Цього року без головної традиції: якими були головні ялинки у Миколаєві протягом майже 100 років,- ФОТО
Сьогодні, 19 грудня, традиційно у Миколаєві мало б бути відкриття новорічної ялинки, але рашисти вирішили забрати свято у містян. Проте терористи забувають, що дух українського народу незламний, як і дух різдвяних свят.
Вже декілька років головна ялинка міста розташовувалася на Соборній площі, проте так було не завжди. Редакція сайту 0512 вирішила розповісти, де раніше встановлювати новорічну красуню та, як ялинка незламності цього року, повернулася на місце, де після другої світової війни зустрічали новорічні свята миколаївці.
Історія традиції
Спочатку варто заглянути в історію виникнення традиції встановлювати новорічну красуню на різдвяні свята.
Так, почали встановлювати ялинку в період зимових свят ще у 8 столітті, а саме у Німеччині. Тоді було прийнято встановлювати зелену красуню на честь Різдва.
Згідно з легендою католицький церковний діяч вирішив довести німцям, які поклоняються дубові, що це дерево не може бути святим. Щоб підтвердити свої слова, Боніфацій зрубав вікове дерево, що під час падіння звалило кроною всі дерева навколо, залишилася лише одна невелика ялина. Її церковний діяч і назвала деревом Христа.
Тоді прикрашати ялинку під час Різдва стали практично всі християни світу.
Перші прикрашання ялинки на Миколаївщині
Одне з перших новорічних свят у Миколаївській області було у Мєшково-Погорелівській земській школі у 1899 році. Біля прикрашеної іграшками ялинки хлопці читали вірші, танцювали. Потім їм дали подарунки. Як писала газета “Южанин”: “…іграшки з ялинки роздали учасникам свята, а сама ялинка була розламана на гілочки, і кожен забрав із собою зелений подарунок на згадку”.
Але на початку 20 століття це дерево зовсім заборонили, оголосивши його релігійним символом, який у революційній державі абсолютно не потрібний. Це було вперше, коли ялинку заборонили, щоправда, на кілька років. Пізніше 25 - 27 грудня стали вихідними днями у зв'язку з Різдвом, до того вже в цей час навіть організували ранки в дитячих садках.
Тоді на території Миколаївської області відбувалися перші масштабні новорічні заходи. Загальноміська ялинка для учнів шкіл Миколаєва була 4 січня 1911 року. У святі брали участь учні семи миколаївських шкіл. З того часу у місті проведення новорічних свят стало щорічною традицією.
Міська ялинка у Миколаєві
Краєзнавець Андрій Шинкаренко на своєму YouTube-каналі розповів, що спочатку у Миколаєві міську ялинку встановлювали у залі Зимових морських зборів (нині Будинок офіцерів флоту), а перед будинком командира Чорноморського флоту (зараз музей суднобудування та флоту) з початку 20 століття заливали ковзанку для містян.
Однак у 1931 році заборони на ялинку знову повернулися і цього разу за символічне дерево, що приносить дух Різдва, могли навіть заарештувати. Зустрічати зимові свята без ялинки довелося лише кілька років, адже з 1935 року на території СРСР Новий рік почали святкувати офіційно, а ялинку назвали символом не Різдва, а Нового року. Через те, що релігійного підтексту правляча партія більше не бачила, святкове дерево більше й не забороняли.
Саме із цього періоду в архіві збереглися фотографії, завдяки яким можна побачити, як святкували Новий рік миколаївці. Згідно з фото 1949 року зимові свята в Миколаєві проводились у Каштановому сквері. Атрибутика свята безпосередньо була пов'язана з радянщиною. На головному вході - герб радянського союзу, зірка і казкові герої - Дід Мороз та Снігурка. У руках у казкових героїв був плакат із написом: “З Новим 1949 роком”.
У 50-ті роки ялинка та саме свято приїхали на Соборну площу, де останні декілька років миколаївці пишно відзначали новорічні свята, допоки рашисти не вирішили зруйнувати і життя українцям, і свята. Але поки поговоримо про новорічне святе, яке відзначали 70 років назад.
Так навколо головної учасниці свята на площі організовувалася ярмарка. Ялинку встановлювали живу, а саму площу прикрашали плакатами з вітаннями та малюнками головних персонажів Нового року.
Своє місце розташування головна ялинка Миколаєва змінила у 1960-х роках, переїхавши на вулицю Соборну біля Каштанового скверу. Там її щороку встановлювали понад 50 років. Змінювалася лише іноді сама ялинка. З кожним роком вона ставала все вищою і яскравішою, а її "вбрання" багатше.
До 2012 року ялинка навіть оберталася за допомогою спеціального механізму.
Далі живе дерево змінила штучна красуня, конструкції якої передбачали функцію обертання. Однак вона була набагато вищою за попередню - її висота досягала 18 метрів.
У 2018 році на Соборній площі з'явилася 22-метрова ялинка з дивовижними ілюмінаціями. Тоді у Миколаєві було дві головні ялинки - біля Каштанового скверу залишилася стара і нова дивувала і водночас розбурхувала городян на Соборній площі.
Проте наступного року новорічне дерево з вулиці Соборної перевезли до Корабельного району, залишивши таким чином нову красуню на головній площі місті.
Протягом чотирьох років Соборну площу у новорічні свята прикрашає не лише головний атрибут, але ще й безліч інсталяцій, ярмарок та ковзанка, яка з'являється у Миколаєві лише у період зими. А сама ялинка неодноразову займала перші місця на всеукраїнських конкурсах.
Ялинка під час українсько-російської війни
Проте цього року гарні святкові традиції намагаються зруйнувати рашиські терористи. Саме 2022 рік залишиться у пам'яті містян та закарбується в історії, як рік, коли у місті не встановлювали ялинку, рік, коли не працювали атракціони і ілюмінації, які додавали неабиякого святкового настрою та рік, коли масове зібрання, може стати трагедією.
Мер міста Олександр Сєнкевич пояснив, що наразі, через військовий стан, заборонені масові зібрання, а ялинка так чи інакше буде створювати натовп на Соборній площі.
Також, за словами Сєнкевича, не встановлення ялинки у місті цього року важливу роль грає і матеріальна складова.
- Збирання цієї ялинки коштує грошей.ЇЇ треба спочатку привезти, а потім збирати за допомогою кранів. Також кожного року потрібно відновлювати іграшки, а на це теж треба виділяти кошти,- пояснив Олександр Сєнкевич.
Але ж український дух незламний! Тому ялинка все ж таки у місті з'явилася. До того ж символічна, можливо, незвична, проте саме символічна.
Так, 16 грудня, у місті закрили скульптуру Святого Миколая, якого ще в жовтні захистили від обстрілів, маскувальною сіткою. Назвали новорічну красуню воєнного часу - “Ялинка незламності”.
- Дякую дівчатам, українським дівчатам-плетуньям, які сплели таку чудову сітку, якою ми покриваємо ту покрівлю навколо скульптури Святого Миколая. І зараз ця така захисна споруда перетворується у новорічну ялинку. Це в нас такий феномент під назвою "Ялинка незламності". Які часи - така й ялинка,- розповів начальник управління культури міста Юрій Любаров.
Прикрашали “Ялинку Незламності” іграшками самі ж містяни.
Соборна площа, де декілька років, під час новорічних свят, містяти щоденно каталися на ковзанах, фотографувалися біля найкрасивішої ялинки України та яскравих ілюмінацій, каталися на різноманітних атракціонах, де за декілька кварталів було чути сміх та гамін дорослих та дітей, сьогодні порожня. А деякі пошкоджені об'єкти від рашиських атак нагадують, що все ще триває війна і ми боремося з терористами.
Так, сьогодні миколаївці традиційно, в день покровителя міста Святого Миколая, мали б прокричати: “Три, два, один, ялиночко, гори!”, проте рашисти змінили традиції, але не змогли забрати дух свята у незламної нації.
За матеріалами: “Николаевский базар”, YouTube-канал Андрія Шинкаренко
Фото із інтернету