• Головна
  • Святий Миколай у Миколаєві: згадки про покровителя у місті,- ФОТО
12:10, 6 грудня 2023 р.
Надійне джерело

Святий Миколай у Миколаєві: згадки про покровителя у місті,- ФОТО

Покровителем Миколаєва вважають Святого Миколая. Та й назву місто отримало на честь заступника моряків.  

Сьогодні, 6 грудня, у День Святого Миколая, у місті мали б традиційно відкрити головну ялинку та провести святкові заходи біля пам’ятника покровителю, проте через війну цього року Миколаїв залишиться без головної красуні.

Редакція сайту 0512.uaвирішила розповісти, які об’єкти, пам’ятники та вулиці названі у місті на честь Святого Миколая.

Фрегат

Фрегат "Святий Миколай "

Першим про що варто згадати, але вже неможливо побачити, - це 46-гарматний фрегат "Святий Миколай, який був збудований у місті в 1790 році. Це був перший корабель, створений на території Миколаєва.

Так, коли у Миколаєві спустили на воду перше судно-фрегат "Святий Миколай", після цього Миколаїв офіційно отримав статус міста.

Назву фрегат отримав на честь взяття російськими військами турецької фортеціОчаків 6 (19) грудня 1788 року — в день Святого Миколая.

Корабель пережив російсько-турецьку війну (1787 – 1792 роки) та брав участь у війні з Францією (1798 – 1800 роки).

За час бойових походів корпус судна прогнив, тому з нього було знято озброєння й 26 липня 1802 року продано за 11 460 дукатів. Гармати та екіпаж фрегата "Святий Миколай" завантажено на фрегат "Михаїл" і транспортовано для повернення в росію.

Сьогодні модель фрегата можна побачити у музеї суднобудування та флоту. А зображення судна викарбовано на деяких пам’ятниках у Миколаєві.

Модель фрегата "Святий Миколай "

Пам’ятник

Пам’ятник Святому Миколаю

Є у місті і пам’ятник Святому Миколаю. Який, до речі, в жовтні 2022 року захистили від рашиських обстрілів. А вже станом на грудень, 2023 року, вирішено підлатати пам'ятник. 

Пам’ятник Святому Миколаю

Пам’ятник на честь покровителя з’явився у Миколаєві 17 років тому, а саме 17 вересня 2005 року до 215-ї річниці міста. Розташували його в Каштановому сквері. На цьому місці ж довгий час проводили новорічні заходи та встановлювали головну ялинку. Відкриття було традиційним – 19 грудня у День Святого Миколая.

Авторами пам'ятника є скульптор І. Булавицький, архітектори О. Бондар, А. Павлов.

Скульптура Святого Миколая виконана зі світло-сірого граніту з легкою блакиттю з Янцевського родовища Запорізької області (виточена з 15-тонної брили). У лівій руці Миколая — Євангеліє, правою він благословляє всіх мешканців і гостей міста Миколаєва. Інші частини монумента виконано із сірого і чорного граніту.

Пам’ятник Святому Миколаю

Загальна висота монумента становить 5,95 метра, висота постаті — 3,5 метри.

Варто зазначити, що створювався монумент на гроші, пожертвувані жителями міста. Імена всіх благодійників увічнені на постаменті.

Церква

Свято-Миколаївська церква

Є у місті і церква на честь Святого Миколая. До того ж, вона найстаріша церква у місті.

Так Свято-Миколаївська церква за всю історію свого існування закривалася лише раз. Храм не зазнав великих історичних потрясінь. Можна сказати, що церкву вберіг Святий Миколай.

Зазирнемо в історію храму. Першу спробу збудувати храм на честь святителя Миколая було здійснено ще до заснування міста. 26 червня 1769 року князь Григорій Потьомкін направив Катерині II повідомлення з проханням влаштувати в районі Вітівка, нині – Корабельний район Миколаєва, неподалік русла річки Інгул, чоловічий Свято-Микільський монастир для ченців та інвалідів – учасників війни з турками. Дозвіл прийшов негайно. Настоятелем мешкання, що ще не збудувався, був призначений архімандрит Михайло. Але монастир так і не звели. Завадила смерть князя.

До питання повернулися, коли вже Миколаїв отримав статус міста. Гроші на будівництво виділила грецька громада. 1790 року було закладено перший храм на честь святого Миколая. Він був дерев'яним і розташовувався на перетині теперішніх вулиць Пушкінської та Потьомкінської. Храм простояв близько 20 років.

Далі вирішили збудувати нову церкву. У 1808 році розпочали збирати пожертви на будівництво нової грецької Свято-Миколаївської церкви. Це будівництво затягнулося на 14 років із 1803 по 1817 роки. Причина банальна – не вистачало грошей. Храм освятили у 1817 році.

Свято-Миколаївська церква

Церква була створена за типовим архітектурним проєктом, затвердженим Святішим Синодом. Храм є однокупольною одноапсидною кам'яною будовою в класицистичному стилі. Над західним входом розташована триярусна дзвіниця. У південній частині влаштований бічний вівтар на честь Покрови Пресвятої Богородиці.

Попри невеликі розміри та відносну простоту зовнішнього оздоблення, Миколаївський собор відігравав важливу роль у житті міста. При соборі відкрили церковнопарафіяльну школу.

Свято-Миколаївська церква

Церква дожила до наших днів і сьогодні Миколаївський собор у місті Миколаєві є архітектурною пам'яткою державного значення.

Каплиця

Каплиця

Крім храму на честь Святого Миколая, у місті є ще і каплиця присвячена покровителю. 

Невелика каплиця розташована на Соборній площі. Ще з часів початку забудови Миколаєва це місце можна назвати сакральним. На цьому піднесенні над Інгульським узвозом колись стояв інший величний Адміралтейський собор, також освячений на честь Миколи Чудотворця. Собор було зруйновано у 30-х роках 20 століття, а точніше за вказівки радянської влади сам собор підірвали, заклавши вибухівку, а все що було металеве здали на металобрухт.

Тому це місце спочатку було порожнім. Потім там збудували фонтан. Але й він був покинутий. І лише на початку 2000-х з'явилася ідея повернути цьому місцю його призначення та побудувати каплицю. У 2004 році її урочисто освятили. Захід був дуже масштабним. Спроєктував каплицю архітектор О. Доморацький. Розписав храм миколаївський художник Віктор Семернєв.

Вулиця

Вулиця Миколаївська

Вулиця Миколаївська з'явилася у місті вже у повоєнні роки, коли місто почало розширюватися. Свою назву одержала від назви міста. Знаходиться у мікрорайоні ПТЗ.

Спочатку вулицю забудовували невеликими двоповерховими будиночками та гуртожитками, де селилися робітники заводу "Зоря". Згодом, так вийшло, що саме на цій вулиці стали розташовуватися і деякі медичні заклади, такі як станція швидкої допомоги та обласна дитяча лікарня.

За матеріалами wikipedia та сайту 0512.ua

Фото із інтернету

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Святий Миколай #покровитель Миколаєва #Миколаїв #вулиця Миколаївська #фрегат Святий Миколай #храм Святого Миколая
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512.ua. підготувала для читачів цікавий спецпроект про історію міста. Тут ви зможете прочитати цікаві факти про Миколаїв, про людей, які тут жили та історію вулиць, районів, будинків.
Оголошення
live comments feed...