Каховська ГЕС: історія стає трагічною, коли зброя у руках терористів,- ФОТО
Каховська гідроелектростанція – ця назва зараз у кожного небайдужого українця на вустах; назва, яка несе страх, відчай, злість; назва, яка має трагічні наслідки, скалічені життя.
Минулого року ГЕС опинилася у руках росіян – терористів, які знищують все і всіх, і, мабуть, вже тоді, почалася трагедія, масштаби якої маємо сьогодні.
Того ж року, 2022-го, рашисти замінували Каховську ГЕС. Україна просила звернути на це увагу світову спільноту і закликала запобігти можливій катастрофі. Але, як це відбувається досить часто, світ не почув, проте страждає сьогодні саме Україна – під загрозою затоплення близько 80 населених пунктів, під водою опинилась частина Херсонщини. Прибуває вода і у Миколаєві.
Редакція сайту 0512.ua, вирішила розповісти історію створення Каховської ГЕС.
Історія
За 0,5 км від міста Нова Каховка, Херсонської області, минулого століття розташувалася Каховська ГЕС імені П. С. Непорожнього.
Будівництво Каховської ГЕС започаткувало каскад Дніпровських ГЕС – вона будувалась другою після Дніпровської гідроелектростанції і є його останньою (нижньою) сходинкою.
Збудували її у 50-х роках минулого століття. Будівництво тривало 5 років.
Будівництво Каховської ГЕС, яку підірвали росіяни
Так, 21 вересня 1950 року прийняли рішення про будівництво Каховського гідровузла. Плани про її будівництво виникли через посушливе літо 1946 року, яке призвело до голодної зими.
Спорудження ГЕС доручили колективу ордена Леніна управління «Дніпробуд», що в 1927—1932 роках зводив Дніпровську ГЕС. Для будівництва й обслуговування електростанції створили місто Нова Каховка. На будівництві Каховського гідровузла працювало: 12 тисяч осіб, 1100 автомашин, 30 екскаваторів, 75 гусеничних і портальних кранів, 100 бульдозерів, 14 паровозів і 7 земснарядів. Проєкт був масштабним.
Будівництво Каховської ГЕС, яку підірвали росіяни
Перший кубічний метрбетону укладено в споруду ГЕС за два роки після оголошення про будівництво. Проте Днем народження станції вважається 18 жовтня 1955 року, коли відбувся пуск гідроагрегату №1. Протягом цього року на Каховській ГЕС було змонтовано ще 5 гідроагрегатів.
Будівництво Каховської ГЕС, яку підірвали росіяни
Вартість будівництва Каховської ГЕС обійшлась приблизно в 430 мільйонів радянських рублів.
Будівництво ГЕС створило нові можливості
Спорудження Каховського гідровузла дало поштовх виникненню міста Нова Каховка, яке створювалося разом з ГЕС, та будівництву Південно-Українського й Північно-Кримського каналів. На основі створеної інфраструктури прискорився соціально-економічний розвиток віддалених регіонів Півдня України та були створені територіально-промислові комплекси. Через гідровузол проходять стратегічні автомобільний і залізничний мостові переходи.
Важливим результатом будівництва Каховського гідровузла стало забезпечення стійких врожаїв сільськогосподарських культур на Півдні України, розвиток тваринництва та покращення судноплавства на Дніпрі. Введення в експлуатацію Каховської ГЕС дозволило збільшити потужність та покращити надійність роботи української енергосистеми.
За 65 років експлуатації станцією вироблено 87,8 млрд кВт/год електроенергії.
Реконструкція
Останні роки Каховська гідроелектростанція стала сучасним енергетичним об'єктом, який стрімко розвивався відповідно до загальносвітових техніко-економічних та екологічних вимог. Починаючи з 1996 року на станції продовжувалась поетапна реабілітація обладнання.
Станція отримала нові основні затвори водозливної греблі, аварійно-ремонті затвори водозливної греблі, 9 аварійно-ремонтних затворів щитової стінки, сміттєзатримуючі Ґрати на всіх гідроагрегатах, ремонтні затвори відсмоктувальних труб нижнього б’єфу.
У період з 2002 по 2020 роки на Каховській ГЕС побудовано новий санітарно-побутовий корпус, майстерню гідротехнічного цеху, теплий склад ангарного типу. Оновлення обладнання і технологій на Каховській ГЕС триває і має пріоритетне значення.
Для забезпечення надійності греблі Каховської ГЕС на станції ввели в експлуатацію Автоматизовану систему контролю безпеки гідротехнічних споруд, яка забезпечувала цілодобовий безперервний контроль основних показників стану гідротехнічних об’єктів.
Плани про будівництво Каховської ГЕС-2
Планували та працювали над будівництвом Каховської ГЕС-2. Укргідроенерго пояснює, що для оптимізації роботи Каховського гідровузла необхідно збільшити його встановлену потужність шляхом вводу додаткових гідроагрегатів. При цьому приріст середньобагаторічного вироблення електроенергії відбудеться за рахунок використання холостих скидів. Установка додаткових агрегатів дозволила б підвищити використання гідроагрегатами стоку Каховського гідровузла до 95 % тим самим збільшивши вироблення електроенергії.
Проєкт «Будівництво Каховської ГЕС-2» розпорядженнямКМУ від 16.12.2020 № 1581-р було включено до переліку пріоритетних для держави інвестиційних проєктів на період до 2023 року. До того ж, у лютому 2021 року отримано від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України позитивний висновок Звіту оцінки впливу на довкілля планової діяльності з будівництва та експлуатації гідроелектростанції «Каховська ГЕС-2» загальною встановленою потужністю 250 МВт.
Проте подальшому розвитку та новому будівництву завадило повномасштабне вторгнення рф на територію України. Адже у перші дні великої війни рашиські окупанти захопили Каховську ГЕС.
Трагедія
Так, 24 лютого 2022 року, рашисти захопили Каховську ГЕС. Вже через три місяці з Каховської ГЕС окупанти скинуті великі обсяги води, не працювали лише два гідроагрегати. Російські терористи не надавали можливості для проведення ремонтних робіт. Зокрема, через скидання води частково затопило Нову Каховку.
20 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський заявив, що «російські терористи замінували дамбу й агрегати Каховської гідроелектростанції. Якщо російські терористи підірвуть цю дамбу, то в зоні швидкого затоплення опиняться понад 80 населених пунктів, включно з Херсоном. Сотні тисяч людей можуть постраждати». Питання так і не було вирішене, а трагедія все ж таки сталася.
Підрив Каховської ГЕС росіянами
6 червня 2023 року, о 02:50, росіяни підірвали греблю Каховської ГЕС. Внаслідок підриву машинну залу ГЕС повністю зруйнована та відновленню не підлягає. А вся України бореться із наслідками затоплення ряду населених пунктів на півдні країни. Гинуть тварини та риби. Евакуйовують людей. Руйнуються будинки мирних мешканців через затоплення.
Наслідки підриву Каховської ГЕС
Керівниця пресцентру сил оборони Півдня Наталя Гуменюк пояснила, що підрив греблі Каховської ГЕС - це реакція російської армії на дії Сил оборони. Гуменюк зазначила, що зруйнована не вся гребля, а певна її частина, бо «технологічно вона будувалася так, щоб витримати ядерний удар».Проте, як повідомив командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв, такі дії ворога не зашкодять наступу Сил оборони.
А Служба безпеки України в свою чергу відкрила кримінальне провадження за фактом підриву дамби Каховської ГЕС. Розслідування розпочато за двома статтями Кримінального кодексу: ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни ) та ст. 441 (екоцид).
Наразі для порятунку людей задіяні всі служби, військові, Уряд, Офіс. На Херсонщині люди залишаються без світла та води. Триває евакуація.
Міністерство економіки України зазначає, що вартість будівництва нової гідроелектростанції замість підірваної росіянами каховської ГЕС може коштувати приблизно 1 мільярд доларів.
За основу взяті матеріали «Укргідроенерго» та «wikipedia».
Фото з інтернету.
Здійснено за підтримки ГО "Інститут масової інформації" Міністерством закордонних справ Королівства Нідерланди на виконання Проекту «Підтримка незалежних українських ЗМІ під час війни» . Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів