• Головна
  • Петиція про відновлення водопостачання Миколаєві. Чи є ній сенс, - ФОТО
12:10, 10 листопада 2022 р.
Надійне джерело

Петиція про відновлення водопостачання Миколаєві. Чи є ній сенс, - ФОТО

Петиція про відновлення водопостачання Миколаєві. Чи є ній сенс, - ФОТО

На сайті Президента України з’явилась петиція з вимогою відновлення водопостачання у Миколаєві. Авторка петиції пропонує такі вирішення проблеми відсутності води у кранах містян:

  • Подавати прісну воду з однієї із річок.
  • .Зробити свердловини по всьому місту, і підключити будинки до них.
Петиція про відновлення водопостачання Миколаєві. Чи є ній сенс, - ФОТО, фото-1

Редакція 0512 вирішила дізнатись чи є сенс від таких вимог та що наразі з водопостачання у місті.

Чому Миколаїв залишився без води

Дванадцятого квітня у Миколаїводоканалі повідомили, що у місті тимчасово не буде водопостачання. Тоді написали і причину відсутності:  проводяться роботи щодо переведення живлення насосів, задіяних в подачі води, на резервні лінії електропостачання в зв’язку з частими перебоями в попередні тижні.

“Це робиться для того, щоб в подальшому забезпечити городян безперебійним водопостачанням та водовідведенням, всупереч військовим діям”, - було сказано в повідомленні. 

Проте і за день, і за два, і навіть за три вода у кранах містян не з’явилась, а от питань стало набагато більше. Згодом містянам повідомили, що проблема серйозна і для її вирішення треба багато часу, адже російский агресор пошколив водогін Херсон-Дніпро через який Миколаїв і отримував воду протягом сорока років. 

Швидко відремонтувати трубу не виходило, адже населений пункт, де пошкоджена труба, був під вогнем окупантів і було просто небезпечно відправляти туди робітників. Вже пізніше в ББС напишуть, що російський окупант зробив це спеціально, аби створити катастрофу у місті, яке не здається росні.

Петиція про відновлення водопостачання Миколаєві. Чи є ній сенс, - ФОТО, фото-2

Миколаїв на двох річках, але без води в кранах

У миколаївців почалось життя без води в кранах. Скориставшись панікою, деяки приватні підприємці з розливу питної води навіть почали піднімати ціни, але поліція ці дії швидко зупинила. За цей час жителям допомагали з інших міст. Приїздили фури з питною водою; почався розвіз технічної води по район; електротранс навіть облаштував трамваї та тролейбуси: на них помістили баки і жителі могли приходити та набирати воду. Містяни раділи дощу, бо так можна було набрати технічну воду, ходили до річки… Життя без води супроводжувалось обстрілами, які могли статись у будь-який час. 

Ближче до травня, мер Сєнкевич повідомив, що вода у кранах буде. Він детально пояснив, коли і яким чином з'явиться вода у країнах. 

-  Найближчим часом починають заповнювати систему водою. Ємність всієї системи - 150 тисяч кубічних метрів. За час без води система спустошена. Спочатку треба промити систему, а потім закачувати вже воду. Найближчим часом будуть забирать воду з Південного Бугу. Її будуть очищати, щоб можна було подавати її в труби. Її заллють у трубу. А об'єми води з-під землі невеликі, цю систему неможливо заповнити. Тому зараз воду беруть з Південного Бугу, заповнюють, а потім - скидають, щоб промити систему. Після цього, труби заповнять технічною водою, яка не є питною! Потім відключать подачу води з річки і будуть використовувати воду підземну. Вона не такою якості, яка була в нас до цього. Воду з крану пити не можна!! В деяких районах міста вода вже з'явиться в понеділок.

Воду в крани містян почали подавати вже 9 травня. 

Паралельно продовжували працювати точки роздачі питної води, аби містянам не треба було її купляти. Зараз не всі райони міста обладнані точками роздачі води, але вони все ж є. Повний список можна подивитись ТУТ. З настанням холодів точки хочуть зробити у приміщеннях, аби містяни не стояли на вулицях. 

Так місто живе вісім місяців. Солона вода у трубах має свої наслідки. Почастішали пориви, а тому все одно треба перекривати водопостачання, аби замінити зруйновані труби.

Петиція про відновлення водопостачання Миколаєві. Чи є ній сенс, - ФОТО, фото-5

Містяни неодноразово ставили питання: Чому б не брати воду з Інгули чи Бугу. На жаль, і в Інгулі, і в Південному Бузі підвищенний вміст солей, тому очищувати цю воду набагато складніше.  

Що відомо станом на листопад  

У травні Кабмін виділив 56 мільйонів гривень на відновлення водопостачання у Миколаєва. Ці кошти повинні спрямувати і на буріння свердловин. Під час останньої сесії міськради Сєнкевич зазначив, що гроші досі не надійшли, хоч його вже викликають на допит щодо ймовіроної розстрати мільйонів.  Станом на 10 листопада, у коментарі коресподенту 0512 перший заступник міського голови Віталій Луков розповів, що деяка частина виділених коштів пішла на усунення проблем на очисних спорудах: 

Я не можу сказати скільки нараз витрачено коштів. Близько тридцяти, здається. Це невелика сума витрачена, але вона направлена в першу чергу на ремонт очисних споруд і водогону, який забезпечує теперіню подачу. Якби цього не робили, то була б проблема і з теперішньою подачею технічної води. Солона вода роз’їдає дуже швидко, на очисних спорудах були певні технічні та технологічні речі, які прісну воду ще якось витримували, а солону просто не витримають. Тому, в першу чергу, були зроблені саме там аварійні роботи. Але якби не було технічної води, то ми б не змогли однією питною замінювати потреби міста. Це фізично неможливо зробити ніяк і нікому. На жаль, це така неприємна реальність.

Він зазначив, що до забезпечення містян питною водою ці гроші відношення не мають. Крім того, в петиції зазначається вимога зробити по всьому місту свердловини. 

Ми не зупиняємось, але ті свердловини - це зовсім інші кошти. Це кошти міста та донорів. Немає наразі можливості зі свердловин подати воду в мережу. Кожна свердловина має свої характеристики. Майже всі вердловини не дають питну воду, вони потребують доочистки. Абсолютно на всі свердловини ставиться осмос (технологія очищення води, яка використовує напівпроникні мембрани, - прим.), а собівартість одного літра доходить місцями до однієї гривні. Але це все покриває міський бюджет і донори. 

Луков зазначив, що пустити води зі свердловин в мережу просто неможливо:

— Просто немає такого об’єму. Для міста потрібно в нормальні часи до 150 тисяч м3 на добу, а зараз місто закачує з річки близько 80 тисяч м3. Але ми знаємо, що у нас величезні втрати, а тому до людей доходить ще менше. Це все через пориви. Зараз трошки менше їх, у порівняні з літом, але все одно поривів дуже багато. І це буде продовжуватись, зупинити цей процес неможливо. 

Наразі місто готується до зими і вже готують точки видачі води у приміщеннях: 

Ми зараз забезпечуємо видачу воду спеціальними дозаторами з підігрівом. Такі дозатори вже стоять в усіх лікарнях. А пізніше будуть на всіх теплових пунктах видачі. Це стосується ТЕЦ, де є котельні та охорона, там будуть теплі видавачі води. Ну і плюс десь буде видаватись вода в приміщеннях. Ті, хто зараз ходить по воду, бачать, що вже є дозатори і вже є приміщення. Ми забезпечуємо всі свердловини генераторами, але все одно цього може не вистачити, тому що багато пального. Якщо довго не буде світла, то не буде заправок. Ми робимо запаси, але говорити, що цього вистачить на всю зиму, якщо не дай Бог щось, то вам ніхто цього не пообіцяє.  На короткочасну втрату електроенегії, ми розраховуємо, що протягнемо. 

Віталій Луков наголошує, якби місто могли повернути питну воду у крани, “розбилися б і зробили б”:

 Якщо це можно було б зробити… Навіть взяти, що це політично круто було б. Тільки заради цього б розбилися б і зробили б. Фізично немає стільки води під Миколаєвом, це по-перше. По-друге, наробити ще 500 дірок в землі. Вода поступово набериється з підземних джерел, а не що вона там постійно є і вона безмежна. Фактично це та вода, яка просочується з лиману і з моря, тому вона теж солонувата і її потрібно доочищати. Це абсолютно нереальна річ. Я вже не говорю за технологічні процеси. Ми зробили так, щоб забезпечити прісну воду в систему опалення. І це вже було величезною опалення, аби не руйнувати сами систему опалення. А щоб це зробити в систему і змивати потім цією водою з осмоса в туалеті. Ви розумієте, це ненормально. Задача така: максимально тримати технічну воду в водогоні і продовжувати збільшувати кількість точок видачі питної води, підсумував Луков.

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#водопостачання миколаїв #відновлення водопостачання
Високі оцінки користувачів за Корисність
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...