• Головна
  • Як миколаївці можуть відновити втрачені документи на майно, - ФОТО
12:40, 1 квітня
Надійне джерело

Як миколаївці можуть відновити втрачені документи на майно, - ФОТО

І в мирний час ставалось так, що документи на власність могли загубитись чи знищитись за різних причин. У воєнний час ризиків втрати документів стало більше, адже вони могли просто залишитись в окупації чи бути вкраденими стороннім людьми. Важливість цього документу важко переоцінити, за умови, що наявність документів на власність — одна з умов отримання компенсації за пошкоджене чи зруйноване майно через російську агресію. 

Зазначимо, що втрата відповідного документа не означає втрату права власності. Власник нерухомого майна може продовжувати повноцінно користуватися ним

Редакція 0512 поспілкувалась з миколаївським юристом Костянтином з цього питання та дізналась з чого саме почати, аби відновити втрачені документи на майно.

Перші кроки

Юрист наголошує, якщо ви втратили документи на власність — це не означає втрату самого права власності на об’єкт. Але без відповідних документів ви не зможете розпоряджатись своєю власністю: продати або подарувати майно не вийде.

Документами на власність є:

  • договір купівлі/продажу.
  • договір дарування.
  • договір обміну.
  • витяги з реєстру права власності.

фото з вікритих джерел

Хто має звертатись для відновлення документів?

До кола осіб, які мають займатись відновлення документів, можна віднести безпосередніх власників майна, їхніх представників: опікунів чи піклувальників. 

Що слід при собі мати

Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі таких документів:

  •  1. договір дарування, купівлі-продажу, обміну та ін. 
  • 2. свідоцтво про право на спадщину. 
  • 3. рішення суду про встановлення або визнання права власності, яке набрало чинності.
  •  4. свідоцтво про право власності на нерухоме майно. 
  • 5. державний акт на право приватної власності на землю. 
  • 6. інформаційна довідка з реєстру речових прав.
  • 7. витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Це безкоштовно?

Юрист зазначає, що не всі кроки відновлення втрачених документів є безкоштовними: 

“За деякі з дій треба сплатити суму збору, або оплатити послуги нотаріуса, але деякі послуги можна замовити у сервісах “ДІЇ”, попередньо авторизувавшись зручним для вас способом. 

Де звернутись у Миколаєві, аби відновити втрачені документи на майно?  

Дублікати свідоцтв про право власності замість загублених або пошкоджених видають центри надання адміністративних послуг. Послуга є безкоштовною.

У Миколаєві слід звертатися з  питання відновлення втрачених документів до Центрів надання адміністративних послуг які працюють у місті та інших громадах. У Миколаєві зараз працюють два ЦНАПи: в Центральному (вул. Адміральська, 20) та Інгульському (пр. Богоявленський,1) районах.  Проте, слід пам’ятати, що як і до повномасштабного вторгнення, так і зараз, треба заздалегідь записатись на прийом: онлайн чи прийти особисто. 

фото з вікритих джерел

Також можна звернутись до нотаріуса. У цьому випадку ви самостійно обираєте спеціаліста та записуєтесь до нього у приймальні дні у зручний для вас спосіб. 

Відновлення правовстановлюючих документів, які підлягають нотаріальному посвідченню або видані нотаріусом. 

Якщо ви втратили документ, який видав нотаріус, для його відновлення, необхідно звернутись до нотаріуса, який його видав/посвідчив.

фото з вікритих джерел

Що робити, якщо нотаріус, який посвідчував/видавав документ припинив діяльність, або місцевість, де вчинялися нотаріальні дії, знаходиться під окупацією, заблокована?

У такому разі слід звертатись з письмовим запитом до Міністерства юстиції України та Нотаріальної палати України про надання інформації щодо продовження діяльності такого нотаріуса або наявності особи, що його заміщує, про наявність архівів такого нотаріуса/нотаріальної контори та можливості доступу до інформації, яка там зберігається.

Що робити, якщо втрачено свідоцтво про право власності на нерухомість, реєстрацію якої було проведено до 1 січня 2013 року? 

Потрібно звернутись за отриманням відомостей з Реєстру прав власності на нерухоме майно, що є архівом Державного реєстру речових прав за місцем знаходження майна. Альтернативою можуть слугувати паперові носії інформації. Якщо архівний запис у реєстрі відсутній, слід звернутися до архіву Бюро технічної інвентаризації (БТІ) за місцем знаходження майна

Коли потрібно звертатися до суду?

Якщо ж неможливо  отримати дублікати правовстановлюючих документів на майно, необхідно отримати письмову відмову у видачі такого документа від відповідного органу або уповноваженої особи та звертатись до суду із позовною заявою про визнання права власності.

 Доказами у суді можуть бути:

  • копії втрачених документів, покази свідків, довідка-характеристика об’єкта нерухомого майна, яка видавалася Бюро технічної інвентаризації;
  • листування з держорганами, де зазначено право власності або належність майна;
  • докази оплати комунальних послуг (якщо розрахунковий рахунок був оформлений на заявника);
  • будь-які інші довідки, копії документів, в яких згадується втрачений документ та належність його позивачу. тощо.

Спадкоємці, в такому випадку також надають документи, що підтверджують родинні зв’язки з померлим і їхній статус як спадкоємців (виписка зі спадкового реєстру, що видається нотаріусом).

Щоб державна реєстрація за рішенням суду стала можливою, у ньому повинна міститися детальна інформація про об’єкт нерухомого майна (адреса, технічні характеристики, план та опис об’єкта) для внесення до Реєстру. Якщо в судовому рішенні буде недостатньо необхідних даних – особі можуть відмовити в реєстрації.

фото з вікритих джерел

Чи можна відновити документи на майно дистанційно?

Так, можна, адже тепер є “ДІЯ”, де все можна зробити онлайн. Проте, юрист каже, що і є випадки, коли треба звертатись до судових органів або архівних установ. 

 І хоча, це можна зробити дистанційно, громадяни мають розуміти, що через повномасштабне вторгнення, це зробити складніше, тому краще все ж звертатись особисто, — додає спеціаліст.

 “Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#відновлення миколаївщини #новини миколаїв #відновити документи на право власності
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Команда сайту "0512 - сайт міста Миколаєва" долучилася до мережі “Вікно Відновлення”. Як учасники мережі ми створимо низку актуальних матеріалів на тему відбудови, а крім того матимемо доступ до навчальних можливостей об’єднання та кроссекторальних експертів й аналітики.
Оголошення
live comments feed...