
Що таке "військове" ПДФО. Та як його втрата вплинула на бюджет Миколаєва
Редакція 0512 вирішила нагадати, куди вилучили з громад “військове” ПДФО та скільки недоотримав через це Миколаїв.
Що таке ПДФО?
Податок на доходи фізичних осіб, який сплачує роботодавець — 18% від зарплати кожного офіційно найманого працівника.
Цей податок потрапляє до державного бюджету, де його перерозподіляють і 60% повертають в громаду, в якій його сплатили. Після 2024 року відсоток повернення збільшився до 64%.
ПДФО сплачують і військові, громади, де військових більше, логічно, що отримують більше саме от цього повернення з податку.
Що сталось?
З 1 жовтня 2023 року надходження від "військового" податку спрямовують не у місцеві бюджети, а до державного. Рішення про це уряд ухвалив у листопаді. Через це громади можуть недоотримати частину доходів.
З 1 січня і до 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, "військове ПДФО" розподіляється в таких пропорціях:
45% - ДСЗІ на дрони (прогноз 43+ млрд грн);
45% - Мінстратегпром для розгортання виробництва боєприпасів та зброї (43+ млрд грн);
10% - розпорядникам сектору безпеки і оборони для автоматичного розподілу між військовими частинами пропорційно відповідно до сплаченого ПДФО (близько 10 млрд).
Чи ефективно використала ці кошти держава?
В Асоціації міст України вже проаналізували це питання і дійшли висновку, що лише 45% фактичних надходжень ПДФО використали головні розпорядники бюджетних коштів за січень-липень 2024 року.
Загалом у 2024 році здійснено видатків на суму 32 млрд гривень із 77,3 млрд гривень надходжень. При чому якщо військові підрозділи системно використовують кошти, то Мінстратегпром за цей період з виділених йому 25 млрд гривень, які вилучені в громад на забезпечення військових підрозділів, зміг використати «аж» 529 млн гривень - 2%.
У 2023 році вилучені у громад кошти були використані на 65% з подібною динамікою:
Міністерство оборони використало 100% коштів, а Держспецзв'язку використала 0 гривень.
А що в Миколаєві?
7 вересня Миколаївська міська рада прийняла звернення до Президента України, Верховної Ради та Кабміну щодо збереження у доходах місцевого бюджету військового ПДФО.
Міський голова Олександр Сєнкевич заявив, що надходження у бюджет Миколаєва на 46% складалось саме з військового ПДФО. Мер заявив, що без цих коштів не вистачатиме на оплату зарплат, комунальних послуг, обслуговування міста.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що за час повномасштабного вторгнення доходи місцевих бюджетів від військового ПДФО збільшились у вісім разів. За словами очільника Уряду, коштом військового ПДФО будуть закуповувати техніку та виробництво зброї.
Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім розповів, що Уряд буде доплачувати з державного бюджету місцевим громадам задля збалансування бюджетів нижчих рівнів.
Згодом у Міністерстві фінансів України відповіли на звернення Миколаївської міської ради щодо збереження у доходах місцевого бюджету військового ПДФО та заявили, що зміни до прийнятого уже в першому читанні законопроєкту може внести тільки Бюджетний комітет Верховної Ради.
У грудні 2023 року міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич розповів, що місто продовжило надавати допомогу військовослужбовцям навіть після втрати "військового ПДФО".
Вилучення з доходів бюджету Миколаєва “військового” ПДФО призвело до втрат 739,8 млн. грн. та недоотримання у 2024 році 2,7 млрд. грн.
Це, своєю чергою, вже спричинило незабезпеченість у розмірі близько 1,2 мільярда гривень фінансування першочергових видатків бюджету громади до кінця 2024 року (зокрема, на заробітну плату з нарахуваннями працівникам бюджетних установ, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, соціальне забезпечення, внески до статутних капіталів, підтримку комунальних підприємств).
Бюджетна декларація на 2025-2027 роки, що подана Урядом на розгляд Верховної Ради України, призведе до 2 млрд. 840 млн. грн. втрат бюджету Миколаєва у 2025 році.
Зокрема:
- коштом зниження частки зарахування до бюджетів місцевого самоврядування податку на доходи фізичних осіб із 64% до 60% бюджет громади втратить близько 140,0 млн. грн;
- від продовження вилучення з доходів бюджету територіальних громад “військового” ПДФО очікувані втрати становитимуть 2,7 млрд. грн. на рівні 2024 року.
Це не лише позбавить громаду можливості допомагати силам оборони та боротися з наслідками бойових дій та руйнувань, а й унеможливить фінансування нагальних потреб міста навіть в мінімальних обсягах для надання освітніх послуг, соціального обслуговування, виконання робіт з підтримки задовільного санітарного стану міста, забезпечення функціонування систем міського водо- та теплопостачання.