• Головна
  • Історія одного ОСББ у Миколаєві: як під час війни жителі роблять своє життя кращим, - ФОТО
12:40, 28 лютого
Надійне джерело

Історія одного ОСББ у Миколаєві: як під час війни жителі роблять своє життя кращим, - ФОТО

Найактивнішим періодом створення ОСББ в Миколаєві став 2016 рік. У 2021 році одне з ОСББ на Херсонському шосе очолив громадський активіст Євгеній Корольков, який за підтримки місцевих мешканців, бізнесу та міської влади втілив ряд проєктів, а під час повномасштабної війни не залишив своїх сусідів напризволяще та активно допомагав ЗСУ.

Редакція 0512 розпитала Євгенія Королькова як живуть миколаївці під час інтенсивних обстрілів, як працює ОСББ та як втілювались різні ініціативи для жителів двох багатоповерхівок. А також дізналася, які програми підтримки ОСББ діють у місті.

“Все почалось з облаштування лавочок”

Фото 0512

ОСББ по вулиці Свиридова,7 створили в травні 2016 року, а ОСББ по Херсонському шосе,48 — в серпні 2018 року.  Після смерті його близького друга — відомого миколаївського фотографа Дениса Сисіна, у січні 2021 року, мешканці будинку запропонували Євгенію очолити ОСББ по Свиридова, а через рік й по Херсонському шосе. 

Коли ми взяли все до своїх рук, то почали акумулювати свої гроші на рахунках і самі їх розподіляти, контролювати всі витрати. Це одразу привело до маленьких, але покращень будинків, люди це відчувають. З часом я налагодив зв’язок з міською владою, контролюю особисто підрядників, які виконують роботи. Включаюсь у кожний процес, всюди, як то кажуть, пхаю свій ніс. Бо мені важливо знати та бачити результат роботи, — говорить Євгеній. 

Євген Корольков

Окрім розв'язання поточних проблем, пов’язаних з комунікаціями в будинках, Євгеній почав займатись створенням громадських проєктів. Першою ініціативою стало встановлення лавочок на зупинці громадського транспорту на Херсонському шосе та біля будинків.

Спортивна площадка біля будинку Євгена

Лавочок на зупинках громадського транспорту ніколи не було. Я тут живу з 1994 року і ніколи не бачив на громадській зупинці на трамвайній лінії чи тут лавочок. Тому звернувся до районної адміністрації та разом ми вирішили це питання. Згодом я став подавати проєкти на Громадський бюджет, — розповів Євгеній. 

Урбан-парк та інші проєкти, які зупинила війна

Євгеній за підтримки місцевих жителів ініціював встановлення кількох спортивних та ігрових майданчиків для дітей різного віку, а також й для дорослих. 

Для мене мотивацією втілювати проєкти є пам’ять про мого друга, який попри рак, свої останні роки присвятив нашому району. А також мої діти. Я хочу, щоб Миколаїв їх дитинства був інший, ніж в мене. Я хочу їм показати власним прикладом, що звичайна людина може щось змінити. Я ж не займаюсь бізнесом, не маю на меті йти у політику, у мене немає ніяких зв’язків. Я просто хочу покращити місце, де живе моя родина, — відмітив Євгеній. 

Перший майданчик, будівництво якого ініціював Євгеній, був під будинком, де він проживає. Тоді миколаївець подав проєкт на Громадський бюджет, але не виграв його, проте знайшов фінансування через субвенцію народного депутата.

Фото Денис Сисін

Однією з найбільших громадських ініціатив Євгенія є благоустрій скверу на Херсонському шосе. Цією проблемою ще при житті переймався й Денис Сисін. У сквері хотіли побудувати багатоповерхівку, але жителям вдалось зберегти зелену зону.

Саме Євгеній та Денис є авторами проєкту створення скейт-парку, який відкрили на день міста у 2020 році. Про те, що цьому місцю чимало присвятив часу та сил активіст Денис Сисін, нагадує мурал площею 600 квадратних метрів, який розташований на стіні біля скверу. 

Мурал на якому зоображений Денис Сисін, який останні роки свого життя боровся за збереження зеленої зони

Згодом Євгеній подав заявку та виграв ще один проєкт від Громадського бюджету у 2021 році — будівництво урбан-парку, де планували створити воркаут майданчик, паркур майданчик та інклюзивні тренажери.

ілюстрація проєкту Євгена Королькова для Громадського бюджету

Створення парку призупинили через повномасштабне вторгнення.

Фото 0512Фото 0512

Також неподалік зупинки громадського транспорту Євгеній ініціював створення спортивного майданчика для підлітків. Станом на зараз він готовий на 60%. Його будівництво також зупинила російська агресія, адже фінансування йшло коштом міського бюджету. 

Війна та допомога ЗСУ

Коли росія розпочала повномасштабне вторгнення, Євгеній вивіз свою родину за межі міста, а сам залишився на місці. Разом з мешканцями будинків Євгеній організував дворову варту — чоловіки ходили по черзі й охороняли певний периметр території. 

Коли обстріли посилились, певна частина жителів будинків виїхала. Євгеній домовлявся з різними благодійними фондами про гуманітарну допомогу, адже у 2022 році поряд з будинком по Херсонському шосе-48  працював лише один магазин. 

Точка, де люди набирають воду

У квітні 2022 року Миколаїв, через підрив російськими окупантами водопроводу з Дніпра, залишився без водопостачання. Тоді Євгеній організував за підтримки місцевого бізнесу резервуари, куди підвозили воду. Чоловік також став ініціатором облаштування подібних точок по всьому Інгульському й частково Корабельному району. Підприємці профінансували облаштування понад 40 таких точок. Також кожний з будинків ОСББ, яким керує чоловік, має у підвалі резервуар з технічною водою по 20 кубів на кризовий випадок.

Фото 0512

Крім гуманітарного напрямку роботи, Євгеній допомагав й ЗСУ. Зокрема, жінки готували гарячі обіди, а чоловік їх доставляв на блокпости, а також привозив необхідні матеріали для їхнього облаштування. 

Я варив кави літрів 15-20 щоранку, а жіночки або драники, або піцу, або ну щось таке гаряченьке приготують, і я ось з цим всім її їхав на блокпост. Я хотів показати хлопцям, які стояли за оборону Миколаєва, що ми їм дуже вдячні та цінуємо їхній внесок, — зазначив Євгеній. 

Євгеній розповів, що будинки, якими він керує, зазнали пошкоджень через немалу кількість прильотів, що були поряд. Та попри все, жителям вдалось вистояти. За його словами, допомогло те, що мешканці мали єдність та активно допомагали один одному. 

Один із під'їздів на Херсонському шосе, 48 зроблений з урахуванням інклюзії

За словами Євгенія, попри те, що війна перервала втілення громадських проєктів, діяльність ОСББ не зупинилась. Так, будинки подались на програму “Віднови дім”, яка коштом держави має профінансувати заміну вікон для пошкоджених квартир та під’їздів. Також Євгеній розповів про очікування ОСББ, що будинок на Херсонському шосе, 48, стане пілотним проєктом з реновації. 

Зараз зусиллями головного архітектора Євгена Полякова ведуться роботи з дуже крутого та бажаного для нас проєкту, буде зроблено багато чого, але думаю, що зараз ще не час вдаватися в деталі. Дуже сподіваємось, що ця ініціатива втілиться, — резюмував Євгеній. 

За два роки війни у Миколаєві з’явилось лише 9 нових ОСББ

Начальник управління сталого розвитку міста Департаменту житлово-комунального господарства Володимир Ніколайчук розповів, що на сьогодні у Миколаєві зареєстровано 765 юридичних осіб, що об'єднують співвласників багатоквартирних будинків.  

За два роки повномасштабного вторгнення створили всього лише дев'ять. Взагалі найактивнішим періодом створення ОСББ у Миколаєві був 2016 рік. Там тільки за один рік 250 подалось. Мабуть, що мотивації, яка була минулі роки, вже немає. Через відсутність військового ПДФО фінансування вже зменшилося і програм не так багато, як було, — зазначив Володимир Ніколайчук.

Начальник управління сталого розвитку міста Департаменту житлово-комунального господарства Володимир Ніколайчук

Найчастіше наразі зверненнями від ОСББ є відновлення та надання допомоги будинкам, які постраждали внаслідок російської агресії. Для ОСББ у Миколаєві діють всього кілька програм. Програма “Віднови дім” покликана фінансувати будівельні роботи з відновлення житлових будинків, які були пошкоджені внаслідок військової агресії рф.

Ця програма передбачає грантову допомогу в розмірі 100% від вартості робіт, але для будинків, які зазнали незначних пошкоджень. Тобто це перша-друга категорія відповідно до державної методики визначення пошкоджень. Якщо простіше — це вікна, двері, легкі якісь пошкодження. Навіть, якщо в будинку всі вікна вилетіли й трошки покрівля пошкоджена, то теж будинок, можливо, під цю програму. ОСББ замовляє технічну документацію — це технічне обстеження і проєкт. Якщо там сума більше мільйона гривень на виконання робіт, то держава надає одразу 70% від вартості всіх робіт і потім вже після — залишок 30%. Щодо участі керуючих компаній, то тут важче питання, — розповів Володимир Ніколайчук.

Також є міська програма, яка діє не тільки для ОСББ, а всіх багатоквартирних будинків — це компенсація ремонту за внутрішньобудинкову водопровідну систему, яка зазнала пошкоджень внаслідок використання солоної води. Міська влада компенсує 50% від вартості робіт. Цього року очікується, що на програму заяву подадуть близько 200-300 об’єктів. 

Фото 0512, Дениса Сисіна та ілюстрації з проєктів Євгена Королькова для Громадського бюджету.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ОСББ Миколаїв #ОСББ Свиридова 7 Миколаїв #ОСББ Херсонське шосе 48 #Євген Корольков ОСББ #новини Миколаєва
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512 продовжує інформувати своїх читачів про ситуацію в Миколаєві та області. Це виходить і завдяки Хабу регіональних медіа, який підтримує нашу редакцію.
Оголошення
live comments feed...