
Один з наймолодших університетів в Україні: історія миколаївської "могилянки", двічі обстріляної російськими терористами, - ФОТО
Університети Миколаєва мають свою історію становлення та розвитку. Так, є навчальні заклади, яким вже понад сто років, а є такі,які були створені після Незалежності України.
Редакція 0512 вирішила розповісти стисло про "могилянку".
Згідно з даних на сайті ЧНУ - чорноморський національний університет є одним з наймолодших вищих навчальних закладів в Україні. Так, у 1995 році серед викладачів Українського державного морського технічного університету зародилась ідея створити філію Національного університету Києво-Могилянської академії. Викладачі вважали, що тільки технічної освіти для Миколаївщини замало.

Пізніше керівництво міста та області підтримали цю ідею, а директор “Заводу ім. 61 комунара” дав згоду на виділення приміщення під навчальний корпус.
“30-31 серпня 1995 року з’явилися перші офіційні документи: лист управління освіти за підписом на той час його начальника Я.І.Журецького та заступника голови міськвиконкому І.А.Мейжис до президента НаУКМА В.С.Брюховецького про створення філії”.
Над назвою теж думала. Спочатку хотіли, щоб філія мала назву “Академія управління, економіки і права”. Також створили спеціальний комітет, на якому розглядали, яких саме кадрів потребує Миколаїв та які викладачі є у місті.
“23 жовтня 1995 р. у приміщенні теперішньої філії відбулася зустріч представників керівництва міста, установ, преси і безпосередніх організаторів. На зустрічі була підтверджена думка про створення у Миколаєві нового вищого навчального закладу. Була розглянута його концепція, підготовлена професором С.М.Соловйовим”.
17 січня 1996 року у НаУКМА відбулася Вчена рада, на якій розглядалося питання про створення Миколаївської філії, тут були присутні Л.П.Клименко, О.П.Мещанінов, В.В.Драгомиров. Вчена рада одностайно схвалила бізнес-план відкриття філії та її статут. На підставі ухвали Вченої ради президент НаУКМА видав наказ від 17 січня 1996 року про відкриття філії і призначив виконуючим обов’язки ректора Леоніда Клименка. 31 січня Миколаївський міськвиконком офіційно зареєстрував новий ВНЗ.
А 13 червня 1996 року ДАК прийняв рішення про видачу МФ НаУКМА ліцензій з економіки, комп’ютерних наук та екології із загальним обсягом набору 175 осіб.
“3 липня 1996 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 712 про створення МФ НаУКМА, Миколаївського колегіуму НаУКМА та розробку регіональної програми “Миколаївський навчальний національно-культурний комплекс”. Процес організаційного створення філії закінчився. 14 липня відбулося вступне тестування”.
30 серпня філії урочисто відкрили. В українському театрі посвятили перших студентів. Навчання розпочалось. Після чотирьох років навчання випустились перші бакалаври.
“13 березня 2002 року було видане розпорядженням Кабінету Міністрів України № 112-р від 13.03.02 р. “Про утворення Миколаївського державного гуманітарного університету імені Петра Могили” комплексу Києво-Могилянська академія. І слідом відбулося створення Навчально-наукового комплексу “Києво-Могилянська академія”, тобто укладання установчого договору між президентом НаУКМА – В.С.Брюховецьким та ректором МДГУ імені Петра Могили – Л.П.Клименком та затвердження “Положення про навчально-науковий комплекс “Києво-Могилянська академія””.
Йшли роки, спеціальностей на які можна вступити ставало ще більше. Випускались бакалаври та магістри.
А у 2008 році Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили реорганізовано в класичний Чорноморський державний університет імені Петра Могили.У 2016 році “могилянка”, як звикли називати університет миколаївці, отримала статус “Національний”.
Щорічно, 3 липня, для випускників проходить конвокація. Святкова хода з випускників в мантіях тягнеться всією Соборной.
В історії університету, крім радісних подій, тепер закарбовані і дні, коли російський агресор вирішив зрівняти будівлю з землею. 15 і 17 серпня по головному корпусу вдарили ракети С-300, через що тепер будівлю не можна реставрувати. Проте, університет - це не про будівлю, а про студентів, викладачів та всіх інших, хто поклав на розвиток свої роки. Не дивлячись на руйнування, “могилянка” продовжує працювати, прийняла перший курс.
Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів