• Головна
  • Гардовий острів: які наслідки для екології Миколаївщини становитиме підняття рівня води на Південному Бузі, - ФОТО
12:00, 17 лютого 2023 р.
Надійне джерело

Гардовий острів: які наслідки для екології Миколаївщини становитиме підняття рівня води на Південному Бузі, - ФОТО

Група громадських активістів та екологів не перший рік намагаються зупинити намагання компанії “Енергоатом” підняти рівень води у Олександрівського водосховищі, що загрожує затопленню Гардового острова. 

Редакція 0512 поспілкувалася з миколаївською екологинею Інною Тимченко, яка разом з колегами виступає проти розбудови Ташлицької гідроакумулюючої електростанції на Південному Бузі та пропонує згадати хронологію подій. 

Ташлицька ГАЕС

Ташлицька гідроакумулювальна електростанція, розташована біля Южноукраїнську в Миколаївській області, з'єднує Ташлицьке водосховище з Олександрівським водосховищем на річці Південний Буг. ГАЕС призначена для покриття пікових навантажень у південно-західній частині об'єднаної енергосистеми України, а також для забезпечення надійного базисного режиму роботи Південноукраїнської АЕС.

Ташлицька ГАЕС

Станція є частиною Південноукраїнського енергокомплексу, до складу якого також входять Південноукраїнська атомна електростанція та Олександрівська мала гідроелектростанція. Цими електростанціями володіє компанія “Енергоатом”. 

Спорудження станції почалося в 1981 році. За первинним проектом Ташлицька ГАЕС мала складатися з шести обертових (генератор/двигун) агрегатів. Перший гідроагрегат Ташлицької ГАЕС був введений в експлатацію у вересні 2006 року, другий у липні 2007 року. 

Позиція компанії 

У травні 2022 року НАЕК "Енергоатом" підключив до енергосистеми гідроагрегат №3 Ташлицької ГАЕС. У компанії  говорять, що в пікові для енергосистеми періоди агрегат надасть додаткові 150 МВт маневрових потужностей.

Олександрівське водосховище

У 2006 році “Енергоатом” отримав прилеглі території у постійне користування, підняв рівень води в Олександрівському водосховищі з початкових 5 до 16 метрів над рівнем моря. У 2015 році компанія заявила про намір підвищити рівень води до 20,7 метрів.

Нещодавно компанія заявила, що хоче підняти позначку до рівня 16,9 метрів. 

Боротьба за Гардовий острів 

У квітні 2021 року троє ветеранів АТО, аби привернути увагу до проблеми збереження Бузького гарду, прикували себе ланцюгами на Гардовому острові. В такий спосіб чоловіки, які зі зброєю в руках захищали Україну, висловили свій протест проти затоплення історичних місць.

акція ветеранів

Заступниця голови Миколаївської філії Національного екологічного центру України  Інна Тимченко говорить, що 1 лютого 2023 року почалися громадські обговорення щодо проекту підняття рівня води в Олександрівському водосховищі. 

- На Гардовому острові є цінні біотопи, якщо їх затопити, то можна втратити назавжди. Крім того, мова йде не тільки про збереження флори, але й санітарно-гігієнічного стану річки: підняття рівня води зменшить швидкість течії Південного Бугу та замулення річки, - каже екологиня.

Інна Тимченко

Екологиня впевнена, що компанія не зупиниться на позначці 16,9 метрів. За словами Членкині НЕЦУ, вже дві треті острову знаходяться під водою. 

- Ми отримали лист від відомого археолога Миколи Товкайло, який займався дослідженням Бугогардівської Паланки та який також відправив його і до Міндовкілля. У листі він зазначив, що якщо затоплять Гардовий острів, то будуть видні лише деякі скелі й все. А цей острів якраз є унікальною історичною пам’яткою, - резюмувала Інна Тимченко.

Бузький Гард

Закінчення громадських обговорень має відбутись 1 березня. Участь в обговоренні проекту може взяти кожний, заповнивши зразок письма, та відправити лист електронною поштою: [email protected].

За словами Інни Тимченко, попри всі зусилля та намагання, природний фонд вже зазнав руйнівного впливу протягом останніх десятиліть. 

Варто зазначити, що у 2021 році Міндовкілля вже відмовляло компанії “Енергоатом” у піднятті рівня Олександрівського водосховища та рекомендувало розглянути альтернативні варіанти рішення. За словами екологині, зокрема,  це промислові акумуляторні батареї, енергосховища стисненого повітря та інші проекти. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#гардовий острів #бузький гард #ташлицька гаес #енергоатом бузький гард
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512.ua. підготувала для читачів цікавий спецпроект про історію міста. Тут ви зможете прочитати цікаві факти про Миколаїв, про людей, які тут жили та історію вулиць, районів, будинків.
Оголошення
live comments feed...