• Головна
  • "Обороняли Донецький аеропорт і захищали Мар’їнку": історія легендарної 79 бригади
12:20, 21 листопада 2024 р.
Надійне джерело

"Обороняли Донецький аеропорт і захищали Мар’їнку": історія легендарної 79 бригади

21 листопада в Україні відзначається День десантно-штурмових військ. Цього ж дня була запроваджена й нова назва цих військ, яка точно відповідає цілям і функціям в умовах сучасної війни.  

Редакція 0512 вирішила пригадати історію становлення легендарної частини миколаївських десантників.

"Свій бойовий прапор бригада отримала у вересні 1981 року"

Частина формувалась у період з вересня по листопад 1979 року. Основою формування бригади стали офіцери, прапорщики, сержанти та солдати різних з‘єднань та частин повітряно – десантних військ. Свій бойовий прапор бригада отримала у вересні 1981  року.

В 1999 році, згідно директиви Генерального Штабу  Збройних Сил України від 40-а окрема аеромобільна бригада була перейменована у 79-й окремий  аеромобільний полк. Десантники полку брали участь у ряді миротворчих операцій в країнах колишньої Югославії (Сербія, Косово, Македонія, Чорногорія), а також у Сьєрра-Леоне, Іраку, Ліберії.

Фото Вікіпедія

У 2007 році полк експериментально з’єднали з полком армійської авіації в єдину 79 аеромобільну бригаду з безпосереднім підпорядкуванням Командуванню Сухопутних військ ЗС України. 

У червні 2009 року, в найменування частини введене почесне звання “Миколаївська”. Днем створення частини вважається 12 грудня 2012 року.

"Крим, бої на Савур-могилі, Донецький аеропорт" про період АТО/ООС

У березні 2014 року миколаївські десантники брали участь у захисту кордонів біля Криму. Частина 1-го батальйону бригади була піднята за тривогою 2 березня 2014 року. Підрозділ був направлений в Херсонську область, на перешийок до Криму, під Чаплинку.

Існував план перекинути ці підрозділи на територію самого Криму і закріпитися там у кількох населених пунктах на півночі. Розвідка показала, що в Армянську головну трасу вже контролювали російські війська. План скасували, підрозділ залишився на перешийку. У 20-х числах березня формувався вже 2-й батальйон з-поміж мобілізованих.

Фото 79 бригада

Влітку того ж року бійці звільняли ряд міст на Донбасі, далі були запеклі бої на Савур-могилі, Зеленопіллі, Маріуполі, Дебальцеве. 

Наприкінці вересня 2014 року ротна тактична група 1 батальйону 79 ОДШБр стала на оборону Донецького аеропорту. Коли воїни зайшли на територію аеропорту, то навіть не могли уявити, наскільки інтенсивні та жорсткі бої там велися. Проте оборона Донецького аеропорту була важливою у військовому значенні. Йшлося не лише про захист терміналів чи додаткових технічних приміщень.

Фото 79 бригада

Фото 79 бригада

Українські десантники прагнули не дати ворогу пройти до населених пунктів Піски, Тоненьке, навколо Авдіївки та Спартака. Тоді кожна ланка оборони була необхідною. 242 дні героїчної оборони Донецького аеропорту увійшли в історію Збройних сил України, а його захисників прозвали "кіборгами".

Повномасштабне вторгнення

24 лютого 2022 року стало фатальним днем для кожного українця – російські війська здійснили повномасштабне вторгнення. До захисту України долучилися і воїни 79 окремої десантно-штурмової бригади ДШВ.

Через наступ ворога десантникам довелося вийти з бою в напрямку Райгородка та стати до оборони. За наказом вони зайняли позиції на рубежах населених пунктів Трьохізбенка, Райгородка, Бахмутівка, Новоайдар і Сєвєродонецьк (нині Сіверськодонецьк).

Фото 79 бригада

Фото 79 бригада

Пізніше підрозділи 79 ОДШБр перемістилися та перейшли до ведення оборонних дій неподалік Дронівки, Дробишевого, Олександрівки, Лиману та Ямполя Донецької області.

У червні 2022 року українські десантники здійснили відхід на правий берег річки Сіверський Донець, щоб запобігти оточенню українських десантників.

З кінця серпня 2022 року бригада здійснювала оборону в районі міст Красногорівка та Мар’їнка, де намагалися наступати російські війська, щоб захопити ці міста.

Все, що залишилось від Мар'їнки. Фото 79 бригада

Все, що залишилось від Мар'їнки. Фото 79 бригада

За 10 років війни щонайменше сім військовослужбовців 79 ОДШБр отримали найвищу нагороду країни – звання Героя України.Деякі з них – посмертно.

Фото 79 бригада

28 червня 2022 року, на День Конституції, Президент України Володимир Зеленський відзначив 79 бригаду почесною відзнакою “За мужність та відвагу”.

21 листопада 2023 року Президент України Володимир Зеленський присвоїв Миколаївській 79 окремій десантно-штурмовій бригаді почесне найменування “Таврійська". 

На емблемі 79 бригади зображені меч і крило архістратига Михаїла. Він вважається покровителем ДШВ ЗСУ. 

Фото з відкритих джерел

За матеріалами Wikipedia, сайту ДШВ, Факти.

Фото Wikipedia та офіційна сторінка 79 бригади у Facebook

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#79 бригада історія миколаїв #миколаїв десантники #день дшв україна #день дшв миколаїв #новини миколаєва
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Історії життя чоловіків та жінок, які стали на захист України та боронять країну від російської нечисті. Ми маємо змогу прокинутись та побачити новий день лише тому, що наші захисники відбивають подалі росню
Оголошення
live comments feed...