• Головна
  • Що дає медитація? Пояснення від психологині
Новини компаній
17:33, 14 вересня 2023 р.

Що дає медитація? Пояснення від психологині

Новини компаній
Що дає медитація? Пояснення від психологині

Медитація — це давня духовна практика, яка використовувалася споконвіку у різних культурах. Наразі людство переживає відродження популярності використання медитації для зняття стресу та розслаблення. Психолог-психоаналітик Христина Рахубовська розповідає про користь медитації для психологічного здоров'я.

Історичний контекст 

У буддизмі медитація розглядалася як спосіб звільнення розуму. Також активно застосовувалася медитація в індійській культурі як частина практики йоги. Вона також мала місце у християнстві та інших релігіях.

Медитація через призму психології. Практичні переваги медитації

З розвитком психології та нейронауки стала очевидною користь медитації для людської психіки. Дослідження встановили, що медитація сприяє підвищенню уважності та усвідомленості, а також нейропластичності мозку. Вона в цілому покращує концентрацію та розумові здібності.

Люди, що медитують, демонструють вищу емоційну стійкість та стресостійкість. Окрім того, медитації доведено знижують ризики тривоги та депресії. Емпатія та емоційний інтелект також, як правило, кращі у людей, що займаються медитацією.

Серед переваг медитації є багато інших, як-от покращення якості сну, збільшення креативності та продуктивності тощо.

Міфи про медитацію 

Раніше медитація вважалася практикою глибоко релігійних та духовних осіб. Проте в сучасному світі ми маємо все більше можливостей дбати про своє ментальне здоров'я та зосереджуватися на своєму внутрішньому світі. Тому багато людей відкривають для себе медитацію та її користь. Адже тепер більшість людей вже не зосереджені на виживанні, їхні базові потреби задоволені. Але багато хто натомість стикається з відчуттям тривоги, депресії та відсутності сенсу. Медитація ж дозволяє поглянути на речі з іншої, більш відстороненої, точки зору та припинити надавати значення тим речам, через які ми переймаємось.

Багато хто вважає, що для медитації потрібно багато вільного часу, тож її можуть собі дозволити або буддистські монахи, або дуже багаті люди. Проте, це теж не відповідає дійсності. Можна досягти серйозних результатів, витрачаючи на медитацію менш як 10 хвилин на день. Тож для цього потрібна лише мотивація.

Поради для початківців 

Важливо обрати відповідний для вас метод медитації. Це може бути медитація з різною метою (медитація для зняття стресу, медитація на ніч для розслаблення, чи навпаки медитація зранку аби краще концентруватися). Є також різні способи медитації — під музику, із супроводом іншої людини, концентрація на чомусь, або навпаки намагання відпустити думки.

Необхідно знайти місце, де вам ніхто не заважатиме, аби медитація пройшла успішно. Крім того, важливо медитувати регулярно, аби це увійшло у звичку.

Приватний психолог пропонує просту медитативну практику для початківців:

1. Знаходження комфортного місця:

Займіть зручне положення. Забезпечте тишу та спокійне середовище.

2. Глибоке дихання:

Закрийте очі та почніть концентруватися на своєму диханні. Дихайте спокійно та рівномірно. Спрямовуйте свою увагу на вдих і видих.

3. Свідома увага:

Після кількох глибоких вдихів і видихів, почніть спостерігати за своїми думками. Намагайтеся не оцінювати їх та не реагувати на них, просто спостерігайте, як вони приходять і йдуть.

4. Сканування тіла:

Перемкніть увагу на своє тіло. Починаючи з ніг намагайтеся відчувати кожну частину тіла. Якщо ви помічаєте напругу або дискомфорт, намагайтеся розслабити це місце.

5. Афірмації: 

Додайте до медитації позитивні афірмації або мантри. Наприклад, ви можете повторювати фрази типу "Я спокійний і здоровий", "Я дбаю про своє психологічне здоров'я", "Я відпускаю стрес і тривогу".

6. Завершення медитації:

Після приблизно 10-15 хвилин медитації поступово повертайтесь до свідомості, починаючи з дихання. Поступово рухайте пальцями і ногами, відкривайте очі та повертайтеся до повсякденного життя.

Як бачите, медитації є дуже ефективним способом покращення настрою, розумових здібностей та загального самопочуття. Якщо ви хочете покращити якість життя та почуватися спокійніше, обов'язково спробуйте включити медитацію до своєї повсякденної рутини. Якщо ж медитація сама по собі не допомагає, важливо звернутися до психолога онлайн, аби розібратися у причинах.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...