
Прозорий Миколаїв. Як місто першим в Україні створило сайт моніторингу міжнародної допомоги, - ФОТО
Миколаїв є першим містом в Україні, яке запровадило та активно веде сайт моніторингу міжнародної допомоги. Там зібрана вся інформація про донорів, про допомогу, яку надали та надають місту. І найголовніше - ресурс допомагає дізнатись куди спрямовують допомогу.
Редакція 0512 поспілкувалася з представниками Миколаївської міської ради та дізналася, які проблеми вирішили за допомогою цього ресурсу, що запозичили з міжнародного досвіду. Розпитали у радниці Миколаївського міського голови з питань протидії корупції Юлії Мінчевої як працює сайт, які дані відображаються та наскільки вебпортал доступний для громадськості. Також поцікавились думкою жителів міста, які користуються сайтом.

Сайт моніторингу міжнародної допомоги
Як співпраця з Антикорупційною ініціативою ЄС вплинула на реалізацію проєкту

Презентація сайту моніторингу міжнародної допомоги, Фото Миколаївської міськради
У червні 2024 року у Миколаєві представили сайт моніторингу міжнародної допомоги. Вебпортал створили завдяки фінансуванню Європейської Антикорупційної ініціативи у співпраці з якою і реалізована ця ідея.
Під час презентації сайту моніторингу міжнародної допомоги голова Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу Аллан Паг Крістенсен розповів, що улітку 2022 року Антикорупційна ініціатива ЄС у рамках проєкту “Міста доброчесності” почала працювати з Миколаєвом. За його словами, тоді до міста прийшли багато міжнародних донорів, були залучені різні частини адміністрації. Але було мало моніторингу — ніхто не знав куди й звідки потрапляє допомога.
Радниця Миколаївського міського голови з питань протидії корупції Юлія Мінчева додає, що допомога була різною: від продуктових наборів до комунальної техніки.
Раніше місто не мало досвіду впорядкування такої допомоги та не мало внормованого механізму її обліку та розподілу, а головне – перевірки використання,
— підкреслила Юлія Мінчева.

Юлія Мінчева, Фото Миколаївської міськради
Тоді, додає радниця міського голови, мер Миколаєва Олександр Сєнкевич дав розпорядження розробити конкретні процедури поводження з допомогою: отримання, розподіл, облік, звітування та контроль за використанням.
Представники Антикорупційної ініціативи разом з містом почали працювати над розв'язанням цього питання:
Один з перших заходів, які ми провели у Миколаєві - подивилися як приходить міжнародна допомога, запровадили відеоспостереження на складських приміщеннях, запровадили базове звітування. Наступний крок полягав у тому, щоб разом з містом розробити “єдине вікно” з міжнародної допомоги, щоб уся ця допомога проходила через один канал і щоб було узгоджено, як ця допомога приймається і розподіляється. Саме тому Миколаїв став лідером в управлінні допомогою. Наступний крок, разом із містом, маємо вебпортал, який надаватиме всеохопний огляд міжнародної допомоги, яка надходить до міста. Проєкти, донори, результати разом з відео та фото. Наша мета полягає в тому, щоб підтримати місто і запровадити дружній до користувача вебпортал, щоб ця інформація була легкодоступною для міжнародних партнерів, донорів, журналістів та суспільства,
- розповів Аллан Паг Крістенсен.

Аллан Паг Крістенсен, Фото Миколаївської міськради
Налагодження моніторингу міжнародної допомоги було одним з пріоритетів цього партнерства, зазначає Мінчева. Тож розпочалася робота над створенням Пакета документів, який визначає правила і процедури поводження з гуманітарною допомогою.
У результаті в Миколаєві зʼявився Штаб, який займається розподілом допомоги та акумулює всю інформацію про надходження, а контроль за використанням допомоги було покладено на Департамент внутрішнього фінансового контролю, нагляду та протидії корупції. Одразу мали ідею створити місце, де буде зібрана вся інформація в публічному доступі. Так народився сайт,
- зазначила радниця Миколаївського міського голови з питань протидії корупції.
Сайт моніторингу міжнародної допомоги був створений за повної фінансової підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС. За словами радниці міського голови, кошти міського бюджету не залучались.
Юлія Мінчева зазначає, що Антикорупційна ініціатива ЄС залучила галузевих експертів до співпраці з міською радою. Разом зі співробітниками міської ради вони працювали над розробкою механізмів обліку та моніторингу гуманітарної допомоги.
Цілі та завдання ресурсу

При створенні вебпорталу моніторингу міжнародної допомоги, говорить Мінчева, мали на меті, щоб сайт був простий, лаконічний та зручний у використанні. За словами радниці міського голови, ресурс створювався та використовується на платформі WordPress.
Головне завдання вебпорталу - зібрати всю інформацію про допомогу в одному місці, двома мовами та в публічному доступі.
Щоб кожен мешканець та партнер міг побачити, що, від кого, куди надійшло, як використовується. Показати, що місто контролює облік, розподіл та використання гуманітарної допомоги, має вдалу практику з поводження. Інше ж завдання, не менш важливе — подякувати всім партнерам та донорам за підтримку міста в найважчі дні, відзначити їх внесок в стійкість Миколаєва та його мешканців, розповісти більше про ці країни, міста, та організації, що надають місту неоціненну підтримку,
- пояснила Юлія Мінчева.
Вона також зазначила, що всі звіти доступні в машиночитному форматі, тобто зручні для роботи з ними з боку різних зацікавлених сторін.
Створення якісних даних – дуже важливий, проте ще не зовсім повсюдний елемент роботи місцевого самоврядування. Те, що місто має власну і публічну базу даних щодо всієї отриманої допомоги та звіти з її використання – є гарним досягненням та прикладом для наслідування для інших міст,
- додала Мінчева.
За словами радниці міського голови, важливо, що сайт надає змогу донорам бачити реальну потребу у допомозі для Миколаївської територіальної громади і може обрати чим саме він може допомогти.
Як забезпечується прозорість і точність інформації, розміщеної на сайті

Сайт моніторингу міжнародної допомоги
Для координації допомоги, яка заходить в місто створено Штаб, який очолює заступник міського голови. До його складу входять представники всіх потенційних отримувачів гуманітарної допомоги.
Юлія Мінчева пояснює, що поводження з гуманітарною допомогою регулюється Порядком здійснення внутрішнього контролю за отриманням, розподілом, обліком, використанням гуманітарної та благодійної допомоги, яка надходить до Миколаївської міської ради, її виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, організацій, затвердженого рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 22.02.2023 № 83 (зі змінами та доповненнями).
Організація та координація процесів отримання, розподілу та використання допомоги, яка надходить до Миколаївської міської територіальної громади в особі Миколаївської міської ради, здійснюється Штабом, персональний склад якого затверджений розпорядженням міського голови від 20.03.2023 № 51р (зі змінами).
Штаб є постійним колегіальним консультативно-дорадчим органом та надає пропозицій виконавчому комітету Миколаївської міської ради щодо розподілу всієї отриманої допомоги. Допомога, яка надходить для потреб Миколаєва розподіляється на принципах законності, ефективності, справедливості, об’єктивності та неупередженості, публічності та прозорості та розподіляється відповідно до наявної потреби,
— розповіла Мінчева.
Департаментом внутрішнього фінансового контролю, нагляду та протидії корупції проводився внутрішній контроль за отриманням, розподілом, обліком та використанням гуманітарної та благодійної допомоги. Метою контролю, зазначає радниця міського голови, є забезпечення дотримання встановлених вимог законодавства щодо отримання, розподілу, обліку та використання гуманітарної допомоги, оприлюднення інформації щодо проведених процедур контролю.
За словами Юлії Мінчевої, перевірки проводяться на постійній основі, а саме кожний структурний підрозділ перевіряють один раз у квартал на підставі звітів про отриману допомогу.
За результатами перевірок порушень щодо поводження з гуманітарною допомогою виявлено не було. Всі звіти сформовані звіти публікуються на сайті у форматі pdf та excel,
- заявила вона.
Аудиторія сайту

При розробці сайту, наголошує Юлія Мінчева, враховували потреби трьох ключових аудиторій: міжнародних донорів та партнерів, журналістів, та всіх містян, що цікавляться цією темою.
Нам важливо будувати та зміцнювати довіру між міською радою та аудиторіями. Для цього впроваджуються найкращі практики доброчесності, прозорості та підзвітності,
— розповіла радниця міського голови.
Жителька Миколаєва Катерина пригадує, що коли побачила перші новини про цей сайт — зацікавилась та вирішила одразу ж подивитись про що йде мова. Адже до цього ніколи не знала про подібні вебпортали.
Дійсно, дуже добре, що є подібне, адже можна подивитись з ким контактує місто та що отримує. Також є звіти, що дає змогу оцінити отриману допомогу,
— пояснює Катерина.
Переселенка з Херсону Оксана зазначає, що для неї, як ВПО, сайт не дуже актуальний. Зокрема, додає жінка, на вебресурсі відсутня інформація де можна, наприклад, взяти одяг, речі побутової необхідності тощо.
Сайт гарно оформлений, показується що місто отримало та як це майно використовується. Це чудово, але якщо казати про ВПО, то він не несе жодної користі,
— поділилась своєю думкою Оксана.
Так, Миколаїв став першим містом в Україні, де було впроваджено моніторинг гуманітарної допомоги. Сайт також став першим у своєму роді. Вебпортал повноцінно працює, звіти про отримання та перевірку допомоги зʼявляються щопівроку. Також публікують новини за потреби.
Наразі розглядають можливість, зазначає радниця міського голови, додати на сайт інформацію про проєкти міжнародної технічної допомоги та їх співпрацю з містом. А досвід Миколаєва, додає Юлія Мінчева, починають переймати й інші міста.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.