• Головна
  • Миколаївська "Казка" святкує своє сорокаріччя: історія дитячого містечка, - ФОТО
15:10, 19 травня 2022 р.
Надійне джерело

Миколаївська "Казка" святкує своє сорокаріччя: історія дитячого містечка, - ФОТО

Миколаївська "Казка" святкує своє сорокаріччя: історія дитячого містечка, - ФОТО

Дитяче містечко "Казка" - це місце мрія для кожної дитини, адже тільки тут маленькі миколаївці можуть вдосталь пожартувати, покататися на різних атракціонах, прогулятися палубою корабля, залізти в паровозик або пожежну машину, дізнатися котра година, дивлячись на сонячний годинник, і побувати в королівстві кривих дзеркал. Створюється враження, що “Казка” існувала завжди. Але це не так. Зʼявилось містечко 1982 року, а раніше тут був… ринок!

детский городок "Сказка"

Редакція 0512. вирішила подивитися, як виглядала “Казка” у різні роки та як створювалося найкраще місце для дітей у Миколаєві.

Що було до “Казки”

"Казку" створили в 1982 році, а до цього часу на цьому місці був звичайнісінький ринок. Нещодавно начальник управління культури - Юрій Любаров показав рідкісні знімки ринку в 1950-х роках:

“Рідкісні знімки. Кінець 50-х. Будинки (Білий, Лисий тільки частина будинків) вже збудували, а базар ще не закрили. Видно дах рибного павільйону. Зараз на цьому місці дитяче містечко Казка”, - написав він.

У Миколаєві було спеціально відведене місце під міський ринок, у народі він називався просто - "базар". Ще Олександр Грейг розпорядився відвести під ринок велику площу, недалеко від центру, яка займала кілька міських кварталів. На плані Миколаєва, підписаному інженер-полковником Кретшмаром (близько 1832 року), є кілька пунктів, що належать до ринкової торгівлі: "Скам'ятки для продажу м'яса, старі", "М'ясний ряд", "Привізна площа" (базар) та "Міська важня" (Ваги). Остаточно Базарна площа сформувалася наприкінці ХІХ століття, коли Миколаїв став бурхливо розвиватися як торгове місто і морський порт. Свого часу базар займав понад шість міських кварталів, розташованих між Херсонською (пр.Центальний). Привізною (Дунаєва), Соборною та Глазенапівською (Декабристів) вулицями. Прямо посередині Херсонської вулиці було збудовано великі м'ясні лавки з льодовиками у підвалах для зберігання м'яса. потім йшли рибні та інші лавки, щепний ряд та інше, всією понад 15 одноповерхових будівель (магазини, лавки та ін.), а між Привізною та Рибною вулицями знаходився великий "Привіз" - площа, де торгували з возів. Після Великої Вітчизняної Війни було ухвалено рішення про перенесення базару в район Пісків, між Кур'єрською вулицею та дачею, де він зараз перебуває під назвою Центральний ринок. А на місці старого Базару зараз розташувалися чотири житлові квартали, палац суднобудівників та дитяче містечко "Казка".

Як все починалось

Урочисте відкриття "Казки" відбулося 19 травня 1982 року на честь 60-річчя Всесоюзної піонерської організації імені В. І. Леніна. Додамо, що подібних до “Казки” центрів відпочинку для дітей в Україні небагато. На найкращий проект забудови "Казки" оголосили конкурс. Переможцем став Вадим Попов, якого призначили головним архітектором будівництва.

Цей архітектурно-художній ансамбль буде своєрідним центром культурного відпочинку дітей. Багатопланова діяльність колективу вихователів дозволить залучати сюди дітей різного віку ... У практиці будівництва міст країни такого прикладу немає. Створювалися окремі ігрові майданчики, або невеликі горошки односюжетного характеру. Мета авторів – побудувати комплекс для різноманітних видів відпочинку з максимальним використанням простору. Наш ансамбль є різножанровим, багатоликим, багатоплановим містечком, де кожна споруда несе в собі риси певного казкового сюжету”.

детский городок "Сказка", история детского городка

детский городок "Сказка", история детского городка

Місце реалізації ідей було підібрано дуже успішно. Прямокутна чотири гектарна ділянка з рівним рельєфом. Були там і зелені насадження.

“Найяскравіший приклад такого підходу до роботи – реконструкція занедбаного підвалу, на основі якого обладнали зал гральних автоматів. адміністративні приміщення та багатоярусний амфітеатр на тисячу глядачів”.

Спочатку було слово, а в “Казці” спочатку з'явився концертний павільйон, пізніше збудували дерев'яну фортецю, а невдовзі - кам'яний замок.

Архітектори розбили територію на дві зони. У зоні активного відпочинку розташувалися амфітеатр, дерев'яна фортеця та кам'яний замок. Також кілька атракціонів, ігровий майданчик, морська гавань. А в зоні тихого відпочинку – декоративний басейн із фонтанами, ландшафтні композиції, павільйон художньої та технічної творчості, тіньова галявина, “технічна” алея.

Головні алеї перетинаються під прямим кутом, а доріжки - звивисті. Зроблено це для того, щоб була можливість ближче підійти до всіх об'єктів та розглянути їх.

Наголошується і на тому, що художники і скульптори працювали над тим, щоб підростаюче покоління знало про історію свого краю і, важливо, - про роль суднобудування. Так, серед "Казки" розташований корабель. Неодноразово змінювалася і його назва: “Буян”, “Щастя” та у 2021 році, після реставрації, знову “Буян”. Корабель є макетом першого судна, побудованого на миколаївській верфі в 1790 році.

“З ентузіастом взялися до роботи будівельники. Свої послуги запропонували майстри багатьох підприємств Миколаєва, насамперед Чорноморського суднобудівного заводу, дослідного заводу мастильних систем, Чорноморського судномеханічного заводу….”

Дерев'яну фортецю споруджували робітники, які займалися цим вперше. Роботи виявилися дуже копітні, але всі розуміли, що зводять не прості, а казкові тереми і треба було пофантазувати. Складним об'єктом була кам'яна фортеця. Нею зайнялися робітники будівельно-монтажного управління №6 тресту “Миколаївелібуд”. Фортеця проектували як комплекс пов'язаних сходами цегляних веж. Каменярі вперше зіткнулися з таким завданням, але впоралися в строк, уклавши понад 100 тисяч цегли.

Поза увагою громадськості будівництво "Казки" не залишилося. За роботами стежили з надзвичайним інтересом. Про це писали й у газетах.

“На території старого ринку роблять огорожу, риє траншею екскаватор. Ми вважаємо, що на цьому місці варто розмістити дитячий сквер, - такі листи писалися до газети "Південна правда".

"Казка" справді унікальна. У містечку представлені були на той час всі види декоративно-ужиткового мистецтва, образотворчої творчості - мозаїка, карбування, різьблення та поковка, вітражі та кераміка, скульптура та живопис.

Багато будівель прикрашені флюгерами - ажурними кованими прапорцями. Цікава погляду і скульптура "Коник-горбочок". Діти з легкістю можуть забратися і прокататися на ньому.

Зараз у "Казці" є безліч атракціонів, але "вічна класика" - "Лукомор'я". З червоної міді виготовлено дуб зелений, на якому розташувався кіт учений, крилаті човни у вигляді лебедів. Цей атракціон до вподоби всім: дітям і навіть дорослим.

Все змінюється і дитяче містечко Казка - не виняток. Містечко намагаються покращувати і робити його ще яскравішим, цікавішим і унікальнішим. Нещодавно відремонтували корабель і прилеглу територію. "Буян" змінив забарвлення, а хвилі стали білими. З'явилося багато нових зелених зон із газонами, унікальними рослинами, завезеними з Європи, системами автоматичного поливу та декоративними елементами. Також можна спостерігати нові Арт-об'єкти, такі як Казковий байк та міні-макети Ейфелевої вежі, Башти Шухова та справжня пожежна машина.

На жаль, через війну реконструкція "Казки" на паузі. А сорок років проходить без гучного святкування. Давно не чутно і сміху дітей в містечку. Але ми віромо, що післяперемоги обоʼязково зустрінемось у "Казці".

детский городок "Сказка", история детского городка

детский городок "Сказка", история детского городка

Матеріал підготовлений за фото-нарисом містечко "Казка", 1985 р. Демченко Ю.М.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#николаев #городок #детский городок #сказка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512.ua. підготувала для читачів цікавий спецпроект про історію міста. Тут ви зможете прочитати цікаві факти про Миколаїв, про людей, які тут жили та історію вулиць, районів, будинків.
Оголошення
live comments feed...