
Будинок оптичного телеграфу адмірала Грейга, який став гідрометцентром: історія першої “висотки” Миколаєва, - ФОТО

На найвищому місці міста Миколаєва, Спаському пагорбі, розмістилася не лише унікальна астрономічна обсерваторія, а ще й споруджено оптичний телеграф.
Сьогодні тут зберігся унікальний символ міської історії — оптичний телеграф адмірала Грейга. У споруді 1826 року, яка на довгі роки слугувала “висоткою” міста, нині працює Гідрометцентр. Редакція сайту 0512.ua вирішила розповісти про двохсотрічну вежу.
Причина створення оптичного телеграфу

Оптичний телеграф, Николаев
В 1826 на висоті 50 метрів від рівня лиману, за наказом адмірала Грейга було побудовано унікальну споруду для тих часів - оптичний телеграф. Так як Грейгу необхідно було миттєво передавати накази до Севастополя на базу Чорноморського флоту, самим адміралом була розроблена система оптичного телеграфу, а вже за його дорученням побудована вежа, з якої передавали сигнали по двох лініях.
Одна лінія йшла з Миколаєва до Севастополя, друга–з Миколаєва до Ізмаїла. Варто зазначити, що кораблі також могли приймати сигнали із Миколаївської оптичної станції.

Кораблі, Николаев
З боку Морського відомства будівництвом телеграфу керував генерал-майорБерг, який протягом 4 років був Миколаївським та Севастопольським військовим генерал-губернатором.
Система оповіщення за допомогою оптичного телеграфу полягала в наступному: службовець у підзорну трубу спостерігав послання, що передається йому з сусідньої вежі, і передавав його таким самим методом далі. Процедура повторювалася від однієї точки до іншої, поки інформація потрапить до пункту призначення.
За допомогою даного телеграфу вже на початку 19 століття протягом години з Миколаєва "приходила" до Севастополя інформація, яку передавали за допомогою світлових сигналів.Телеграф, розроблений адміралом і побудований на Чорному морі, на той час був найдовшим у російській імперії.Так адмірал Грейг міг бути одночасно далеко, проте організовувати роботу миттєво.
Протягом 30 років тривало будівництво таких оптичних телеграфів, і через 6 років збудували 19 сигнальних веж на обох лініях.
Перша "висотка" Миколаєва
Цю будівлю по праву можна вважати першою "висоткою" Миколаєва. Адже вона не лише розташована на 50 метрах над рівнем лиману, а й висота споруди становить близько 25 метрів. Сигнали лунали на висоті 70 метрів над рівнем лиману.Будівля складається з трьох поверхів, на даху є оглядовий майданчик.
Від телеграфу до гідрометцентру

Гідрометцентр, Николаев
Коли з'явився електричний телеграф, 1850 року, будівля оптичного телеграфу стала непотрібною для передачі. Тоді до вежі переїхали співробітники гідрометеорологічної служби Чорноморського флоту.Сьогодні метеорологи, як і раніше, знаходяться в історичній будівлі.
За матеріалами "Миколаївський базар", "Очаківський портал", відео на YouTube-каналі Андрія Шинкаренка "Оптичний телеграф адмірала Грейга".
Фото з інтернету