• Головна
  • Як сьогодні живе та відновлюється Первомайська СТГ, яка зазнала російських обстрілів та часткової окупації, - ФОТО
12:40, 17 квітня
Надійне джерело

Як сьогодні живе та відновлюється Первомайська СТГ, яка зазнала російських обстрілів та часткової окупації, - ФОТО

Первомайська селищна територіальна громада знаходиться за 40 кілометрів від Миколаєва. Протягом 2022 року громада фактично кожного дня потрапляла під обстріли російських військових та частково пережила окупацію.

Редакція 0512.ua бувала у громаді у січні 2023 року та розповідала про деокупацію, а зараз нещодавно знов відвідала, аби на власні очі побачити, як сьогодні громада живе та відновлюється. 

Про наслідки російського вторгнення для громади

До Первомайської селищної територіальної громади входить одинадцять сіл. До війни у селах проживало близько десяти тисяч жителів, три тисячі з яких —  у центрі громади. Найбільше руйнувань з боку російських окупантів зазнали п’ять  сіл. Мова йде про такі села, як: Максимівка, Партизанське, Благодатне, Киселівка та Первомайське.

Первомайська селищна територіальна громада

У всіх селах люди переважно живуть у приватному секторі. В більшості сіл важко знайти повністю вцілілі будинки, пошкоджень зазнали ледь не кожний другий будинок. У центрі громади — селищі Первомайське є й багатоквартирні будинки. Через російську агресію пошкоджень зазнав сорок один багатоквартирний будинок. Також російські агресори пошкодили й об’єкти інфраструктури, медицини, освітні заклади та заклади культури. Окрім того, в селах, які росія змогла окупувати, люди жили без води, електроенергії, газ і мобільного зв'язку. 

Повна деокупація громади відбулась за день до звільнення Херсона - 10 листопада 2022 року. 

Як живе та відновлюється громада сьогодні 

Начальник Первомайської військової адміністрації Максим Коровай розповів що відновлення громади почалось ще з перших днів після деокупації. 

Начальник Первомайської військової адміністрації Максим Коровай

- Одним із найперших об’єктів, які нам вдалося відновити силами місцевого бюджету була водонапірна башта в селі Квітневе. Потім, спільними зусиллями з районною та обласною військовими адміністраціями, ми почали працювати над безпековою ситуацією та відновленням. Перша допомога, що почалась надаватись — це будівельні матеріали для тимчасового перекриття та відновлення власникам домогосподарств, — говорить Максим Коровай.

За словами Максима Коровая, із сорок одного пошкодженого багатоквартирного будинку у селищі Первомайське вдалось повністю відновити повністю тридцять багатоквартирних будинків. Зокрема, і завдяки допомозі міжнародних організацій. 

- Тут також не останню роль зіграла підтримка держави та міжнародних донорів та благодійних організацій. Люди отримували або ваучери, або ж матеріали, або ж кошти на відновлення власних осель. Нам було важливо максимально утеплити та перекрити оселі та будівлі до настання зими в кінці 2022 року, — сказав начальник Первомайської СТГ.

Первомайська селищна територіальна громадаПервомайська селищна територіальна громадаПервомайська селищна територіальна громадаПервомайська селищна територіальна громадаПервомайська селищна територіальна громадаПервомайська селищна територіальна громада

З червня 2023 року в громаді створили комісію для фіксування пошкоджень та формування заяв на отримання компенсації від держави по програмі “єВідновлення”. До комісії, окрім апарату селищної ради та військової місцевої адміністрації, також входять й представники громадськості. 

З критичної інфраструктури вдалось відновити централізоване водопостачання в дев’яти з одинадцяти сіл громади. 

-  Наприклад, у Первомайському ми наприкінці січня 2023 року змогли відновити центральну станцію питної води — підземний резервуар й водонапірні башти. Ми також прочистили й каналізацію, щоб жителі багатоквартирних будинків могли повністю користуватись водомережею. Нам сильну підтримку надає цілий ряд благодійних організацій. По питній воді у нас на сьогодні більш менш стабільна ситуація. Торік ми возили очисну воду й заливали її по євро резервуарам. Також деякі села й зараз отримують бутельовану воду від благодійників, — відмітив Максим Коровай.

Відновлення водонапірної башти в селі Киселівка. Фото - Максим КоровайВідновлення водонапірної башти в селі Киселівка. Фото - Максим КоровайВідновлення водонапірної башти в селі Киселівка. Фото - Максим КоровайВідновлення водонапірної башти в селі Киселівка. Фото - Максим Коровай

За словами Максима Коровая, на сьогодні у всіх селах відновили електроенергію. Ті домівки, куди ще не повернулись люди, фахівці комунальних підприємств під’єднали до мережі, однак опломбували лічильники, аби жителям не нараховувались зайві виплати.  Три з одинадцяти сіл не були газифіковані ще до війни — це Костянтинівка, Благодатне та Максимівка.  

- Там, де люди повертаються та живуть, то ми відновили й газ й світло. Є деякі нюанси у відновленні світла, тому що деякі люди мають від мережі кілька своїх каналів, окремо для будинку, окремо для сараїв, — резюмував Максим Коровай.

У центр громади також відновили транспортне сполучення з Миколаєвом. За графіком кілька разів на день з ранку до вечора тут курсує автобус. Також у Первомайському й інших селах запрацювали магазини. Громада поступово оговтується від наслідків російської агресії. 

На всю громаду працює один сімейний лікар — про медичні заклади

Як говорить Максим Коровай, під час російських обстрілів у 2022 році, із всіх сіл працювала лише одна стаціонарна амбулаторія у селі Новомиколаївка. Ця лікарня не отримала значних пошкоджень. 

- З дев'яти медичних об’єктів зазнали руйнувань та часткових пошкоджень вісім. На сьогодні відновлена робота в амбулаторіях в Первомайському, Новомиколаївці. Це стаціонарні амбулаторії. На жаль, у нас була зруйнована амбулаторія в селі Білозірка. Завдяки МОЗ та Всесвітній організації охорони здоров’я, поряд поставили модульну амбулаторію. Наразі ведеться й створення проєкту з відновлення й стаціонарної будівлі. Фінансування буде й з бюджетів різних рівнів, й за підтримки донорів. Також, завдяки української діаспори в Польщі, нам вдалось поставити й подібну модульну амбулаторію й в Киселівці, — сказав Максим Коровай. 

Амбулаторія в селі Первомайське

Щодо доступу до медицини, то перший час після деокупації, в громаду приїздили фахівці з організації “Лікарі без кордонів”. Наразі в селах не вистачає медичних працівників. 

- Ми маємо на всю громаду лише одного сімейного лікаря, яка веде приймання й в Білозірці, й в Первомайському, також маємо медсестринську молодший персонал. Сільська медицина — це первинна ланка. Тобто люди можуть отримати тут на місці лише базові послуги, а також рекомендації. Для вузькопрофільного та детального обстеження, то від сімейного лікаря люди отримають вже направлення, — відмітив начальник Первомайської військової вдміністрації.

Любов Лаврова — єдиний сімейний лікар у громаді. Лікарка розповіла, що через бойові дії виїздила, а торік знов повернулась додому та до своєї основної роботи. 

Любов Лаврова — сімейний лікар

- Мій будинок був пошкоджений, а з серпня минулого року я повернулась до роботи. До війни у нас було три сімейних лікарі на громаду, я мала дві тисячі пацієнтів, нині здійснюю приймання людей зі всіх сіл. Зараз десь у всіх селах десь проживає шість тисяч людей, — каже лікарка.

За словами пані Любові, в амбулаторії в Первомайському, у місцевих жителів є можливість перевірити рівень цукор в крові, поміряти тиск, зробити електрокардіограму й т.д.

- З нами співпрацює Міжнародний медичний корпус, який надає безплатно ліки проти гіпертонії, цукрового діабету. Ми видавали їх за потреби людям. У нас в центрі громади вже відкрилась аптека, але, на жаль, там з технічних причин не працює програма “Доступні ліки”. До війни було дві аптеки, й обидві працювали за цією програмою. Дуже поліпшило ситуацію, якби ми мали ще, бодай кількох сімейних лікарів й відновлення цієї державної програми з видачі ліків, — відмітила фахівчиня.

Наразі в амбулаторії в Первомайському на завершальній стадії ремонт, який зробили після того, як медичний заклад був пошкоджений через російську агресію. 

Амбулаторія у селищі ПервомайськеАмбулаторія у селищі ПервомайськеАмбулаторія у селищі ПервомайськеАмбулаторія у селищі ПервомайськеАмбулаторія у селищі ПервомайськеАмбулаторія у селищі Первомайське

Також Любов Лаврова веде приймання пацієнтів й в модульній амбулаторії в селі Білозірка, яку встановили тут у лютому 2023 року. 

Стаціонарна амбулаторія у селі Білозірка, яка була зруйнована росіянами

- Тут, окрім лікаря, також є ще дві медсестри. До війни у Білозірці проживало близько 1500 людей. Зараз тут десь живе 700 людей. Буває, що тут можна зробити й флюорографію, й кардіограму. Амбулаторія має необхідні комунікації, там є вода, туалет. Може працювати й взимку, тому будівля має обігрів, — відмітив Максим Коровай.

Мобільна амбулаторія у селі Білозірка

До війни у нас навчались в школах та відвідували садочки 1700 дітей — про створення єдиного дитячого простору в громаді

Як розповів начальник Первомайської військової селищної адміністрації Максим Коровай, з тринадцяти закладів освіти жодний на сьогодні не функціонує в офлайн режимі. 

дитячий садок у селищі Первомайське

- Перша суттєва причина — це часткові пошкодження чи суттєві руйнування будівель. Тобто їх потрібно відновлювати. Друга — це безпекова ситуація. Жодний підвал, який є в цих освітніх закладах, не відповідає новим будівельним нормам, — сказав Максим Коровай.

Наталія Поліщук - в.о. директора Первомайського ліцею розповіла, що до війни у закладі навчалось близько 400 учнів. 

Наталія Поліщук - в.о. директора Первомайського ліцею

- Через війну кількість учнів у ліцеї зменшилось десь на сто школярів. Наразі до громади повернулось близько половина учнів, ще сорок три дитини знаходяться за кордоном, інші знаходяться в межах областей. У нас скоротилось учнів дуже у початкових класах. Якщо раніше було 20 учнів в паралельних класах, то зараз у 1 класі восьмеро дітей, в другому — дев’ятеро. Зараз ведемо набір у перший клас, поки записалось семеро дітей, — сказала директорка ліцею.

Через скорочення чисельності учнів, скоротився й штат вчителів. Наразі в онлайн режимі для дітей викладає тридцять два вчителі.

У селі Первомайське, за підтримки фонду SavЕD, в грудні 2023 року відкрили безпечний простір для дітей. Тут проходять заняття й для учнів ліцеїв, й займаються діти дошкільного віку. 

Безпечний простір для дітей у селищі ПервомайськеБезпечний простір для дітей у селищі ПервомайськеБезпечний простір для дітей у селищі ПервомайськеБезпечний простір для дітей у селищі ПервомайськеБезпечний простір для дітей у селищі ПервомайськеБезпечний простір для дітей у селищі ПервомайськеБезпечний простір для дітей у селищі Первомайське

На базі безпечного простору працюють різні гуртки, аби діти мали змогу проводити якесь дозвілля. 

- Першу половина дня ми проводимо заняття для школи. Потім починається робота гуртків. Двічі на тиждень сюди приводять займатись й групи дітей з дитячого садочка. Дітям дуже не вистачало такого простору, тут вони спілкуються, займаються творчістю. Ми маємо й укриття поряд, його потрібно ще дооблаштувати. За день простір відвідує від 10 до 30 дітей. Мені не вистачає очного навчання, дітям не вистачає живого спілкування, тому цей простір для нас дуже важливий. Але безпека дітей — це перш за все, — сказала Наталія Поліщук.

Будівля зруйнованої школи у селищі Первомайське

Загалом, громада має у планах відновити п’ять закладів освіти — це й школи, й дитсадочки за фінансування з різних джерел — й бюджетних коштів, й донорських. Наразі тримає робота над створенням проєктів.

Які перепони існують на сьогодні для відновлення сільських громад

Начальник Первомайської військової адміністрації Максим Коровай відмітив, що основа для відновлення будь-якого об'єкта — це наявність проєктно-кошторисної документації. 

- Проєкти створюються також за кошти з різних джерел. Якщо є проєкт, то є вже й реальна підстава відновлювати будівлю. Тобто є розуміння як вона буде виглядати, як це зробити, скільки це вартуватиме. Без проєкту відновлення неможливе, — говорить Максим Коровай.

Первомайська селищна територіальна громада

Також, окрім загальної ситуації на фронті, яка також впливає й на безпеку в тиловій частині області, — це замінована територія. За словами місцевого начальника військової адміністрації, окрім саперів із ДСНС, поліції, також над розмінуванням працюють різні гуманітарні організації. 

Серед причин також повільного відновлення — це наповненість місцевого бюджету. До війни бюджет Первомайської сільської територіальної громади, в основному наповнювали фермерські господарства та сільськогосподарські підприємства.  

- Для нас все ж таки головне — це безпека людей. У квітні минулого року ми почали разом із представниками ДСНС говорити з сільськогосподарським сектором. Тими, хто повернувся до роботи на полях чи планував про замінування. На сьогодні у нас вже третина полів вже розмінована. Ми плануємо обстежити сільські угіддя й по трохи повертати податки,  -  відмітив Максим Коровай.

Також не останню роль у відновленні громади та наповненості бюджету грає й саме населення, точніше його зайнятість. 

Максим Коровай відмітив, що відсутність робочих місць також є однією із проблем громади на сьогодні. Адже через війну більшість жителів виїхало за межі громади. Як відмітив начальник військової сільської адміністрації, із десяти тисяч людей, які проживали до війни в одинадцяти селах, — на сьогодні повернулось лише близько 40%.  

Відновлення Первомайської СТГ. Архів 0512 та нещодавні фотоВідновлення Первомайської СТГ. Архів 0512 та нещодавні фотоВідновлення Первомайської СТГ. Архів 0512 та нещодавні фотоВідновлення Первомайської СТГ. Архів 0512 та нещодавні фотоВідновлення Первомайської СТГ. Архів 0512 та нещодавні фото

- Міжнародні донори та благодійні організації не обділяють нас увагою, за що ми їм дуже вдячні. Якщо говорити про зайнятість населення, то ті, хто до війни мав якусь свою справу, то вони й сьогодні продовжують цим займатись. Тобто існують якісь грантові програми, які дають людям змогу продовжити це робити. У нас чимало людей працювали на місцевому цукровому заводі та хлібоприймальному пункті. Тобто основна проблема — це забезпечити роботою людей віком старше 40 років, — резюмував Максим Коровай.

Максим Коровай додав, що наразі громада має у планах відновити частину закладів культури та освіти, й таким чином повернути людей у громаду. 

Фото редакції 0512 та надані Максимом Короваєм.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#миколаївщина відновлення #первомайська стг #первомайське відновлення #миколаїв новини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Команда сайту "0512 - сайт міста Миколаєва" долучилася до мережі “Вікно Відновлення”. Як учасники мережі ми створимо низку актуальних матеріалів на тему відбудови, а крім того матимемо доступ до навчальних можливостей об’єднання та кроссекторальних експертів й аналітики.
Оголошення
live comments feed...