• Головна
  • 417 протоколів за півроку: ситуація з контрафактним тютюном на Миколаївщині, - ФОТО
10:20, 30 червня 2024 р.
Надійне джерело

417 протоколів за півроку: ситуація з контрафактним тютюном на Миколаївщині, - ФОТО

Проблема нелегального ринку тютюнових виробів залишається однією з найактуальніших для усіх регіонів України. Миколаївщина - не виключення. 

Незважаючи на зусилля правоохоронних органів, місцевої влади та громадських організацій, нелегальна торгівля тютюном продовжує процвітати, створюючи серйозні виклики для економіки регіону та здоров'я його мешканців.

Ситуація з контрафактним тютюном у регіоні 

Ситуація з контрафактним тютюном на Миколаївщині

За п'ять місяців 2024 року територіальними підрозділами превентивної діяльності ГУНП в Миколаївській області у результаті проведених профілактичних заходів складено 417 протоколів.

За інформацією заступника начальника ГУ національної поліції у Миколаївській області Олексія Попкова, протоколи складені за наступними статтями: 

  •  ст. 156 КУпАІ - 318 - Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.
  • ст. 164 КУпАПІ - 84 - Порушення порядку провадження господарської діяльності.
  • ст. 164-5 КУпАП - 15. Зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного податку встановленого зразка.

Ситуація з контрафактним тютюном на Миколаївщині

Загалом за цей рік у регіоні поліція вилучила з незаконного обігу 83 598 пачок цигарок, 1 427 електронних цигарок, 650 г рідин для куріння та 297 кг тютюну. Загальна сума вилученого складає 5 мільйонів 22 тисячі гривень.

У поліції додають, що для запобігання продажу контрафактного тютюну, на Миколаївщині регулярно проводять перевірки на ринках, у магазинах та кіосках: 

- У регіоні правоохоронцями проводяться систематичні заходи з протидії незаконному обігу фальсифікованих акцизних товарів, виявлення, припинення та запобігання вчиненню правопорушень у сфері імпорту, виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі ними. 3 метою виявлення та документування таких правопорушень поліцейськими проводяться перевірки місць можливої незаконної реалізації тютюнових виробів (ринки, магазини, кіоски тощо), здійснюється перевірка на блокпостах щодо виявлення нарядами патрульної поліції та групами реагування патрульної поліції незаконного транспортування тютюнових виробів,- повідомив Олексій Попков. 

Перевірка

Наприклад, у лютому за тиждень поліцейські провели перевірки торгових точок, у ході яких задокументували 32 факти незаконної реалізації тютюнових виробів. На правопорушників склали адміністративні матеріали, а з незаконного обігу вилучили цигарки та рідини на загальну суму 267 тисяч 855 гривень. 

Варто зазначити, що за порушення у сфері обігу підакцизних товарів законодавством передбачено покарання як адміністративне, так і кримінальне - за ст. 199 КК України «Виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів, що існують у паперовій формі, білетів державної лотереї, марок акцизного податку чи голографічних захисних елементів» та ст. 204 КК України «Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів». Санкції статей передбачають покарання до 12 років в'язниці з конфіскацією майна.

Боротьба з контрафактом

Як боролися з нелегальним тютюном минулі роки 

Ситуація з контрафактним тютюном на Миколаївщині

Згідно з даними проєкту “Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні”, що проводить Kantar Україна на замовлення провідних вітчизняних виробників тютюнових виробів, у 2023 році середньорічний рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні становив 21,8%. Експерти наголошують, що це рекордний показник, адже у перший рік великої війни нелегальний продаж тютюну був меншим на майже два відсотки. 

Однак, Миколаївська область не входить до переліку лідерів за рівнем розповсюдження нелегальної продукції в Україні. Під час вебінару "Боротьба із нелегальним ринком сигарет або як повернути країні 24 млрд гривень" експерти розповіли, що на Миколаївщині відсоток легального продажу тютюну перевищує нелегальний. 

Минулого року кількість складених протоколів була меншою, ніж цьогоріч. 

- У 2023 році в результаті виявлених правопорушень, повʼязаних з незаконним обігом алкогольних та тютюнових виробів відносно правопорушників поліцейськими було складено 340 протоколів про адміністративні правопорушення, з яких: за ст. 156 КУпАП - 314 та за ст. 164 КУпАП-26. У правопорушників вилучено 20 532 пачок цигарок, 211 кг тютюну, загалом на суму 1 млн. 360 тис. гривень,- проінформував Олексій Попков. 

Також, за його словами, з початку повномасштабного вторгнення рф, після 24 лютого 2022 року і дотепер, здійснювалось досудове розслідування у 7 кримінальних провадженнях на 15 кримінальних правопорушень. Щодо кримінальних проваджень, розпочатих за ч. 1 ст. 204 Кримінального кодексу України, 5 особам оголошено про підозру, у одному кримінальному провадженні направлено обвинувальний акт до суду у порядку ст. 291 КПК України.

Чому реалізовують контрафактний тютюн?

Контрабандисти використовують різні методи для нелегального ввезення тютюнових виробів. Серед них – перевезення товару через кордон з прихованими партіями у вантажних автомобілях, використання підроблених документів та корумпування посадових осіб. Нелегальні тютюнові вироби зазвичай реалізуються через нелегальні точки продажу, інтернет-платформи та мережу дрібних роздрібних торговців. 

Одна з продавчинь невеличкої крамниці на Миколаївщині, на правах анонімності, погодилась поділились своїм минулим досвідом придбання контрафактного тютюну. За її словами, рішення “підторговувати” контрафактом пов'язане з можливістю придбати неліцензійний товар у три рази дешевше. 

- На початку повномасштабного вторгнення, коли постачальники не могли привозити товар, мені запропонували майже у три рази дешевші цигарки. Відповідно, і люди їх могли купувати дешевше, і мені це було вигідно. Хоча такий бізнес мені не дозволила совість довго тримати, проте попит на нього був шалений.  Люди могли придбати цигарки за 50 гривень, а не за 90. Тому мало хто думав про те, що економіка країни недоотримує, чи це небезпечно для здоров'я. Атже ставку акцизу на тютюн знову збільшать, цигарки ще більше подорожчають, відповідно і попит на контрафакт збільшуватиметься. Якби держава не підвищувала акциз, то і проблеми такої було б менше,- розповіла жінка. 

Нелегальний ринок тютюнових виробів завдає значних збитків місцевій економіці. Відсутність податкових надходжень від продажу нелегальних тютюнових виробів означає втрату важливих фінансових ресурсів для бюджету області. Ці кошти могли б бути спрямовані на розвиток інфраструктури, охорони здоров'я та освіти. Крім того, нелегальний ринок створює нерівні умови для чесних підприємців, що працюють у легальному сегменті ринку.

Щодо збільшення ставки акцизу на тютюнові вироби, нагадаємо, що15 березня Кабінет Міністрів схвалив проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби», який передбачає підвищення вже цього року. 

У Міністерстві фінансів пояснили, що перегляд акцизів на тютюн відбувається з метою гармонізації українського законодавства до вимог Євросоюзу.

- З 2018 року в Україні працює план підвищення акцизу на тютюнові вироби на 20% щороку. Цей план мав у 2025 році забезпечити виконання вимог Директиви ЄС щодо мінімального акцизного податкового зобов’язання - не менше ніж 90 євро за 1000 шт. сигарет. Але через процеси девальвації, зокрема, викликані війною, у 2025 році акциз на сигарети досягне лише рівня 70 євро. Тобто, чинний графік не дозволяє досягти рівня оподаткування встановленого у ЄС, тому виникла необхідність переглянути ставки акцизного податку, з метою поступового, до 2028 року, досягнення мінімального рівня встановленого Директивою ЄС,- розповіли у Міністерстві фінансів України

Незважаючи на значні виклики, боротьба з нелегальним ринком тютюнових виробів у Миколаївській області продовжується. Адже через таке явище, як контрафактний тютюн страждає економіка країни та, безпосередньо, здоров'я людей. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#контрафактний тютюн #поліція Миколаївська область #боротьба з контрафактом
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...