• Головна
  • Обрізка дерев: як програма поводження з зеленими насадженнями може змінити ситуацію у Миколаєві, - ФОТО
12:40, 22 травня
Надійне джерело

Обрізка дерев: як програма поводження з зеленими насадженнями може змінити ситуацію у Миколаєві, - ФОТО

Миколаївці періодично скаржаться на вандальну обрізку дерев, а комунальники зазначають, що працюють в рамках відповідних дозволів.

Редакція 0512 розпитала КП “Миколаївські парки”, як відбувається обрізка дерев та дослідила думку екологів, інспекторів, а також представників міської ради, чи планують у місті впровадити програму поводження із зеленими насадженнями. 

“Потрібно берегти ті дерева, які вже є в місті”, - екологиня

Миколаївська екологиня Інна Тимченко розповіла, обрізка дерев має відбуватись поетапно й розтягнута у часі - хоча б займати кілька днів.

- Частіше всього у нас дерево зрубують до стовбурів й за раз, - говорить екологиня.

Як відмітила екологиня, неправильна обрізка дерева має негативні наслідки. По-перше, це потрапляння шкідників, зокрема грибів, через розрізи, які мають підрізані гілля та стовбур дерева. Цього можна уникнути, якщо після обрізання дерева ще обробляють спеціальними речовинами. 

Парк Перемоги, Миколаїв

- Причому, якщо в дерево потраплять шкідники, то зовні може виглядати цілком здоровим, а всередині вже помирати. Ще можна спостерігати досить часто, що в обрізаних деревах виростає ще більше листя. І це хибне уявлення, що обрізка принесла користь дереву, адже гілля перевантажується і періодично бачимо, що вони можуть під час негоди впасти на дорогу чи авто. І ще таки листя з часом виснажується, адже дерево витрачає всі свої резерви на відновлення. Тобто навіть, якщо дерево пережило обрізку й потім має листячко, то це ще не означає, що здорове, просто дерево адаптувалось під нові умови, - зазначила Інна Тимченко.

Вулиця Соборна, Миколаїв

Екологиня впевнена, що потрібно берегти ті дерева, які вже є в місті, зокрема це тополі та платани, яких у Миколаєві чимало, адже великі й дорослі дерева більше поглинають шкідливих речовин та виділяють кисню, ніж молоді.

- Щоб дерево дійсно прижилось, його теж варто саджати за певними правилами, з врахуванням, наприклад, місця, де буде відбуватись посадка. Також зараз можна побачити в розпал весни, що дерева залишаються “голими”. Однією із причин можуть бути й наслідки війни - збільшення шкідливих речовин у ґрунті та повітрі від ракет та снарядів, - резюмувала екологиня. 

Які види обрізки дерев існують та як працюють комунальники

За доглядом зелених насаджень у Миколаєві відповідає КП “Миколаївські парки”. На підприємстві розповіли, що взагалі існує три види обрізки: санітарна, омолоджувальна та формуюча. 

Як відмітила інженер-дендролог підприємства Олена Недільська, омолоджувальна та формуюча обрізки виконуються лише тоді, коли відсутній листяний покрив, тобто до початку розпуску бруньок, або вже з листопада, при сприятливих умовах. 

- Формувальна обрізка робиться для того, щоб надати дереву якусь конкретну форму: кулясту, конусоподібну, трапецевидну, залежно від того, який стиль підтримується на конкретній ділянці, де росте дерево. У травні проводиться лише санітарна обрізка, адже дерева вже вегетують, є листя і чітко видно, де саме сухі гілки. У зимовий період не завжди можна визначити де сухі, пошкоджені гілки. Тоді коли вже починає розвиватися листяний покров, тоді вже видно сухі гілки й в цей період проводиться санітарна обрізка, видаляються хворі гілки. Санітарна ж обрізка ведеться цілий рік, - зазначила фахівчиня.

Олена Недільська розповіла, що перед обрізкою дерев обов’язково проводиться попереднє обстеження. За кожним районом міста закріплений начальник дільниці, що відповідає за зелені насадження.

Аварійне дерево у парку Перемоги, Миколаїв

- Кожен фахівець на своїй дільниці бачить проблемні, аварійні дерева. І виходячи зі спостережень та звісно ж з заявок, які надсилають місцеві жителі. За дотриманням правил обрізки слідкує відділ садово-паркового господарства. Фахівці на підприємстві при виконанні робіт дотримуються правил утримання зелених насаджень, - додала інженер-дендролог.

Під час війни у Миколаєві у догляді за зеленими насадженнями найскладнішим є підтримувати потрібну якість води, адже у централізованій мережі наразі солона вода.

- З 2023 року фахівці поливають зелені насадження спеціально підготовленою водою. Наразі на підприємстві є чотири поливальні машини, які забезпечують швидкий та безперервний полив зелених насаджень, - резюмувала Олена Недільська.  

За інформацією, наданою КП “Миколаївські парки”, у 2023 році близько 206 дерев було обрізано та ще 246 видалено. 

На підприємстві додали, що також під час війни продовжується й посадка нових дерев, які адаптовані, на думку фахівців, під південний клімат та не викликають алергічну реакцію. Це - липи, клени, софора, катальпи. 

Сосни, які висадили у парку Перемога восени 2023 року, на жаль прижилисьСосни, які висадили у парку Перемога восени 2023 року, на жаль прижилисьСосни, які висадили у парку Перемога восени 2023 року, на жаль прижилисьСосни, які висадили у парку Перемога восени 2023 року, на жаль прижилисьСосни, які висадили у парку Перемога восени 2023 року, на жаль прижились

У 2023 році комунальники висадили понад 300 дерев - сосни та липу. 

У квітні 2024 року КП провело планові заходи на території парків “Ліски”, “Перемога”, “Веселинівський”, висадивши понад 274 нових саджанців.

У 2024 році було зафіксовано перше кримінальне провадження щодо неправильної обрізки дерев 

Протягом 2023 та 2024 років Державна екологічна інспекція склала 48 адміністративних протоколів за фактом знищення чи пошкодження зелених насаджень. 

Як розповіла начальниця відділу державного екологічного нагляду та контролю природнозаповідного фонду та рослинного світу Миколаївської області Інна Кривко, штрафи стосувались як неправильної обрізки дерев, так і повного їхнього зрублення. 

- У цьому році ми зафіксували вісім випадків в Миколаєві, де порушено правила обрізки дерев. Можна виділити умовно дві такі групи порушень. Перша - це коли люди самостійно виконують обрізку дерев. За доглядом зелених насаджень відповідають певні об’єкти, які мають для цього відповідних фахівців та техніку. Просто так обрізати дерева не можна. Друга умовна група - це коли порушення допускають самі об’єкти, які є балансоутримувачами зеленої зони, - розповіла фахівчиня. 

За словами представниці екоінспекції, найчастіше порушення балансоутримувачами відбуваються саме під час омолоджувальної обрізки дерев або як ще її називають “кронуванням”. 

- Це коли дерево фактично обрізають до самої основи, не залишаючи гілок, крони чи навіть самого стовбура. Це часто призводить до хвороб та поступової смерті дерева. Таку обрізку мають проводити не у вегетаційний період, - додала екофахівець.

В екоінспекції відмітили, що за неправильну обрізку дерев законом передбачається адміністративна відповідальність. Для громадян - це штраф від 170 до 510 гривень, для балансоутримувачів чи підприємців - від 510 до 850 гривень. Крім штрафу, порушнику також доведеться компенсувати й збитки, які прораховують представники Держекоінспекції. 

Платани на вулиці Соборна, які в лютому 2023 року, були обрізаніПлатани на вулиці Соборна, які в лютому 2023 року, були обрізаніПлатани на вулиці Соборна, які в лютому 2023 року, були обрізаніПлатани на вулиці Соборна, які в лютому 2023 року, були обрізаніПлатани на вулиці Соборна, які в лютому 2023 року, були обрізаніПлатани на вулиці Соборна, які в лютому 2023 року, були обрізані

У лютому 2024 року екоінспектори зафіксували неправильну обрізку дерев у центрі міста. Миколаївці назвали цю обрізку “вандальною”, а сам випадок став резонансним та навіть було відкрито кримінальне провадження. 

- Це була обрізка платанів по вулиці Соборна, між Адміральською та Спаською. Комунальники обрізали крону до основи скелетних гілок, тобто майже стовбура. Це була занадто омолоджувана обрізка дерев. Всього обрізали 18 дерев. Збитки склали понад 155 тисяч гривень. Наразі справа перебуває на контролі правоохоронних органів, але до суду ще не дійшла, - зазначила Інна Кривко.

Загалом екоінспектори говорять, що у Миколаєві виростити повноцінно нові дерева не так і легко з урахуванням кліматичної особливості регіону та відсутності питної води у централізованій мережі. 

Впровадження правил поводження за зеленими насадженнями на міському рівні: на якому етапі проєкт 

Голова депутатської обласної комісії з екологічних питань Алла Ряжських відмітила, що комісія надала пропозиції Миколаївській міській раді ще у серпні 2023 року. 

- Ми отримуємо чимало звернень від мешканців міста. Люди відмічають зменшення зелених насаджень. Наприклад, такі міста, як Львів, Івано-Франківськ, Київ вже давно прийняли подібні правила на міському рівні. З міською радою є комунікація. Ми спільно з Держекоінспекцією розробили на основі досвіду інших міст рекомендації, взяли за приклад місто Київ. Першим позитивним кроком стала висадка нових дерев восени минулого року, - розповіла Алла Ряжських. 

Як відмітила Алла Ряжських, правила обрізки дерев не змінювались на законодавчому рівні з 2006 року, тому правила є застарілими, а поліпшити ситуацію може їх прийняття на міському рівні. На думку голови обласної екологічної комісії, літо як раз оптимальний час для змін, адже як правило обрізка дерев знову почнеться активно восени. 

За словами Ряжських, загалом КП “Миколаївські парки”, які відповідають за доглядом зелених насаджень в місті, працюють цілком задовільно.

Працівники КП "Миколаївські парки" у парку Перемога

Начальник управління сталого розвитку міського департаменту ЖКГ Володимир Ніколайчук розповів, що робота над розробкою правил вже ведеться. 

- У нас були зустрічі спільні з Державною екологічною інспекцією та головою обласної екологічної комісії, де ми обговорювали обрізку дерев. Ми вирішили взяти за основу досвід одного міста. Щодо інвентаризації дерев, то у міському бюджеті закладаються на це кошти та проводиться робота в цьому напрямку. Також профільне підприємство має лише одного дендролога й фахівців дійсно не вистачає, - відмітив Володимир Ніколайчук.

сквер на вулиці Адміральська, Миколаїв

За словами представника департаменту ЖКГ, загалом Миколаїв має 1020 гектарів зелених зон, які належать до території рекреаційного призначення, із них вже проінвентаризовано 138 га. 

Загалом у 2024 році в міському бюджеті на догляд та обслуговування зелених насаджень у Миколаєві закладено 81 мільйон 922 тисячі гривень. 

Володимир Ніколайчук додав, що правила не тільки обрізки дерев, а загалом догляду за зеленими насадженнями мають прийняти у Миколаєві протягом цього року. 

Фото 0512.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#миколаїв дерева обрізка #обрізка дерев миколаїв #миколаїв зелені зони #миколаїв новини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512 продовжує інформувати своїх читачів про ситуацію в Миколаєві та області. Це виходить і завдяки Хабу регіональних медіа, який підтримує нашу редакцію.
Оголошення
live comments feed...