• Головна
  • Миколаївщина святкує день області. З історії населеного пункту
18:10, 21 вересня 2022 р.
Надійне джерело

Миколаївщина святкує день області. З історії населеного пункту

22 вересня Миколаївщина святкує вісімдесят п’ять років з дня створення області.

Редакція 0512 пропонує дізнатись історію нашої області. Саме 22 вересня 1937 року ЦВК СРСР прийняв постанову про розукрупнення Харківської, Київської, Вінницької й Одеської областей. Одеська область була поділена на Одеську і Миколаївську.

Територія сучасної області заселена з часів палеоліту пізнього. У 9–8 столітті до нашої ери тут жили племена кімерійців, їх витіснили іранські племена скіфів. У 7 столітті до нашої ери на острові Березань виникло перше в Пн. Причорномор'ї давньогрец. поселення (див. Березанське поселення), а у 6 ст. до н. е. в місці злиття Бузького та Дніпровського лиманів засновано античне місто-державу – Ольвію, яка проіснувала до 4 ст. н. е.

У північній частині нинішньої області жили скіфи, сармати, ранньослов'ян. племена; у 10–12 ст. вона входила до складу Київської Русі. На початку 13 століття внаслідок частих нападів половців край знелюднів; наприкінці 13 століття він потрапив під владу золотоординського темника Ногая. 1362 ці землі потрапили під владу литов. князів і підпорядковувалися в адм. відношенні удільному Київському князівству. Від середини 15 століття значна частина території перебувала в залежності від Османської імперії, а від 4-ї чв. 16 століття її північна частина входила до складу Вольностей Війська Запорозького низового (Бугогардівська паланка та Прогноївська паланка). За Кючук-Кайнарджійським мирним договором 1774 та Ясським мирним договором 1791 територія Миколаївської області ввійшла до складу Російської імперії.

Від 1797 територія Миколаївської області входила до складу Новоросійської губернії. Пізніше, у 1802 році, створили Миколаївську губернію, що об'єднала Херсонський, Єлизаветградський, Ольвіопольський і Тираспольський повіти. Від 1803 Миколаївщина була вже у складі Херсонської губернії, а через два роки почала існувати як окрема адміністративна одиниця.

Використані матеріали Інституту історії України.

На території Миколаївщини у 18 століття були адміралтейські поселення, а в 20-х роках 19 століття – військові поселення.

Трохи пізніше територію області розділили між Миколаївською округою, Первомайською округою, Одеською округою та Херсонською округою.

І лише в 1937 році Миколаївщина раз і назавжди стала такою, якою вона є наразі. Проте кількість районів області дуже часто змінювалась. Наразі їх чотири: Миколаївський, Баштанський, Вознесенський та Первомайський.

Через повномасштабну війну, яка розпочалась 24 лютого, 4% нашої території тимчасово окуповані: це Снігурівка та ближні села. Проте ЗСУ роблять все, аби якнайшвидше звільнити землю від російської навали.

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Використані матеріали Інституту історії України. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#миколаївська область #миколаївщина
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512.ua. підготувала для читачів цікавий спецпроект про історію міста. Тут ви зможете прочитати цікаві факти про Миколаїв, про людей, які тут жили та історію вулиць, районів, будинків.
Оголошення
live comments feed...