• Головна
  • “Росіяни мінували все”: як триває робота над розмінуванням на деокупованій території Миколаївщини, - ФОТО
12:10, 24 лютого 2023 р.
Надійне джерело

“Росіяни мінували все”: як триває робота над розмінуванням на деокупованій території Миколаївщини, - ФОТО

10 листопада 2022 року Збройні сили України звільнили на Миколаївщині місто Снігурівку та ряд інших населених пунктів. Після окупації, російські військові залишили тисячі боєприпасів. З початку війни, піротехніки виявили понад 10 тисяч боєприпасів, серед них - більше 6000 саме на деокупованій території.

Редакція 0512.ua вирішила з’ясувати, як наразі проходить процес розмінування деокупованої території, що говорять піротехніки та дізнатись, які боєприпаси та чому є найбільш небезпечними.

Дмитро Захаров

Дмитро Захаров

Дмитро Захаров закінчив Харківський національний університет цивільного захисту у 2017 році. Після навчання він розпочав свою службу у лавах ДСНС в Миколаєві. Перша посада Дмитра була – начальник відділу підводного розмінування.

- До війни в основному ми знаходили та ліквідовували боєприпаси часів Другої світової війни. З сучасними боєприпасами ми були знайомі лише в теорії. Коли Миколаїв щоденно обстрілювали, то ми вивчали снаряди паралельно на практиці. З початку війни я разом з колегами ліквідували більше тисячі боєприпасів, - говорить Дмитро.

Киселівка. Фото 0512

Дмитро розповів, що до ризику ставиться спокійно. Відмічає, що під час процесу виключає зайві емоції та старається бути максимально зосередженим. За словами піротехніка, робота на місцях обстрілів у Миколаєві та на деокупованій території відрізняється масштабами.

- Коли ми приїхали на нещодавно звільнену територію, то боєприпасів виявилось у тисячу разів більше, ніж ми до цього знаходили. Поля, села, дороги, покинуті позиції – росіяни мінували все. Зустрічали таке, що окупанти мінували навіть криниці у цивільних домівках, - каже піротехнік.

Процес розмінування. Фото - ДСНС Миколаївщини

Миколаївський піротехнік розповів, що одна ротація триває місяць, потім на місце однієї команди приїздить інша.

- Коли звільняють території, то спочатку працюють спецпідрозділи ЗСУ. Потім приступаємо ми до розмінування доріг, ліній електропередач, далі канали, мости, залізниця. По домівкам зараз здебільшого поліція працює, - зазначив Дмитро.

Дмитро зазначає, що піротехніки здебільшого працюють у світлий час доби. Фахівці постійно проходять різні інструктажі та курси з тактичної медицини, адже їх робота пов’язана з підвищеним ризиком.

Що залишили після себе росіяни?

За інформацією Головного управління ДСНС на Миколаївщині, станом на 24 лютого, піротехніки вже обстежили 2265 гектарів деокупованої території та вилучили 6354 вибухонебезпечних снарядів. На новій ротації будуть працювати шість команд не тільки з Миколаєва, але й фахівці з Київщини, Закарпаття, Одещини та Чернігівщини.

Снаряд на узбіччі дороги в Киселівці. Фото 0512

Миколаївський піротехнік Дмитро Захаров говорить, що росіяни досить добре маскували та ховали боєприпаси. За словами сапера, він та його колеги частіше зустрічають противопіхотні та противотанкові міни, розтяжки та інший так званий інженерний тип снарядів.

- На мою думку, однією із найнебезпечніших снарядів є протипіхотна міна ПМН-2. Вона є пластмасовою. Як правило її вкопують у ґрунт. Частіше всього вона на смерть не вбиває, а відриває людині кінцівки. Також до категорії найнебезпечніших можна віднести й протипіхотну міну натяжної дії ПОМ-2р, розтяжка може сягати 10 метрів. Ці міни дуже "ніжні", тобто ті, що легко можуть здетонувати, - резюмував Дмитро.

Чому мінування ворога не варто недооцінювати?

Піротехніки відмічають, що ще досить великий об’єм території Миколаївської області залишається не розмінованим.

Прикрі випадки підриву і серед цивільного населення підтверджує і голова Снігурівської військової адміністрації Іван Кухта. За його даними з моменту деокупації їх було вже більше п'яти. Люди натрапляють на міни не тільки в полях, а навіть біля власних домівок.

Процес розмінування. Фото - ДСНС Миколаївщини

Також відомі випадки підриву й серед тварин. 5 січня під час випасу худоби дві корови підірвалися на міні. Тварини загинули на місці події. 

Серед спеціалістів, які працюють над розмінуванням та відновленням критичної інфраструктури, також вже є нещасні випадки.

Наприкінці листопада 2022 року, під час робіт з розмінування територій в Снігурівці, підірвалося двоє піротехніків. Тоді піротехнік з Одещини загинув, а інший отримав важкі травми.

Фото "Миколаївобленерго"

Крім того, випадки підриву на ворожій міні були зафіксовані й серед енергетиків. 9 лютого, на деокупованій території, під час робіт, підірвався бригадний автомобіль "Миколаївобленерго". Внаслідок нещасного випадку водій машини помер у лікарні, а інші спеціалісти отримали травми. Нещодавно на Снігурівщині підірвався ще один бригадний автомобіль обленерго. Переїжджаючи з одного місця робіт на інше, автомобіль ГАЗ-66, в якому знаходилася бригада фахівців "Прикарпаттяобленерго", натрапив на протипіхотну міну. Цього разу обійшлося без жертв.

Снаряди на покинутих позиціях русні. Фото 0512

Піротехнік Дмитро Захаров відмічає, що часто люди нехтують власною безпекою та не до кінця усвідомлюють, яку небезпеку становлять снаряди, які залишили після себе російські окупанти.

- Мені здається, що потрібно посилити інформаційність серед населення. Якщо у містах ще люди якось знають про небезпечні ділянки чи де активно триває ще процес розмінування, то у більш віддалених селах, де ще немає світла та інтернету, з цим є проблеми. Щодо безпеки піротехніків, тут пришвидшити та поліпшити процес можуть спеціальні автомобілі для розмінування. В Україні їх всього кілька, наша служба їх також дуже потребує, - говорить миколаївський піротехнік.

Киселівка. яка досі повністю не розмінована. Фото 0512

Міністрество з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій заявило, що ООН має намір виділити 4 мільйони доларів на засоби і підготовку операторів для розмінування територій Миколаївської області.

За підрахунками експертів ООН, обсяг території Миколаївщини, яку потрібно обстежити, складає майже 2614 квадратних кілометрів, що становить 10% від загальна площі регіону.

Начальник Миколаївської обласної державної адміністрації Віталій Кім заявив, що ситуація з розмінуванням території Миколаївської області залишається складною.

За словами Віталія Кіма,  розмінуванням деокупованої території Миколаївщини, окрім фахівців Державної служби України з надзвичайних ситуацій та поліцейських вибухотехніків, також займаються й три іноземні компанії. Не дивлячись на наближення посівної кампанії, для піротехніків пріоритетним напрямком роботи залишається розмінування критичної інфраструктури. 

Фото ДСНС Миколаївщини та сайт 0512

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

розмінування Миколаївщини

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#розмінування Миколаїв #Миколаїв ДСНС #Миколаїв піротехніки #новини Миколаїв
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512 продовжує інформувати своїх читачів про ситуацію в Миколаєві та області. Це виходить і завдяки Хабу регіональних медіа, який підтримує нашу редакцію.
Оголошення
live comments feed...