючись першим вузом Миколаївської області та одним з найкращих на півдні України.
Так у 2008 році Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили реорганізовано в Чорноморський державний університет імені Петра Могили, а в 2016 році заклад отримав статус "Національний".
Проте для ВНЗ став трагічним серпень 2022 року, коли рашисти вирішили випустити ракети по будівлі "могилянки". Окупанти двічі намагалися зруйнувати навчальний заклад. Вперше по головному корпусу вдарили 15 серпня, а за два дні сюди знову прилетіли С-300.
Так росія "асвабадила" студентів від будівлі, але не від отримання цінних знань.
Зі слів ректора ВНЗ Леоніда Клименко, головний корпус не підлягає реконструкції.
Вересень
22 вересня 2022 року близько опівночі війська рф випустили по місту 9 ракет С-300. Під масований ракетний обстріл потрапила і пам’ятка архітектури Миколаївський академічний художній драматичний театр. Театр має історію довжиною в 140 років і довгий час носив назву "російського", але це не завадило рашистам нанести ракетні удари по історичній будівлі.
Пропонуємо повернутися на два століття назад та поринути в історію створення будівлі і дізнатися про дві найтрагічніші події культурного закладу.
Так, у 1881 році за проєктом архітектора Брусницького міщанин Карл Монте, збудував у Миколаєві театр, який був далеко не першим, але тим, який нарешті задовольнив потреби глядацької аудиторії. Театр виходив фасадом на Різдвяну вулицю (нині Лягіна), а глухою стіною - на Адміральську. Зал для глядачів був розрахований на 900 осіб, а меблі спеціально замовляли у Відні.
Через 13 років його власником став купець Яков Шеффер. І нині, від місцевих можна почути, як заклад називають театром Шеффера. Новий власник, придбавши культурний заклад, вніс свої корективи - розширив та перебудував театр. Через чотири роки після купівлі вже було збільшено зал для глядачів на 1 310 осіб, по-новому обладнано сцену, з'явилося ще одне фойє, а замість галереї - гальорка.
У 1896 році у театрі відбувся перший у Миколаєві сеанс кіно. Тут же, у 1900 році, вперше виконали оперу Миколи Аркаса "Катерина".
На початку 20 століття театр носив ім'я двох наркомів. Пізніше установа мала ім'я військового льотчика Чкалова. Причина досить цікава і на сьогоднішній день актуальна. Під час Другої світової війни, хоча колектив театру і був в евакуації, але все одно допомагав військовим – грали вистави на фронті та збирали гроші на допомогу армії. Так трупа завдяки своїм виступам зібрала кошти та придбала літак для військових цілей. Через це заклад до 1994 року називався театром військового льотчика Чкалова.

Поки колектив плідно працював і допомагав на війні, у рідному Миколаєві фашисти руйнували будівлю театру, як сьогодні рашисти. Так під час деокупації міста фашистам довелося тікати, і на останок окупанти руйнували заклади. Будівля Миколаївського академічного художнього драматичного театру згоріла майже вщент, від колишнього театру Шеффера залишився лише силует.
Через два роки будівлю реставрували. Варто зазначити, що роботи зробили за репарації від Германії. Будівлю удосконалили технічно, а також до неї прибудували масивний шестиколонний портик. Колектив повернувся до роботи на власну сцену та продовжив працювати, розвиватися, їздити на гастролі в українські міста та різні країни, приймати знаменитих акторів.
Перед початком повномасштабного вторгнення рф на територію України історичну будівлю розпочали реставровувати в рамках програми "Велика реставрація". Але роботи так і не встигли виконати до кінця через "асвабадителей".
А 22 вересня 2022 року російські терористи обстріляли пам’ятку архітектури. Проте це не зламало колектив – вони продовжують допомагати армії, так, як це було під час другої світової війни, робити вистави для містян, чекати на перемогу та на продовження реставрації історичної будівлі.
Жовтень
У жовтні трагічна звістка про знищення історичної будівлі в історичному центрі Миколаєва сколихнула жахом, як педагогічний колектив та учнів, так і випускників ліцею імені Миколи Аркаса. Адже він - один із найвідоміших навчальних закладів міста та об’єкт історичної спадщини, який пережив дві світові війни, допоки не прийшли рашисти.
Будівля ліцею з’явилася у місті 160 років тому. 1863-го у Миколаєві відкрили жіноче училище першого розряду. Вже через 7 років училище перейменували у Маріїнську жіночу гімназію, яка функціонувала до 1918 року.
Досить цікавим фактом є те, що через 8 років після відкриття у жіночого училища з’явилася своя власна бібліотека. Відкрити її вдалося завдяки Павлу Гейдебурову, який отримавши кошти за проведення лекцій, передав їх навчальному закладу на купівлю книг. Але свій вклад у відкриття бібліотеки зробили і учениці, які збирали гроші.
Так, спільними зусиллями вдалося придбати для училища 95 томів. У бібліотеці почали швидко з’являтися нові книги. В кінці 19 століття бібліотечний фонд
Щодо будівлі Першої української гімназії імені Аркаса, то вона входить до державного списку нерухомих пам'яток архітектури місцевого значення.
По-перше саме тут, ще, коли ліцей був школою, навчався юний розвідник та учасник підпільної організації "Миколаївський центр" Віктор Хоменко. По-друге – архітектура. Адже будівля ліцею збудована у 1892 році за проєктом архітектора Євгена Штукенберга. Вважається, що архітектор створив справжній шедевр. Адже Штукенберг вирішив поексперементувати зі стилями і вдало поєднав модерн з Ренесансом. Крім того приділено велику увагу благоустрою прилеглої території.
Варто зазначити, що ще за радянських часів ліцей був середньою школою № 5. З 1993 року в цій будівлі почала працювати Українська педагогічна гімназія, а через 5 років отримала назву - Перша українська гімназія. 2021-го гімназія імені Аркаса переформувалася у ліцей.
Трагічним для ліцею став 2022-й рік. За 9 місяців війни рашисти цілилися по закладу двічі. Другий раз залишив заклад без фасадної частини. Так, в ніч на 1 листопада російські терористи в черговий раз обстріляли Миколаїв ракетами С-300, одна з яких влучила в частину історії міста. Фундамент ліцею вцілів.
Вже сьогодні місцева влада говорить про реставрацію будівлі. Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич заявив, що після війни фасад ліцею відбудують і він "як шрам - буде нагадувати про ціну нашої незалежності".