
Осередок волонтерства та культури: як живе 200-річний миколаївський ДОФ, який двічі потерпав від ворожих атак, — ФОТО
З перших днів повномасштабної війни ДОФ став місцем, де збирались тисячі миколаївців, які готувались протистояти російському ворогові.
Саме у стінах цієї 200-річної будівлі робили коктейлі Молотова, коли агресор наступав на місто; збирали та роздавали продукти біженцям та містянам; надавали гуманітарну допомогу у вигляді ліків, одягу, посуду, дитячого харчування; видавали воду, коли росіяни підірвали водогін “Дніпро — Миколаїв” і місто залишилось без води в кранах. І згодом, саме тут, в умовах воєнного стану, почала відновлюватись культура у прифронтовому Миколаєві.

ДОФ
Про життя Дому офіцерів флоту протягом останніх років, про розвиток, плани, допомогу та культурне життя редакції сайту 0512.ua детальніше розповів голова ГО "ДОФ — Центр" Володимир Алексєєв.

Голова ГО "ДОФ — Центр" Володимир Алексєєв
200 років від заснування
У 1824 році за наказом Головного командира Чорноморського флоту та портів Олексія Грейга у місті збудували будинок флагманів та командирів. Будівля зведена в стилі класицизму і представляє комплекс із трьох споруд. До речі, кована огорожа навколо ДОФу збереглася й донині.
У центрі головного фасаду на стилобаті вміщено шестиколонний портик великого тосканського ордера, завершений трикутним фронтоном.
Віконні отвори прямокутної та аркової форми оформлені скромною лиштвою, вікна першого поверху акцентуються поличками-сандриками. Площини фасадів увінчані карнизом великого виносу та розчленовані поверховими тягами.
Будували ДОФ саме для проведення культурних заходів.
Володимир Алексєєв підкреслює, що це перший у місті культурний об'єкт, адже у Миколаєві ще тоді не було будинків культури. Тому у цьому закладі організовували дозвілля офіцерів-моряків та його сімей — проводилися бали, заходи, літературні та сімейні вечори, концерти, а в бібліотеці проходили лекції та зустрічі.
Вже у 20 столітті, з 1924 року, колишній Будинок флагманів та капітанів отримав нову назву — став Будинком культури моряків, а в післявоєнні роки його назвали Будинком офіцерів флоту та Центром культури, відпочинку і освіти ВМС.
До того ж саме у будівлі ДОФу в 19 столітті пройшла презентація у концертному вигляді опери Миколи Аркаса “Катерина”.
- Ця опера тривалий час була на рецензуванні у Пітері і її не давали поставити. Поки вона була на рецензуванні, у концертному виконанні можна було представити без рецензії. Тому “Катерина” звучала саме у цих стінах, — зазначив Алексєєв.
Він розповідає, що під час Другої світової війни ДОФ постраждав від авіаційного ворожого удару. Залишилась лише частина фасаду будівлі. Дах та стіни всередині об'єкту вигоріли вщент.

ДОФ після Другої світової війни, Фото надав Володимир Алексєєв
- Був авіаційний приліт. Залишились стіни, коробка, але уся середина згоріла, — підкреслює Володимир Алексєєв.
За його словами, після закінчення війни, Будинок офіцерів флоту відновили одним з перших. Але після цього, “з цією будівлею майже ніхто нічого не робив”.

ДОФ у 20 столітті, Фото надав Володимир Алексєєв
До 2004 року Будинок офіцерів флоту перебував у власності Міністерства оборони, потім його передали у комунальну власність і тривалий час він стояв у занедбаному стані.
Культурне життя повернулось у Будинок офіцерів флоту у 2019 році. Завдяки наполегливості миколаївських активістів зробили ремонт літньої сцени. Тоді двічі на тиждень протягом червня — вересня на літньому майданчику демонструвались фільми.

ДОФ 2019 рік, Фото з інтернету
Наступного року ініціативу продовжили у новому форматі, попри карантинні обмеження, 2021 рік стає роком нового запуску культурних подій на літній сцені Будинку офіцерів флоту.
Проте вже наступного року, ДОФу знову довелось забути про культурну складову.
Один з найбільших волонтерських центрів у Миколаєві
З перших днів повномасштабного вторгнення Будинок офіцерів флоту став волонтерським штабом та місцем спротиву російському агресору.
Саме тут робили коктейлі Молотова. Люди охоче долучались і готувались зупиняти ворога.
- Перше зібрання людей, 25 лютого 2022 року, відбулося на сходах ДОФу. Перші десятки містян почали приходити сюди, приносити якусь допомогу. Робили коктейлі Молотова, відбувались перші зустрічі. З мішків тут зробили укріплення, адже готувались до вуличних боїв, — пригадує Володимир Алексєєв.

ДОФ у перші дні повномасштабного вторгнення, Фото надав Володимир Алексєєв
За його словами, перші півтора - два місяці у ДОФ приходило по декілька тисяч людей. Проте стабільних волонтерів по різних напрямках налічувалось близько 250 осіб.
Про ці події сьогодні нагадують не лише фотографії. У ДОФі зібрали в одному місці пляшки, з яких робили коктейлі Молотова, перший мішок з піском, який також готували для оборони Миколаєва. Є навіть модель крейсера “москва”, який пішов на дно Чорного моря. Алексєєв підкреслює, що це ще не музей, але вже зароджуються “невеличкі натяки” на його створення.
Будинок офіцерів флоту був одним з найбільших волонтерських центрів на початку повномасштабного вторгнення. До того ж він досі працює і надає допомогу людям.
У великій залі ДОФу організували сортувальний центр. Усю гуманітарну допомогу, яка надходила, сортували саме тут. Далі розподіляли по наступним кімнатам.
У зоні, де знаходиться рецепція, зустрічають людей і допомагають їм. Тут волонтери дізнаються про потреби людей. Комусь потрібні харчові продукти, комусь одяг чи взуття, хтось приходить по ліки чи до дитячого відділу. Усі ці потреби мають попит і досі.
На першому поверсі люди можуть отримати допомогу у вигляді продуктів.
Другий поверх повністю закриває потреби людей у одязі, взутті, постільній білизні і, навіть, посуді. Все акуратно розкладено та розфасовано.
За словами Алексєєва, є ті, хто приносить допомогу, і є ті, хто її отримує.
- У нас велика кількість різних партнерів. Є великі організації, які допомагають, а є речі, які приносять люди. Багато речей для дітей приносять, і візочки, великі іграшки. Є велика кількість ВПО, які проживають у ненайкращих умовах і цього постійно потребують, — пояснює він.
У перший рік війни попит на допомогу був значно більшим. Тоді волонтери могли за день видавати по 1200 пайків. Проте, Володимир Алексєєв акцентує, що на сьогодні досі є попит на допомогу і люди регулярно звертаються, щоб їм допомогли. Сьогодні за місяць ДОФ обслуговує декілька сотень людей. Найбільше люди потребують води, одяг та звертаються до дитячого відділу.
- У 2022 році ми запустили проєкт “Діти — наше майбутнє” і допомагаємо дітям. Надаються памперси, дитяче харчування, одяг. Тобто усе, що у нас є дитяче, ми об'єднали в один відділ. За цей час ми надали допомогу близько 20 тисячам дітей,- говорить Алексєєв.
ДОФ двічі постраждав від ворожих прильотів
Як і у другій світовій війні, у 2022 році Будинок офіцерів і флоту постраждав від ворожих прильотів. Тоді нищили фашисти, а цього разу вчиняють тероризм рашисти.
Внаслідок ракетного обстрілу по місту в історичному ДОФі вибило всі шибки на вікнах. 200-річна будівля двічі постраждала від ворожих атак.
- Усі вікна, які були, вони “вилетіли”. Ми все почистили від скла і забили плівкою. Адже через те, що це історична будівля, ми не можемо встановити металопластикові вікна, — підкреслив голова ГО "ДОФ — Центр".
Відновлення культури в ДОФі
10 березня 2023 рік — дата, яка стала дійсно визначною для Будинку офіцерів флоту. Адже вперше за довгий час тут провели культурний захід: з виставкою, музикальним супроводженням та глядачами.

З вересня 2023 року у ДОФі почали облаштовувати укриття, куди містян запрошували на виставки.
- Було цікаво людям показати, що тут є і, загалом, потенціал, що тут можна проводити якісь заходи. До вересня ми тільки очистили приміщення від складів. Після того почали дещо змінювати. Розширили простір, де обсипалось зі стін — відремонтували, побороли цвіль. Зробили вентиляцію та освітлення. Провели декілька виставок і зрозуміли, що потрібно зробити косметичний ремонт. Адже це дійсно цікаво, коли ДОФ бачать в історичному стилі, але люди за час війни втомились від темного і хочуть чогось красивого та світлого. Ми прийняли рішення зробити ремонт у лофт стилі. Не робились рівнесенькі стіни, дорогий ремонт, але приміщення тепер має охайний та універсальний вигляд. Стіни пофарбували у білий колір, зробили трекінгове освітлення, яке можна направити у будь-який напрямок, та сіру підлогу. Завдяки таким фонам, тут можна робити що завгодно, — пояснив Алексєєв.
У сусідньому приміщенні облаштували амфітеатр.
- Ми зробили сходинки, щоб було комфортно дивитись на сцену і заднім рядам, і переднім. Тут гарна акустика. Портьєри зробили, щоб був кращий звук. Таким чином, ми маємо укриття, адже воно розміщене нижче поверхні землі, та місце для проведення заходів. Тут проходять концерти, майстер-класи та таке інше, — додає Володимир Алексєєв.
Він наголосив, що усі роботи в будинку офіцерів флоту проводились не за бюджетні кошти:
- Це все робиться не за міські, не за обласні і не за державні кошти. Всі роботи виконуються або за власним коштом, або частково завдяки чиєїсь підтримки. Але ця підтримка мала. Один з таких грантів нам дозволив покрити витрати частково на стільці, частково на фарбу, трохи на вентиляцію. Але саму вентиляційну установку, я вже придбав за власні кошти. Ми не заклади освіти, медицини, тобто ми не входимо в першочергові пріоритети. Але людям потрібна культура, потрібне безпечне місце, де можна зустрітись і відпочити. Тому ми закриваємо цю потребу, — зазначив голова ГО "ДОФ - Центр".
Також проводяться роботи на літньому майданчику.
- Тут почали приводити до ладу в 2019 році. Цього року ми пофарбували, додали більше стільців, дещо відремонтували. Привели до належного стану туалети, — розповідає Володимир Алексєєв.
Під час великої війни у ДОФі організували і літні табори для дітей. За словами Алексєєва, цього року на маленьких миколаївців також чекають активні канікули.
- 10 змін по 25 дітей проходять по 17 різноманітних активностей за п'ять днів. Це все безкоштовно для людей, які не мають грошей. Таким чином вони можуть дати змогу дітям відпочити. Протягом цих днів діти проходять різні майстер-класи, є освітні заходи, проводиться робота з психологом, залучаються аніматори. Вони відвідують виставки, зоопарк. Тобто програма для дітей насичена,- говорить він.

Літній майданчик у ДОФі
Загалом, за словами Володимира Алексєєва, порівнюючи довоєнний період і сьогодення, проведення заходів у ДОФі збільшилось у рази.
- З 2023 року ми поступово почали розвивати ДОФ, як культурний центр. Минулого року понад десять тисяч людей відвідало заходи у літній сезон, — підкреслює голова ГО "ДОФ - Центр".
Окрім культури, у Будинку офіцерів флоту не забувають і про історію. Зараз в історичній будівлі ДОФу розкопали котли, які розміщувались тут ще з 19 століття.
- Навіть історики, коли приходили до нас, не знали, що ці котли є тут. Воно все було засипане. Ми стали дивитись, що є арки, отже під ними має щось бути. Продовжити копати далі і виявили котли на мінус другому поверсі. Дивлячись на план будівлі, ми можемо побачити два поверхи, та мінус один вниз. Мінус другого у плані немає, — розповів Володимир Алексєєв.
Вже готують заходи до літнього сезону. У планах провести різноманітні дитячі та спортивні заходи, ярмарки, майстер-класи та багато іншого.
ДОФ продовжує розвиватись у культурному напрямку, при цьому допомагає людям, які цього потребують. Про капітальний ремонт та реконструкцію, за словами Алексєєва, поки говорити зарано, адже є більш критично важливі об'єкти, на які сьогодні необхідно звертати увагу. Проте історична будівля Будинку офіцерів флоту чекатиме на свій час відновлення. Про це сьогодні нагадує макет у ДОФі, який показує яким буде Будинок офіцерів флоту в майбутньому.

Макет ДОФу у майбутньому
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.