• Головна
  • Орфографічні помилки, назви російських міст та радянські герої: у Миколаєві пропонують перейменувати більше 200 вулиць,- ФОТО
13:30, 16 вересня 2023 р.
Надійне джерело

Орфографічні помилки, назви російських міст та радянські герої: у Миколаєві пропонують перейменувати більше 200 вулиць,- ФОТО

З 2015 року в Україні, зокрема, в Миколаєві, почали впроваджувати закон про  декомунізацію та перейменовувати вулиці. Активніше над цим питання у місті почали працювати після повномасштабного вторгнення росії на територію України.

Цікавий факт, що вулиці Миколаєва до середини 19 століття загалі не мали своїх назв. Вони не були іменними, люди просто їх називали здебільшого за родом занять тих, хто там жив чи знаходився.

Згодом, в місті почали все частіше практикувати перейменування, наприклад, лише вулицю Наваринську перейменовували 5 разів.

Платформа MY ART у партнерстві з Агенцією розвитку Миколаєва  провела дослідження і, як виявилось, сьогодні у Миколаєві існує 259 назв топонімів, які пропонують перейменувати відповідно до закону про деколонізацію.

Орфографічні помилки, назви російських міст та радянські герої: у Миколаєві пропонують перейменувати більше 200 вулиць,- ФОТО, фото-1

Як розповів менеджер проекту Євген Гомонюк під час презентації результатів дослідження «Деколонізація: переосмислення імперського минулого в публічному просторі Миколаєва»,  обота складалася з двох етапів.

-На першому етапі ми проводили кабінетне дослідження, зокрема, головним документом на який спиралися - реєстр топонімічних назв Миколаєва, який включав у себе 1200 різних місць. Це не лише вулиці, а й провулки, проспекти, площі, парки, сквери, а й назви районів міста, мікрорайонів, мости. Вони є у реєстрі і, відповідно, ці назви ми аналізували на наявність російських та радянських назв. Також досліджували назви вулиць на предмет відповідності українського правопису. Відповідно ми сформували список з 259 назв, які можуть бути перейменовані. Це не означає, що вони будуть перейменовані саме в цій кількості, але це наша пропозиція, яку ми надішлемо до топономічної комісії на розгляд,- розповів Євген Гомонюк.

Також є сім назв, які потребують уточнення. Це вулиці, які були названі невідомо на честь кого.

- Невідомо про що йде мова. Невідомо на честь кого були названі ці вулиці. Питання - хто ця людина? Наприклад, Братська, чи це про монастир, або про інше. З тих джерел, які ми досліджували, ця назва ніяк не пояснюється, тому ми її винесли окремо, тому що потрібно дивитися в архіві рішення ще радянських часів, коли називалися ці вулиці, чим мотивувалися. Про яке саме братство йшла мова, - пояснює менеджер проекту.

При дослідженні розглядали назви за декількома критеріями.

Перше – це про орфографічні помилки або ж русизми. Назв з помилками у місті нарахували 48. Здебільшого, помилки робили під час перекладу з російської на українську.

- Є багато вулиць в Миколаєві, які в 2016 році, під час процесу декомунізації, були просто перейменовані з російської на українську, не вдаючись в орфографію. Наприклад, Погранична -  це історична назва від російської Пограничная, вона так само була перейменована на Пограничну. Така ж ситуація з вулицею Степная, яка стала Степна. Повернули назву Кузнечна, провулок Громадянський, який в радянські часи був провулком Общественним, тобто він має бути або Громадським, або Цивільним, але не Громадянським. Таких назв ми нарахували 48. Ці назви з помилками, - зазначає Гомонюк.

Другий критерій – назви, які пов’язані з географічними регіонами або містами країни-агресорки. Таких у Миколаєві вісім.

-Ми нарахували 8 назв і відповідно пропонуємо всі до перейменування. Вони названі на честь міста Волгоград, Новоросійськ, регіон Сибір, Урал, є назва озера, є чомусь назва Ясна Поляна – батьківщина російського письменника Льва Товстого,- додає Євген Гомонюк.

Ще 18 вулиць названі на честь військових діячів, героїв війн, політиків та подій імперського Періоду.

-Третій критерій – персоналії та події. Події, які пов’язані з увіковіченням різних військових баталій, битв та персоналії, тут більше стосується центра міста і коли ми проводили опитування, найбільше було пропозицій саме по цим вулицям – це Фалеєвська, Потьомкінська, адмірала Макарова. Всі вони в центрі і всі вони так, чи інакше пов’язані з керівниками військовими, політичними, керівництвом міста, а також батьки-засновники, які підпадають під дію цього закону. Я думаю, що саме це питання буде ще дискусійне, адже в законі є виключення,  його ще обговорюватимуть на громадських слуханнях,- зазначає менеджер проекту.

Гуменюк додав, що окрім назв на честь засновників, вулиці, які носять іменний характер або ж названі на честь якихось подій, потребують залучення громадськості, проведення голосування та обговорення.

- З 27 виявлених таких назв, ми пропонуємо до перейменування 18. Наприклад, Казарський не очолював Чорноморський флот і за своїми діями, за нашою логікою, не підпадає під дію цього закону. Манганарівський сквер також. Брати Манганарі були більше вченими, ніж військовими, вони не керували армією, флотом в такій мірі, про яку говориться в законі. Вони були більш військово-науковими,- говорить Євген Гомонюк.

Ще 53 назви радянського періоду з 61 виявленої пропонують до перейменування. Тут мова йде про маршалів, генералів, воєнноначальників. Наприклад, Маршала Василевського, Маршала Малиновського, Лягіна, Гагаріна, Зої Космодемянська.

- Це герої радянського союзу, які не мали відношення до Миколаєва. Ті, що мали, ми їх залишили. Зазвичай, це вулиці в Корабельному районі і вони пов’язані з визволенням Миколаєва. Мова йде про Ольшанського, десантників Ольшанського. Ми ці назви не пропонуємо перейменовувати,- підкреслив Гомонюк.

Також учасники дослідження відокремили до перейменування 31 вулицю, назва яких пов’язана з діячами культури країни-агресора (Глінки, Менделєєва, Добролюбова, Грибоєдова, Єсеніна, Лермонтова, Маяковського, Некрасова, Пушкіна, Чехова, Толстого, Тургенєва тощо) та ще десять на честь вчених й освітян радянського періоду (Мічуріна, Курчатова, Крилова, Тарле).

-Все це російські письменники, композитори, публіцисти, різні філософи, вчені. З цього списку ми пропонуємо залишити Константинівську. У нас дві таких в Миколаєві. Назва ця на честь вченого Константинова, який створював в Миколаєві ракетний завод і готував місто до оборони,- зазначає менеджер проекту.

Ще один критерій за яким обирали назви вулиць, які підлягають перейменуванню – це ті, які мають ідеологічну складову, так які пропагують російську (комуністичну) ідеологію чи радянські міфи. Таких 31 - вулиця Колгоспна, Цілинна, Першотравнева, 8-го Березня тощо.

Зі всього списку миколаївських вулиць, які пропонують перейменувати, значна частина саме двійників, які не мають стосунку до закону, але повторюються і створюють плутанину.

Так, у ході аналізу виявлено 57 назв вулиць, які є «двійниками».

На мапі міста зустрічаються подвоєння (вул. Богдана Хмельницького – Тернівка та Широка Балка; вул. Грушевського – Матвіївка та Тернівка) й потроєння назв (Бузька вул. - Варварівка, Мала Корениха та Велика Корениха; Вишнева вул. – Соляні, Матвіївка, Варварівка; Молодіжна вул. – Широка Балка, Тернівка, Мала Корениха), у тому числі в межах одного району.

Орфографічні помилки, назви російських міст та радянські герої: у Миколаєві пропонують перейменувати більше 200 вулиць,- ФОТО, фото-2

Під час дослідження  також провели опитування містян, у якому взяли участь 883 респондента.

За інформацією учасників дослідження, більшість містян вважає, що під час перейменування варто використовувати національні, локальні та регіональні назви. Також значна чистина опитаних вважає, що необхідно використовувати назви міст-побратимів та країн, що долучилися до підтримки Миколаєва та України під час війни.

При цьому, 55,9% опитаних надають перевагу історичним назвам вулиць у центрі міста (наприклад, вулицю Адмірала Макарова пропонують перейменувати на історичну назву «Католицьку», а Лягіна на «Різдвяну»). Ще 38,3% миколаївців вважають, що слід давати назви з урахуванням сьогоднішніх реалій. Також більшість виступають за те, щоб використовувати нейтральні назви або ж імена визначних діячів, як місцевих, так і національного масштабу.

Перелік вулиць, які пропонують перейменувати:

Орфографічні помилки, назви російських міст та радянські герої: у Миколаєві пропонують перейменувати більше 200 вулиць,- ФОТО, фото-13

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#перейменування вулиць #Миколаїв #які вулиці можуть перейменувати #декомунізація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512 продовжує інформувати своїх читачів про ситуацію в Миколаєві та області. Це виходить і завдяки Хабу регіональних медіа, який підтримує нашу редакцію.
Оголошення
live comments feed...