• Головна
  • Арттерапія для всіх: як миколаївський драмтеатр реалізував проєкт з підтримки ментального здоров'я жителів, - ФОТО
18:50, 2 квітня
Надійне джерело

Арттерапія для всіх: як миколаївський драмтеатр реалізував проєкт з підтримки ментального здоров'я жителів, - ФОТО

Культура під час війни одна з важливих складових, адже перше, що робить ворог, окупувавши території України — розповідає про "вєлікую культуру росії" та промиває мізки молодому поколінню. Миколаївський академічний художній драматичний театр вже другий рік повномасштабного вторгнення презентує своїм глядачам нові вистави, спрямовані і на національну відомість.

У театрі розповідають, що Міністерство культури та інформаційної політики протягом останнього року закликає шукати можливості для спільних системних дій держави, громадськості, бізнесу та міжнародних партнерів задля повноцінного культурного та інформаційного відновлення деокупованих територій. Відчуваючи цю потребу зсередини, Миколаївщина вже реалізовує подібні ініціативи.

До прикладу, Громадська організація «Федерація аматорських миколаївських театрів» спільно з Миколаївським академічним художнім драматичним театром завершили реалізацію великого проєкту «Театр там, де він потрібен» підтриманого фінансово американською донорською організацією. Авторами цього проєкту виступили голова ГО «ФАМТ» Людмила Оспадова та директор-художній керівник МАХДТ, заслужений діяч мистецтв України Артем Свистун. Це був масштабний проєкт, який тривав пів року і містив три напрямки роботи з вразливими категоріями населення з метою відновлення ментального здоров’я людей під час війни.

"Перша частина проєкту була спрямована на духовну та патріотичну підтримку мешканців деокупованих та прифронтових територій. Організатори здійснили десять виїздів у Миколаївську та Херсонську області, з 13 виставами Миколаївського академічного художнього драматичного театру".

Арттерапія для всіх: як миколаївський драмтеатр реалізував проєкт з підтримки ментального здоров'я жителів, - ФОТО, фото-1

Театрали відвідали ряд міст та сіл області, зокрема місто Вознесенськ, місто Баштанка, село Шевченкове, село Галицинове, село Лимани, село Лупареве, село Коблеве, село Мішково-Погорілове, село Білозірка, місто Первомайськ, місто Херсон. Для глядачів показали дві дитячі вистави:

- Перша - "Котячі історії" за п'єсою Марини Смілянець. Вона розповідає про труднощі, які переживають не тільки люди під час війни, але й коти, у своїх історіях блукань, сумних та веселих пригод. Герої казок розповідали дітям про дружбу, вчили взаємодопомоги, співчуттю, доброго ставлення до інших, вірі в дива та те, що навіть найзаповітніші мрії і бажання збуваються. Ця вистава допомагала дітям вивчати правила поведінки під час повітряних тривог, сприяла толерантності та бажанню допомагати одне одному. Друга вистава - "Пригоди козаків", Є. Олійника. Патріотична історія про щиру дружбу, братерство, взаємну підтримку в складних ситуаціях, на основі народних традицій українського народу. Ця вистава виховує та підтримує патріотичний дух і духовність у дітей та батьків.

А дорослим показали "Проста українська скіфська баба", авторства М. Васильєвої, яка базується на романі "Доця" лауреата Національної премії імені Т. Горіха-Зерня. Моновистава про важку долю переселеної жінки з Донбасу, яка у 2014 році була змушена залишити свій дім через російську окупацію. Сюжет ґрунтується на реальних подіях і є прикладом стійкості та нескореності українського народу. Вистава викликала у глядачів глибоку рефлексію, почуття толерантності та бажання жити і рухатися вперед, всупереч війні.

Загалом вистави змогли подивитися приблизно 3500 людей. 

- Мешканці віддалених громад мають проблеми з можливостями споживання якісного культурного продукту, а відтак і з підтримкою духовного, психічного станів та патріотичного духу. Вони зацікавлені у відвідування подібних заходів, і тому проєкт виконав для них місію підвищення соціальної згуртованості навколо сучасних українських цінностей та підвищення рівня інтересу до української культури, - кажуть у театрі.

Друга частина проєкту стосувалася арт-терапевтичної роботи з внутрішньопереміщеними особами та їхньої адаптації серед місцевого населення. За основу було взято імпровізаційну форму «Форум-театр» О. Боаля. Були розроблені унікальні сценарії, які підіймати актуальні проблеми ВПО та їх інтеграцію в нове оточення. Сценарії були втілені у мінівистава акторсько-режисерським ансамблем Миколаївського академічного художнього драматичного театру. Групу та обговорення запропонованої ситуації проводив спеціально підготовлений лідер-фасилітатор в тандемі з психологом.

Загалом в рамках цього проєкту було проведено 10 вистав у громадах Миколаївської та Херсонської областей.

Сутність інтерактивної роботи з учасниками полягала в тому, що мінівистава розкривала одну з проблемних ситуацій, в якій брали участь наступні герої: «жертва», агресор та сторонні спостерігачі. На певному етапі загострення конфлікту вистава зупинялася і фасилітатор починав діалог з глядачами, цікавився їхнім поглядом на розв'язання проблеми, що склалася, пропонував поділитися власним досвідом щодо питання. Після цього учасникам пропонували вирішити конфлікт, зігравши роль одного з героїв вистави (окрім «агресора»). Мінівистава повторювалась за новим імпровізаційним сценарієм, запропонованим глядачами за участю охочих.

"Ми пережили важкий рік. І вибухи були поруч. Усі були під напругою від цих вибухів, і ми постійно переживали стрес від інформації з медіа. Сьогодні було просто чудово! це подія, яка надзвичайно необхідна людям на цей час, щоб зрозуміти, як ставитися до людей, які найбільше страждали. Це відносини з людьми, які повертаються. Людей треба підтримувати, щоб вони набиралися терпіння, виховували взаємну повагу, втілювали віру в перемогу, в те, що все буде добре попереду", - ділиться враженням одна з учасниць проєкту Ольга Сивопляк.

Третій напрямок проєкту – творча робота з дітьми. Дитяча «Кімната театральних професій» у Миколаївському академічному художньому драматичному театрі на 5 місяців стала місцем спілкування дітей ВПО та мешканців Миколаєва з майстрами театральної сфери. Екскурсії театром та 30 чудових майстер-класів з акторської майстерності, з дизайну театрального костюма, з виготовлення декорацій та бутафорії, з гриму та вокалу від провідних діячів театру відкрили дітям завісу на те, як створюється вистава.

Арттерапія для всіх: як миколаївський драмтеатр реалізував проєкт з підтримки ментального здоров'я жителів, - ФОТО, фото-4

Театрали надали дітям можливість стати учасниками цього магічного процесу. Проєкт не тільки познайомив дітей з творчими театральними професіями, допоміг набути певні навички, а перш за все, створив простір для живого спілкування дітей, соціалізації та розкриття своїх здібностей і творчого потенціалу, а також дав відчуття безпеки під час занять як дітям, так і їхнім батькам, адже зустрічі відбувалися в безпечному просторі театру «Сцена в укритті».

Вдячні батьки писали у відгуках: «Формування естетичного смаку відбувається іще в дитинстві, тому дуже важливо, щоб діти мали змогу, культурно розвиватися, цінувати все українське. Такі заходи значно покращують сприйняття дитиною української мови, українських казок та творчості» Ю. Полішко-Десятину.

У рамках цього напрямку, окрім майстер-класів діти відвідували кіноклуб «Кіно/Театр» де на великому екрані в безпечному просторі дивилися дитячі фільми та мультфільми українського та європейського виробництва. Здебільшого це були фестивальні роботи, які не показуються широкому загалу в Україні, тому доступ до них досить обмежений лише у кінотеатрах та на спеціальних кіно-сайтах. Учасники кіноклубу "Кіно/Театр" мали унікальну можливість не тільки дивитися фільми, але і обговорювати їх після перегляду. Це розкрило критичне мислення, творчість та аналітичні навички, а також допомогло встановлювати контакт між біженцями та місцевим населенням, що сприяло адаптації ВПО.

Арттерапія для всіх: як миколаївський драмтеатр реалізував проєкт з підтримки ментального здоров'я жителів, - ФОТО, фото-5

Такі проєкти, спрямовані на людей і створені для людей, наразі, є надважливими, адже саме вони допомагають не втратити духовність, підтримувати патріотичний дух та жагу до життя, бажання допомагати одне одному в нелегкий час заради нашої спільної перемоги, заради нашого майбутнього. Театр завжди був дзеркалом сьогодення та ліками для душі, а душі українців, як ніколи, зараз потребують цих ліків.

Нагадаємо, що у Миколаєві пройшла прем'єра пластичної вистави "Катерина" за твором Т.Шевченка. Варто зазначити, що вистава «Катерина» є спільним проєктом двох театрів - Миколаївського академічного художнього драмтеатру та Херсонського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М. Куліша.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#театр миколаїв #новини миколаїв
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...