• Головна
  • Як громади Миколаївщини працюють з міжнародними донорами у сфері відновлення, - ФОТО
15:30, Сьогодні
Надійне джерело

Як громади Миколаївщини працюють з міжнародними донорами у сфері відновлення, - ФОТО

У лютому 2022 року Миколаївщина стала прифронтовою зоною. російські окупанти нанесли чималих руйнувань для громад області. Попри те, що сьогодні триває війна, а частина регіону досі перебуває в окупації та щодня обстрілюється ворогом, паралельно триває й відновлення. Неабияку допомогу у цьому надають сотні благодійних фондів та міжнародних партнерів. 

Редакція 0512 дізналась, як громади співпрацюють з різними міжнародними організаціями та донорами. 

Миколаїв співпрацює з понад 50 різними донорами

Перший заступник міського голови Віталій Луков розповів, що сьогодні місто співпрацює із понад 50 різними міжнародними організаціями та донорами. 

- Це допомога  у відновленні, в облаштуванні свердловин, надання підтримки водоканалу, облаштуванні укриттів у школах, проєктуванні нового Генплану. Основним нашим партнером є Уряд Данії. Вони надають фінансову допомогу за гуманітарними проєктами через різні організації такі як ПРООН,  “Червоний хрест”, USAID, Данську та Норвезьку раду у справах біженців, UNICEF, Міжнародну організацію з міграції при ООН. Тобто, варто розуміти, що спектр міжнародної підтримки  доволі широкий, - сказав Віталій Луков.

Зазначимо, що 21 квітня 2022 року Данія погодилася взяти участь у відбудові України після завершення війни, та заявила, що взяла на себе лідерство у відбудові Миколаєва. Загалом, з початку війни Данія виділила на підтримку Миколаївщини понад 75,5 мільйонів євро.

Миколаїв, Соборна площа. Фото 0512

Також за словами Віталія Лукова, незабаром у Миколаєві запрацює сайт моніторингу зберігання та використання міжнародної гуманітарної допомоги. Сайт буде доступний для кожного, а інформація на ньому буде викладатись кількома мовами. У звітах на сайті можна буде знайти інформацію  від кого та кому надійшла допомога, а також фото та відео підтвердження. 

Міський голова Олександр Сєнкевичнеодноразово підкреслював у своїх інтерв'ю, що місто співпрацює з Антикорупційною європейською ініціативою і що всі кошти, які надходять місту від міжнародних партнерів, йдуть у вигляді робіт, створення проєктів, обладнання. 

- Прозорість та підзвітність є основами, на яких буде відбуватись відновлення нашого міста. Миколаїв стане першим містом в Україні, що запустить вебсайт, на якому можна буде прослідкувати всю інформацію про міжнародну допомогу для міста, що зробить цей процес абсолютно прозорим, - відмітив мер.

Як благодійні фонди допомагають у відновленні Миколаївщини

Алікс Франсуаза Марі Журну, керівниця з операційної діяльності Данської ради у справах біженців в Україні розповіла, що офіс DRC відкрився у Миколаєві у січні 2023 року.

- Проте, навіть до відкриття офісу ми активно надавали допомогу місту. Наприклад, завдяки підтримці Данського агентства міжнародного розвитку, DRC ще у 2022 році допомагала із закупівлею 50 станцій зворотного осмосу для очищення води, які зараз встановлені по всьому місту, та постачанням ОСБ-плит для екстреного закривання вибитих вікон і дверей. У DRC є ключові сектори допомоги: соціально-правовий захист (протидія гендерно-зумовленому насильству, безоплатна правова допомога тощо), економічний розвиток, відновлення житла, гуманітарне роззброєння, - сказала фахівчиня DRC.

За словами представниці DRC, тільки за 2023 рік організація  надала підтримку тисячам жителів Миколаївщини. Крім гуманітарної допомоги, DRC є одним з небагатьох операторів протимінної діяльності, які сертифіковані в Україні. 

- Минулого року ми активно почали займатись такою роботою на Миколаївщині, що передбачає діяльність з гуманітарного розмінування, інформування щодо ризиків вибухонебезпечних предметів, допомогу постраждалим. Цього року для очищення територій у Миколаївській області DRC починає використовувати спеціальні машини для розмінування, що значно пришвидшить процес, - відмітила фахівчиня.

Представники DRC, Миколаївщина. Квітень 2024

Крім того, Данська рада у справах біженців надає й підтримку жителям територій, де відбуваються обстріли, зокрема, матеріалами на екстрений ремонт житла. 

- У цих наборах є цвяхи, листи-ОСБ, дошки, рейки, плівка, монтажна піна тощо. Загалом за 2023 рік у Миколаївській та Херсонській областях вже роздали понад 2000 таких наборів. У разі виникнення таких надзвичайних ситуацій, DRC координує свої дії з іншими гуманітарними організаціями та тісно співпрацює з обласною владою. На основі цієї інформації організовуємо розподіл і надаємо постраждалим ремонтні набори, - резюмувала представниця DRC.

У DRC працює механізм для прийому звернень та скарг. Для цього можна заповнити онлайн-форму

Також однією з найбільших організацій, які допомагають відновлювати житло у громадах на Миколаївщині, є "Карітас Миколаїв УГКЦ". 

Голова фонду отець Тарас говорить, що вже третій рік поспіль вони допомагають відновлювати домівки постраждалим від війни громадянам. 

- У нас у 2022 році було заплановано допомогти 350 громадянам. Це вразливі категорії населення. У 2023 році ми збільшили обсяг допомоги до 1213 домогосподарств. Ми надавали людям кошти на ремонт житла або ж укладали договір  між домогосподарствами, нами та підрядником. Попередньо у цьому році ми плануємо надати фінансову підтримку 159 жителям Миколаївщини. Для оформлення заявки людям потрібно подати оригінали документів, а кошти надходять від нашого донора закордонну, тому це не завжди може бути оперативно, - сказав отець Тарас.

Голова фонду “Caritas” на Миколаївщині отець Тарас

За словами отця Тараса, підтримка надається здебільшого тим населеним пунктам, які перебували в окупації чи зоні бойових дій. 

Також отець Тарас відмітив, що фонд надавав підтримку громадам не тільки у вигляді допомоги у відновленні житла людям, але й іншу всебічну допомогу. 

- Ми комунікуємо з главами ОТГ та сільськими старостами. Торік одночасно ми реалізовували 7 проєктів. Наприклад, допомагали у відновленні водопостачання - встановлювали системи зворотнього осмосу у громадах. Сьогодні ми відновлюємо 5 свердловин, - відмітив керівник "Карітас Миколаїв УГКЦ".

Як благодійники допомогли відновити житло миколаївцям

Анатолій Сумський разом із дружиною Олександрою проживає у Корабельному районі Миколаєва в приватному секторі. Чоловік згадує, вранці 7 березня 2022 стався приліт поряд із житлом подружжя, тоді їх дім отримав значні пошкодження. 

Анатолій Сумський, житель Корабельного району, якому благодійники відновили дімАнатолій Сумський, житель Корабельного району, якому благодійники відновили дімАнатолій Сумський, житель Корабельного району, якому благодійники відновили дімАнатолій Сумський, житель Корабельного району, якому благодійники відновили дім

- Це була ракета із касетними боєприпасами. Нам пошкодило дах, повилітали вікна, знесло туалет в городі, був пошкоджений гараж й авто ми втратили. Нам районна адміністрація привезла одразу шифер, так ми перекрили дах. Моя дружина звернулась до "Карітас Миколаїв УГКЦ". Нам відновили двері, вікна, зробили відновити фасад будинку, відновили гараж. На відновлення при фінансовій підтримці від фонду пішло 3 місяці, - розповів чоловік.

Неподалік так само влучило у березні 2022 року й у дім Ігоря Ткачука.

Дім Ігоря ПечукаДім Ігоря ПечукаДім Ігоря Печука

- Знесло дах, частина будинку значно була пошкоджена, повилітали вікна та двері. Ми з дружиною ледь не загинули. Сума збитків склала 245 тисяч гривень, насправді ця сума вже більше, тому що будівельні матеріали дорожчають. Я почав потроху власними зусиллями відновлювати житло, а потім допоміг й благодійний фонд. Сам ремонт тривав десь тиждень, більше часу пішло на організаційні моменти, - зазначив житель Миколаєва.

Проєктний менеджер фонду Ігор Главацький (справа)

Проєктний менеджер фонду Ігор Главацький розповів, що найбільшою домівкою, що відновив "Карітас Миколаїв УГКЦ", стала домівка багатодітної родини. Там сума пошкоджень сягнула 684 тисячі гривень.

- Тій родині майже повністю відновили домівку. Був такий ажіотаж, що таку суму через благодійні фонди ще ніхто не пропускав, але завдяки донору все вдалось. Взагалі ми допомагаємо або коштами, або самі шукаємо підрядника та укладаємо з ним договір. Сума допомоги за невеликими ремонтами становить 55 тисяч гривень, середніх - максимальна сума 165 тисяч 500 гривень. Якщо сума збитків перевищує ці кошти, то люди отримують фінансову підтримку двома траншами. Ми обов’язково перевіряємо всі роботи й звітуємо перед донорами, - сказав  Ігор Главацький.

Як донори співпрацюють з громадами 

Шевченківська об’єднана територіальна громада є однією з найбільш постраждалих від російської агресії територій на Миколаївщині.  Громада активно співпрацює з різними донорами. 

За час війни Шевченківська ОТГ отримала ряд комунальної техніки, там  відновили водонапірні башти та мережі. Була підтримка і з відбудови житла, проводився ремонт медичних закладів та об’єктів освіти.

Відновлення даху у Шевченківській школі-інтернату за рахунок місцевого бюджету. Грудень 2023. Фото Олег Пилипенко

Голова Шевченківської ОТГ Олег Пилипенко розповів, що про роботу із грантодавцями почали думати ще до війни, а  коли громада постраждала від окупантів, то вже велась робота з багатьма благодійними фондами ще до моменту деокупації в листопаді 2022 року. 

- Наприклад, є один німецький благодійний фонд, який здебільшого допомагає великим українським містам, що постраждали від війни, а для нас, як сільської громади, зробили виняток, - сказав Олег Пилипенко.

За словами голови громади, є певні ключові моменти, на які зважають донори. Наприклад - це взаєморозуміння всередині громади між представниками влади. 

- Донори не люблять конфлікти, тому оминають такі громади. Також грає роль й медійність,  наскільки відкрита громада, щоб донори могли приїхати й на власні очі побачити, як громада відновлюється. Крім того, чимало фондів та донорів стримують обмеження щодо допомоги. Чим ближча громада до лінії фронту, тим менше там можливості для підтримки. Не менш важлива річ - це ініціативність самої громади. Ми не маємо сидіти та чекати, а маємо доносити про свої потреби, - каже Олег Пилипенко.

Відновлення мосту у Шевченківській ОТГ. Березень 2024. Фото Віталій Кім

Олег Пилипенко впевнений, що попри війну питання відновлення дуже актуальне, й  воно триватиме роками, тому потрібно реалізовувати ряд довгострокових проєктів. І як відмітив голова Шевченківської ОТГ на співпрацю з донорами також впливає й повернення людей до громади. 

- Перше, що завжди цікавить донора - якій кількості людей допоможе відновлення того чи іншого об’єкта. Це й про доцільність використання коштів. Тобто, щоб гроші не просто були витрачені, але й працювали на справі для громади. Як приклад, модульні містечка в інших областях, де будували для ВПО, просто з часом вже не були потрібні, бо люди поїхали собі далі. А це ж йдуть витрати й на утримання таких містечок, - відмітив Олег Пилипенко.

На думку Олега Пилипенка, зменшення фінансової підтримки донорів може призвести в майбутньому до конкуренції між громадами. 

- Після закінчення війни, важким й болючим питаннями для України стануть населені пункти, які російські окупанти просто знищили, де не залишилось ані людей, ані вцілілих об’єктів, - резюмував голова громади.

Заміна найбільш зношених водогонів в населених пунктах громади у співпраці з міжнародними донорами. Фото Олег Пилипенко

Обсяг допомоги від благодійників та міжнародних фондів для Шевченківської ОТГ у 2023 році склав для громади 120 мільйонів гривень, а у 2024 році очікується реалізація ряду проєктів на 300 мільйонів гривень. 

Допомога Миколаївській області від міжнародних партнерів перевищила 300 мільйонів євро

В березні 2024 року, начальник Миколаївської ОВА Віталій Кім розповів, що  початку війни обсяг допомоги міжнародних партнерів для Миколаївської області склав понад 300 мільйонів євро. 

За словами Віталія Кіма, у 2024 році планується реалізувати від 20 до 40 проєктів при підтримці донорів. Як зазначив голова Миколаївської ОВА, здебільшого це інфраструктурні й бізнесові проєкти, для того, щоб поновлювати робочі місця та організовувати саме податки. 

- Данія, Європа розуміють нашу проблематику, і вони намагаються включатися в ті проєкти, які зможуть створювати додаткову вартість саме на місцях, – сказав Віталій Кім.

Віталій Кім в інтерв’ю Укрінформу також зазначав, що в цілому Миколаївщина є лідером в Україні за результативністю у сфері міжнародного співробітництва.

- Зокрема, це такі агенції ООН як Управління Верховного комісара у справах біженців, Міжнародна організація з міграції, UNICEF, Всесвітня продовольча програма та багато інших. Вони надають нам величезні обсяги різноманітної допомоги - від будматеріалів, обладнання, генераторів - до продуктів харчування, засобів гігієни, одягу та фінансової підтримки на сотні мільйонів доларів, - сказав Кім.

Крім того, голова Миколаївської ОВА відмітив, що останнім часом було змінено систему співпраці з міжнародними донорами. Якщо на початку війни переважала гуманітарна та грошова допомога конкретним мешканцям області, то зараз підтримка спрямована більш на відновлення економіки, соціальних об'єктів, створення робочих місць тощо.

Фото 0512 та зі сторінки Facebook Олега Пилипенко.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#миколаїв міжнародна допомога #миколаїв донори #миколаїв підтримка донорів #миколаїв відновлення #миколаїв новини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Команда сайту "0512 - сайт міста Миколаєва" долучилася до мережі “Вікно Відновлення”. Як учасники мережі ми створимо низку актуальних матеріалів на тему відбудови, а крім того матимемо доступ до навчальних можливостей об’єднання та кроссекторальних експертів й аналітики.
Оголошення
live comments feed...