• Головна
  • Як та коли у Миколаєві планують відновити пам'ятку архітектури, - ФОТО, ВІДЕО
15:40, 20 березня
Надійне джерело

Як та коли у Миколаєві планують відновити пам'ятку архітектури, - ФОТО, ВІДЕО

Протягом 2022 року російські окупанти двічі атакували ліцей імені Миколи Аркаса. Перший обстріл лише пошкодив частково будівлю, а другий зруйнував передній фасад. 

Будівля включена до державного списку нерухомих пам'яток архітектури місцевого значення.

Редакція 0512 дізналася про життя учнів та вчителів під час війни, наслідки обстрілів для ліцею та поцікавилась як буде відбуватись процес відновлення.

Будівля пережила Дві світові війни та зазнала руйнувань від росіян

Будівля сучасного ліцею імені Миколи Аркаса була побудована архітектором Євгеном Штукенбергом у стилі модерну та ренесансу. У 1863 році на базі будівлі було відкрито Миколаївське жіноче училище, а з 1870 року училище перейменували у Маріїнську жіночу гімназію, яка функціонувала до 1918 року. 

ліцей імені Миколи Аркаса

За радянських часів будівля була середньою школою № 5. З 1993 року в цій будівлі почала працювати Українська педагогічна гімназія, з 1998 року називалася Першою українською гімназією. 

Будівля Миколаївського ліцею імені Миколи Аркаса пережила Дві Світові війни та вціліла. З початку широкомасштабного збройного та агресивного вторгнення росії в Україну, окупанти цілилися по закладу двічі. Перший прильот стався 4 вересня 2022 року. Тоді російська ракета прилетіла на вулицю Нікольська та пошкодила зокрема вікна будівлі. 

Іншим разом росіяни атакували в ніч на 1 листопада 2022 року, один із снарядів типу С-300 влучив у історичну будівлю. Фундамент ліцею вцілив, проте парадна частина зазнала суттєвих руйнувань.

Життя ліцею під час війни 

Директорка ліцею імені Миколи Аркаса Любов Патлата розповіла, що на початок війни кількість учнів становила 450 осіб. Всі класи були заповнені. 

- Ми тричі на рік проводили урочисті заходи у Палаці учнів. діти навчались із задоволенням: їздили на конкурси, олімпіади. У нас були різні гуртки для додаткового розвитку учнів. З початку війни ми перейшли на дистанційне навчання. З 33 вчителів, на початку війни четверо вчителів були закордоном та ще троє знаходились в межах області. Наразі лише один вчитель знаходиться за межами країни, інші всі повернулись у Миколаїв. Лише кілька учнів знаходиться за межами міста, так всі в місті. До 1 листопада 2022 року вчителі приходили у школу та проводили звідси уроки. У кого вдома був поганий інтернет, - зазначила Любов Патлата. 

Директорка ліцею імені Миколи Аркаса Любов Патлата

Любов Патлата пригадала, що отримала звістку про влучення снаряда по ліцею о 5 годині ранку. Тоді їй подзвонив Сергій Бережний, який керував на той момент освітнім закладом. 

- Тоді батьки з самого ранку почали скидати у чат фото руйнувань. Коли я побачила це наживо, то було боляче. Здається до руїн неможливо звикнути, але з часом звикаєш. Завали ми розгрібали з вчителями та комунальниками. Чимало учнів та батьків питали, чим та як можуть допомогти, навіть наші випускники, - пригадує директорка ліцею. 

Вікторія Дмитрієва викладає у ліцеї хореографію та аеробіку. Вчителька розповіла, що напередодні війни, діти постійно говорили про те, що загроза нападу росіян цілком є реальною. 

- Я тоді слова дітей не сприймала серйозно. Мені здавалось, що не може статись такого. У перший місяць повномасштабного вторгнення й вчителі, й учні перебували у шоковому стані. Я нікуди не виїжджала, весь час залишалась у Миколаєві. У мого чоловіка батьки вже у похилому віці, тому ми не могли їх залишити. Ми вже мали досвід дистанційного навчання через ковід, тому освітній процес продовжувався онлайн просто, - говорить Вікторія.

Доньки Вікторії також навчалась у ліцеї, тому звістку про руйнування будівлі, родину вчительки дуже зачепила.

За словами Вікторії, руйнування будівлі ще більше згуртувало учнів, батьків та вчителів. 

- У 2023 році випускники наші захотіли станцювати вальс у сквері на фоні зруйнованої будівлі. Моя молодша донька, як раз закінчувала 11 клас. Взяли участь захотіли навіть діти, які не любили танцювати. Настільки не вистачає учням тієї атмосфери, що була до війни. Ми проводили репетиції просто на вулиці двічі на тиждень. Це було просто зі сльозами на очах, бачити випускників, які танцювали свій останній шкільний вальс на фоні руїн, - резюмувала вчителька. 

Молодша донька Вікторії - Катерина закінчила ліцей у 2023 році. Її останній дзвоник проходив не в стінах рідної школи, а на фоні руїн будівлі. 

Катерина розповіла, що навчання в ліцеї було на високому рівні, також учні мали змогу брати участь в різних гуртках і були доволі активними. День другої атаки на освітній заклад їй добре запам’ятався.

- У той день ми з мамою їхали з Одеси. І побачили проїздом, що наша школа була пошкоджена. Коли ми приходили у сквер на репетиції вальсу, то якось звикли до цих руїн, але на самому останньому дзвонику всі плакали, - відмітила Катерина.

За словами дівчини, під час війни, її однокласники лишались в місті. Катерина вступила на факультет іноземної філології в Чорноморський університет імені Петра Могили. Дівчині було незвично, що деякі пари проходять офлайн, адже у школі останні роки навчання були дистанційними.

- Я розглядала варіанти вступу й в інші ВНЗ. Але мені не хотілось далеко їхати від родини в такий час, а ще я вбачаю, що у Миколаєві є потенціал для розвитку молоді. Я знаю, що університет має домовленості з іноземними ВНЗ, тому й тут буде можливість набратись досвіду закордоном. Але своє майбутнє звісно, що бачу в Україні, розвивати рідне місто, - резюмувала випускниця.

Про наслідки обстрілів

Директорка ліцею імені Миколи Аркаса Любов Патлата відмітила, що основна частина будівлі вціліла. Від російського обстрілу постраждали війна ліцею, передня фасадна частина будівлі зі сторони Аркасівського скверу та три класи зазнали суттєвих руйнувань. Це були кабінети української та англійської мов, а також кабінет, у якому була картинна галерея.

Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024

- Інші класи вціліли, десь є тріщини по стінах, десь вибиті вікна й двері. На тріщини в стелях та стінах ще впливає й вібрація, яка йде від габаритного транспорту по Нікольській та вологість й холод, адже будівля не опалюється, - розповіла Любов Патлата.

На чергування під час сильних обстрілів приходила лише адміністрація. Тому, на щастя, від ракетного удару ніхто не постраждав.

Замість повної реконструкції гімназії - законсервувати наявні руйнування

У квітні 2023 року на сайті "Віртуальний музей міста Миколаєва", у своїй статті начальник управління культури Миколаївської міської ради Юрій Любаров писав про один із варіантів реконструкції зруйнованого фасаду Першої української гімназії імені Аркаса. Зокрема, він пропонував зберегти зруйновану частину фасаду в скляному "акваріум", зміцнюючи при цьому перекриття між поверхами, а іншу частину фасаду реставрувати класичним способом до автентичного стану. Цей підхід дозволить з одного боку зберегти історичну цінність будівлі, а з іншого — створити умови для відновлення навчального процесу в гімназії. 

Юрій Любаров висловив думку, що руйнування можна зберегти як пам'ять про воєнний злочин та одночасно повернути будівлі її функціональну призначеність.

Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024

- Класична реставрація полягає в поверненні вигляду, який будівля мала на момент руйнування. Це як мінімум. Можливо навіть спробувати привести до автентичного вигляду покриття даху, елементи фасаду, сходи та двері. А можна піти інших шляхом. Обрати цю будівлю як пам’ятник не тільки архітектури ХІХ сторіччя, але і новітньої історії, історії російсько-української війни, законсервувати наявні руйнування, залишити їх як згадку про жахливі моменти та нагадування про військовий злочин проти мирних людей. І одночасно повернути будівлі її головне функціональне призначення. Це можна зробити якщо умовно кажучи, взяти частину зруйнованого фасаду в скляний "акваріум", зміцнівши перекриття між поверхами. Іншу ж частину фасаду що зберігся реставрувати класичним засобом до автентичного стану, – написав Юрій Любаров.

Він зауважив, що стан будівлі, включаючи фундаменти, перекриття між поверхами та покриття даху, буде встановлено після технічної експертизи. 

- Таким чином будемо мати з одного боку будівлю повністю придатну для шкільних занять, з іншого боку пам’ятник, який нагадуватиме про жахи війни. Це буде й чудовий педагогічний об’єкт і місце пам’яті для учнів, городян та гостей міста. Так, треба відновити місто після Перемоги, навіть зробити краще, ніж було. Але ми повинні також обрати об’єкти, які треба зберегти в тому вигляді, в який їх привела російська агресія. Щоб завжди пам’ятати та нагадувати усім кожного разу, коли хтось буде забувати що відбувалось у цю страшну війну, – резюмував Юрій Любаров.

Реставрація пам'ятки архітектури та створення укриття - про відновлення ліцею

У липні 2023 року міський голова Олександр Сєнкевич повідомив, що ліцей імені Миколи Аркаса стане першим навчальним закладом, який допоможе відновити Данія.

Любов Патлата розповіла, що вперше делегація з Данії відвідала заклад ще у 2022 році до відкриття посольства у Миколаєві. 

Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024

- Нас періодично відвідають делегації з Данії, зокрема з місцевого посольства. Будівлю неодноразово вже обстежували. Тут спеціально встановили певні датчики для вимірювання вібрації. На місці зруйнованого фасаду також вже встановили паркан. Підготовці роботи попередньо мають розпочатись вже весною, - розповіла директорка ліцею. 

У лютому цього року стало відомо, що Уряд  Данії виділив 41 мільйон гривень на відновлення ліцею імені Миколи Аркаса в Миколаєві.

Роботи із відновлення будуть відбуватись у кілька етапів. Перший етап будівництва передбачає відновлення фасаду будівлі. Другий етап - це облаштування у навчальному закладі укриття для проведення безпечного та повноцінного навчання дітей. 

Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024

Директорка ліцею імені Миколи Аркаса Любов Патлата відмітила, що до війни навчальний заклад не мав укриття. Основою для створення бомбосховища буде підвал ліцею, висоту якого збільшать шляхом поглиблення підлоги. За словами Любов Патлати, площа підвалу дозволить перебувати в укритті одночасно всім учням та персоналу в разі повітряної тривоги. 

За інформацією Миколаївської міської ради, внаслідок ракетних ударів та обстрілів загалом пошкоджено 50 закладів загальної середньої освіти. Значні пошкодження отримали 7 закладів загальної середньої освіти й один повністю було зруйновано. 

Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024

Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024

Також в міській раді додали, що не чекаючи закінчення війни здійснено такі заходи щодо усунення пошкоджень, а саме:  

  • • проведено ремонт будівлі з заміною вікон в закладах загальної середньої освіти; 
  • • здійснено поточний ремонт будівлі Миколаївської спеціальної школи для дітей з порушеннями зору;  
  • • проведено поточний ремонт огорожі;  
  • • здійснено поточний ремонт пошкоджень покрівель, спричинений військовою агресією російської федерації. 

У 2024 році планується встановлення системи блискавкозахисту, система вентиляції у найпростіших укриттях, заміна вікон, електропостачання.  

Основним критерієм роботи освітнього закладу в офлайн режимі є наявність найпростішого укриття, яке відповідає вимогам ДСНС. 

Станом на сьогодні, як зазначили в міській раді, у Миколаєві відремонтовано 21 найпростіше укриття в школах. Наразі тривають ремонтні роботи ще у 8 закладах. Проведено комісійну оцінку стану готовності та отримано відповідні акти у 17 найпростіших укриттів. Ще 2 укриття будуть комісійно обстежено і прийнято найближчим часом.

Головний архітектор Миколаєва Євген Поляков відмітив, що до відновлення ліцею також долучилась Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй, яке допоможе облаштувати укриття. 

- Відновлення ліцею відбувається не так швидко, тому що це історична будівля й тут потрібно розробити наукову проєктно-кошторисну документацію. Також в Україні не так багато фахівців, які займаються саме реставрацією. Наприклад у 2015 році взагалі з навчання прибрали таку спеціальність, як архітектор-реставратор, - відмітив Євген Поляков.

Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Березень 2024

Перший заступник міського голови Віталій Луков зазначив, що огороджувальний паркан було встановлено з метою підвищити безпеку людей, які проходять повз ліцею, а також задля уникнення актів вандалізму. 

- Процес відновлення історичної будівлі дійсно відрізняється від звичайного відновлення. Він є довшим та складнішим. Навіть немає ще кінцевого бачення, як буде виглядати будівля. Наразі місто активно займається відновленням укриттів у школах, - резюмував Віталій Луков.

Директор управління капітального будівництва Миколаївської міської ради Олексій Савчук що реставрація та облаштування укриття буде йти паралельно. 

- Наразі проєкт ще на стадії розробки. Планується, що до початку літа він буде вже готовий. Щодо вартості робіт та термінів, я наразі нічого не можу сказати. Щодо вигляду будівлі, то чогось нового не планується втілювати. Тобто ціллю є відновити будівлю у тому вигляді, який вона мала до війни, - сказав Олексій Савчук.

За словами Олексія Савчука, так, як відновленням займаються партнери, то відповідно Данія буде проводити торги на міжнародній платформі по закупівлі послуг з реставрацій. 

Фото 0512.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”.

Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ліцей імені Миколи Аркаса Миколаїв #Миколаїв ліцей імені Аркаса #Миколаїв відновлення #Миколаїв новини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Команда сайту "0512 - сайт міста Миколаєва" долучилася до мережі “Вікно Відновлення”. Як учасники мережі ми створимо низку актуальних матеріалів на тему відбудови, а крім того матимемо доступ до навчальних можливостей об’єднання та кроссекторальних експертів й аналітики.
Оголошення
live comments feed...