• Головна
  • “Ми продовжуємо відновлювати мережі, але села досі залишаються напівпорожніми”: як працюють миколаївські газовики у “сірій зоні”, - ФОТО
12:10, 22 березня 2023 р.
Надійне джерело

“Ми продовжуємо відновлювати мережі, але села досі залишаються напівпорожніми”: як працюють миколаївські газовики у “сірій зоні”, - ФОТО

Станом на кінець березня 2023 року, понад 5000 абонентів на Миколаївщині, через ворожі обстріли, досі залишаються без газопостачання.

Редакція 0512.ua поспілкувалася з миколаївськими газовиками, які щодня працюють у сірій зоні, відновлюючи мережі у селах, які ще не так давно потерпали від щоденних обстрілів російських окупантів. 

Олександр Марченко - майстер газової служби. Чоловік вже 5 років працює в АТ “Миколаївгаз”. 

Олександр Марченко - Фото АТ "Миколаївгаз"

Олександр розповів, що до війни його робота була досить типовою. Майстер зазначив, що мав досить вузьку спеціалізацію. На підприємстві кожна група мала свій напрям роботи: одна займалась обстеженням мереж, друга - ремонтом, третя - підключенням та відключенням газопостачання. Чоловік говорить, що нині кожен фахівець став універсальним, адже виконує завдання різного характеру. 

Вранці, 24 лютого, чоловік прокинувся та почув вибухи у Миколаєві. Дорогою на роботу, він побачив величезні черги на АЗС. Так він дізнався, що почалась війна. 

“Я не бачив сенсу тікати з міста. Тим паче, у нашій роботі є потреба. Це було зрозуміло з першого дня вторгнення. Ця робота потребує певної відповідальності”.

Фото АТ "Миколаївгаз"

Під час інтенсивних обстрілів Миколаєва та його околиць, комунальні служби та підприємства продовжували працювати попри все. Олександр пригадує, що йому також доводилось ремонтувати мережі й під час прильотів. 

“Це були села, які знаходяться в колишньому Вітовському районі: Мирне, Шевченкове, Луч, Котлярово, Українка, Прибузьке. Тоді було досить гаряче. Але ми з колегами брали і просто працювали. поки була можливість - ми забезпечували людей газом. Деякі пошкодження через обстріли були суттєвими, тому ремонтувати їх не було сенсу, і ми відключали газопостачання. Іншого вибору не було”. 

Олександр пригадує, що під час інтенсивних обстрілів їх служба отримувала від людей, які залишались жити у сірій зоні, виклики. Проте їхати туди обов’язково на підприємстві ніхто не казав, адже безпека самих працівників також була і залишається важливою. 

Фото АТ "Миколаївгаз"

“Фактично люди, які тоді виїздили на виклики, були добровольцями, бо всі розуміли, що є ризик. Ми збирали фактично комплексні такі бригади. Сіра зона й тоді, й зараз представляє собою територію, як у фільмах-апокалипсисах: понівечені подвір’я, пошкоджені та зруйновані будинки, людей фактично не має, майже пусті вулиці. Пам’ятаю, коли вперше приїхав у село Прибузьке. Там всього проживало 10 людей. Кожен другий будинок зруйнований. Коли вперше це бачив вживу, то стало не по собі”. 

Чоловік говорить, що на підприємстві з самого початку війни старилися забезпечувати всіма необхідними матеріалами, касками та бронежилетами. Особливо тих, хто виїздив на виклики.

“Перед кожним виїздом, особливо у сіру зону, ми проходимо інструктаж: що потрібно робити, чого не варто брати. І всі наче дорослі, з досвідом роботи, але ці правила безпеки необхідно повторювати кожного разу, адже вони написані чиєюсь кров’ю”.

Фото АТ "Миколаївгаз"

У зоні відповідальності Олександра знаходиться 28 сіл, у тому числі і з сірої зони. Майстер зазначає, що з моменту деокупації частини Миколаївщини та Херсонщини, коли інтенсивність ворожих обстрілів зменшилась, то вдалось відновити газопостачання на 70-80%. 

“Але потрібно розуміти, що села все одно залишаються напівпорожніми. Багато будинків зруйновано і деяким людям повертатись нікуди. В моїй зоні відповідальності по Вітовському району (зараз це Миколаївський - прим.) 17 тисяч абонентів. Буває, що ми не всіх підключаємо, а треть чи половину села. Найгірша ситуація залишається у селах, які знаходяться ближче до Херсонського напрямку: Луч, Квітневе, Мирне, Квітневе, частково Первомайське, Партизанське, Киселівка і т.д.”.

За словами чоловіка, під час обстрілів найбільше постраждали газомережі, які знаходяться на поверхні землі. 

“Газ має властивість загорятись та вибухати. Сам матеріал, металеві труби та опори. Коли снаряд попадає на газову мережу, то це має відбувається досить сильний вибух, а для людини може становити смертельну небезпеку”.

Фото АТ "Миколаївгаз"

Після того, як фахівці відремонтували мережу, і отримати дозвіл на відновлення газопостачання, перевіряють систему вдома у людей. При обстрілах, досить типовими були й осколкові пошкодження газових труб, шкафів і т.д. Лише після ретельної перевірки відбувається повне підключення абонента. 

“Зараз ми навчились працювати геть в інших умовах, в новій реальності. Ми стараємось страхувати один одного, підказувати та змінювати за потребою. За час війни у нас в цілому колективі з'явилося таке відчуття єдності, знаєте. Я мрію лише про те, щоб тихо та мирно стало по всій Україні. Щоб ми знову могли спокійно працювати, без зайвих ризиків”. 

Фото АТ "Миколаївгаз"

За інформацією від пресслужби акціонерного товариства “Миколаївгаз”, на момент звільнення частини Миколаївської та Херсонської областей, листопад 2022 року, без газопостачання перебувало понад 6 тисяч клієнтів компанії й 18 населених пунктів. На даний момент відновлено подачу газу у 6. Індивідуально газ відновлюють тим, хто повернувся. Без особистої присутності споживача це неможливо.

У відновленні задіяні всі служби: аварійно - диспетчерська, служба експлуатації, метрології, комплексно - приладового обстеження, електрохімічного захисту газопроводів. Більше 500 фахівців працюють над повним відновленням газопостачання в Миколаївській області.

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

миколаївщина відновлення

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#миколаївщина відновлення #миколаївщина газопостачання #миколаївщина сіра зона #миколаїв новини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512 продовжує інформувати своїх читачів про ситуацію в Миколаєві та області. Це виходить і завдяки Хабу регіональних медіа, який підтримує нашу редакцію.
Оголошення
live comments feed...