303 дні незламності: хронологія подій війни на Миколаївщині, - ФОТО
З перших днів війни Миколаївщина потрепала від щоденних обстрілів російських окупантів та попри це залишалася головним форпостом України на півдні.
Редакція 0512.ua вирішила відтворити в хронологічному порядку моменти - наслідки "руського миру" на Миколаївщині та незламність жителів регіону.
Лютий
російські окупаційні війська почали повномасштабний наступ на територію України. О 4:58 росія атакувала Кульбакінський аеропорт та порт в Очакові. Завдяки перехопленій інформації українській військовій розвідці щодо бомбардування аеродрому 299-та бригада встигла підняти всю авіацію в повітря до початку авіанальоту, завдяки чому не зазнала жодних втрат.
У місті були величезні черги до супермаркетів, аптек, банкоматів, АЗС та магазини. Більшість місятн намагалися виїхати з міста. У Миколаєві оголосили комендантську годину.
російські війська активно почали використовувати ДРГ. ТРО цілодобово патрулювала місто разом з поліцією, але час від часу зав'язувався бій з бійцями ДРГ. Наряд Національної гвардії спільно з міським комісаром зупинили фури з маркуванням мережі “АТБ”. Під час огляду в них були виявлені військові окупантів. Почався бій, внаслідок якого російські військові були знешкоджені.
Миколаїв став першим містом, де мародерів почали прив'язувати до стовпів. Деякі чиновники та депутати Миколаївської області отримали повідомлення з російського номеру з пропозицією "підтримати новий порядок".
У Миколаєві багато містян об’єдналися та створилши волонтерські центри. Найбільший із них був - ДОФ.
Березень
З першого дня весни окупанти колонами почали оточувати Миколаїв та Херсон. російські війська на Миколаївщині масово кидали свою техніку. Зафіксовані випадки її спалення особовим складом. Того ж дня окупанти почали рух у бік Снігурівки, Висунська й Березнегуватого.
Ворог спробував увійти в Миколаїв, отримавши потужний опір. Окупанти почали тікати з Миколаєва в напрямі Баштанки, як результат були знищені ЗСУ. ТрО Баштанки їх переслідувала в полях, після чого загарбники втекли в бік Нового Бугу.
З початку боїв за Миколаїв місцеві почали знімати дорожні знаки, тому російські спецпризначенці часто губились і в результаті бралися у полон місцевими мешканцями.
7 березня війська вторгнення здійснили спробу захопити аеропорт Миколаєва. Було відбито 2 атаки окупантів.
Тим часом у місто Вознесенськ почала входити російська техніка, а місто почала обстрілювати важка російська артилерія, внаслідок чого був зруйнований міст, що розташовувався на дорозі з Миколаєва. Протягом двох тижнів за місто точилися серйозні бої з російською армією. 15 березня, завдяки активній боротьбі Збройних сил України переможно завершилася ліквідація прориву російських військ до Вознесенська.
14 березня трасу від Миколаєва до Нової Одеси було повністю звільнено українськими військовими.
Зранку 18 березня у Миколаєві окупанти підло вдарили ракетами по сплячим військовим 36 бригади морської піхоти. Тоді внаслідок удару загинуло кілька десятків морпіхів.
19 березня російські війська окупували Снігурівку, перед тим місто обстріляли.
29 березня російські окупанти запустили по Миколаєву три крилаті ракети, одна з яких поцілила в будівлю ОДА, зруйнувавши її центральну секцію з першого по дев’ятий поверхи. У результаті удару загинули 37 людей.
Квітень
2 квітня російські окупанти обстріляли село Лимани на Миколаївщині, є поранені. Під обстріли щоденно потрапляє і селище Луч біля Миколаєва, де ніколи не було військових об'єктів.
4 квітня в результаті обстрілів з боку російських окупантів у Миколаєві загинули 11 мирних жителів, серед яких одна дитина, 61 особа отримала поранення. Мер Олександр Сенкевич заявив, що Миколаїв був обстріляний касетними снарядами.
12 квітня російські війська підірвали водогін, яким до Миколаєва йшла дніпровська вода. За даними розслідування BBC, водогін було зруйновано навмисне. Ремонтну бригаду російська армія до водогону не допустила.
Травень
З 7 травня КП “Миколаївводоканал” розпочали робити водозабір з Бузького лиману, промивати та наповнювати водопровідну мережу. Дану воду можна використовувати лише в побуті. Жителі Миколаєва прожили в водній блокаді майже місяць.
Тоді по місту почали відкривати станції та свердловини, де можна набрати очищеної води.
Червень
Станом на 7 червня внаслідок обстрілів у Миколаєві загинуло 108 людей, у тому числі дитина. Пошкоджено близько 400 багатоповерхових будинків і близько 800 приватних, близько 60 приватних будинків знищено цілком.
29 червня, ракетним обстрілом з боку росії частково було зруйновано 5-поверховий будинок. Не менше 8 людей загинули і 6 постраждали. За день до цього на території Миколаївської області та рф. На підконтрольну Україні територію повернулося 17 людей, серед яких було 5 поранених бійців.
Липень
У липні російська армія майже щоденно та нещадно обстрілювала Миколаїв. Окупанти пошкодили ряд знакових для містян об’єктів таких як: будинок культури “Корабельний”, готель “Миколаїв”, два найбільші університети міста - Миколаївський національний університет імені В. О. Сухомлинського та Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова.
Протягом ночі, 31 липня, Миколаїв було двічі обстріляно. Реактивними системами залпового вогню “Смерч” та модифікованими снарядами посиленої руйнівної дії до зенітно-ракетних систем С-300. Це був один із найсильніших ворожих обстрілів з початку війни. Одна з ракет поцілила в будинок Героя України, засновника і генерального директора агрохолдингу “Нібулон” Олексія Вадатурського, внаслідок чого він загинув разом зі своєю дружиною. Тоді в Офісі Президента заявили, що влучання в дім Вадатурського було здійснено ймовірно "з допомогою" корегувальників.
Серпень
1 серпня ворожі боєприпаси влучили по травмпункту, спричинивши пожежу. Цей травмпункт був зведений в 2019 році з нуля і став першою медичною будівлею, зведеною в місті за попередні 20 років. Медзаклад належав до числа найсучасніших травмпунктів в Україні.
17 серпня росіяни поцілили у Чорноморський національний університет імені Петра Могили двома ракетами. Через два дні в нього знову влучили ще дві ракети С-300.
Мер міста Олександр Сєнкевич заявив, що станом на серпень російські обстріли завдали комунальній інфраструктурі Миколаєва збитків майже на 800 мільйонів гривень.
Вересень
В ніч на 22 вересня російські війська випустили по місту дев'ять ракет С-300. Було пошкоджено житлові будинки, газопровід, водогін, подвір’я кінотеатру, драматичний театр, адміністративні будівлі та склади.
У цей день в регіоні відзначали 85 років з Дня заснування Миколаївської області.
Наприкінці вересня тоді ще в тимчасово окупованій Снігурівці відбувся псевдореферендум, де головним лозунгом було “росія тут насвсегда”. диктатор рф - путін оголосив про приєднання 4 областей України до рф. Як показав час - лозунг виявився актуальним.
Жовтень
Жовтень запам’ятався миколаївцям через періодичне застосування російськими “асвабадителями” систем С-300.
1 жовтня ракета С-300 зруйнувала квартири четвертого та п'ятого поверхів одного житлового будинка. На щастя, тоді обійшлося без жертв.
10 жовтня, коли почалися перші обстріли рф, які були направлені на енергосистему України, російська армія випустила по Миколаєву десять ракет С-300. Внаслідок чого були пошкоджені житловий будинок, лінія електромережі та вдруге Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова.
В ніч на 13 жовтня росіяни випустили 8 ракет С-300 по Миколаєву. Наслідок - зруйновано 5-поверховий будинок. Тоді загинуло близько 7 людей.
Листопад
1 листопада російськими ракетами С-300 частково зруйновані Перша українська гімназія імені Миколи Аркаса та Миколаївський політехнічний фаховий коледж. Будівля гімназії була пам'яткою архітектури місцевого значення, внесеною до державного реєстру.
10 листопада Збройні сили України звільнили місто Снігурівку на Миколаївщині, яка перебувала під окупацією росії 8 місяців.
11 листопада, у день звільнення Херсону, від ранкового обстрілу у Миколаєві обвалився під'їзд 5-поверхового будинку, де загинули 9 людей.
Грудень
З моменту визволення Херсону у Миколаєві зберігається відносно спокійна обстановка в місті. Проте місто залишається в зоні ураження систем С-300 та крилатих ракет. Разом з тим, Миколаївщина потерпає від атак росії на енергосистему України. У регіоні введені планові та аварійні відключення світла.
Попри загрози атаки від оф, у Миколаєві нещодавно встановили "Ялинку незламності", яка яскраво відображає дух містян.
За матеріалами сайту 0512.ua та Wikipedia.
Фото з відкритих джерел
303 днів незламності: як змінився Миколаїв за 10 місяців війни
Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів