Останні роки для київського метрополітену виявилися досить складними. У грудні 2023 року київська влада була вимушена закрити одразу 6 станцій метро на синій гілці: від Деміївської до Теремків. Причина через ремонт перегінного тунелю, про який торік говорили усі новини Києва. Тоді було вирішено, що потяги здійснюватимуть свій рух між станціями Героїв Дніпра та Либідська.
В чому причина тріщин у тунелі?
Відомо, що причина закриття станцій у тому, що в перегінному тунелі з’явилися тріщини, через які потрапляла вода. Це загрожувало аварійними випадками, зокрема, закриттям тунелю. Інженери та керівництво метрополітену пояснює це особливостями грунту, в якому побудовано станції.
Частина тунелю, що пролягає від станції "Либідська", була відбудована в твердих грунтах, тоді як інша частина була прокладена немеханізованим способом, шляхом ручної прохідки через заплаву річки Либідь. Отже, фактично тунель прокладений на пливуні, тобто на породах, що насичені водою та можуть розпливатися й переміщуватися. На місці з'єднання цих двох частин тунелю виникли тріщини.
Неякісне будівництво та погана експлуатація
Разом з тим, експерти виділяють ще два чинники, зокрема “Неякісні проєктні рішення та будівельно-монтажні роботи”, як зазначало КМДА, та погане утримання. Щоправда, наразі досі точаться суперечки, стосовно утримання, адже КМДА відхиляє такі звинувачення, а от громадська організація “Пасажири Києва” стверджує, що не можуть станції метро 12 років працювати і різко дійти до аварійного стану.
Ще однією причиною вважають активне будівництво на поверхні. Згадують про житловий комплекс Riverdale та торговий центр Ocean Mall, які активно зводяться у цьому районі. В самому ж метрополітені таку гіпотезу вважають малоймовірною, мотивуючи це тим, що відстань від забудов до тунелю досить велика. Про аварійні випадки з транспортом, їх причинами та розслідуваннями можна детальніше дізнатися втермінових новинах України.
Хто зараз ремонтує метрополітен
Поки експерти вивчають причини, будівельники вже активно працюють над відновленням тунелю. Ці роботи здійснює компанія "Автострада", що була заснована львівським бізнесменом Максимом Шкілем у 2016 році. У "Автостраді" зауважують, що для відновлення тунелю залучено понад 500 фахівців з підземного будівництва. Проєкт відбудови розробляли три групи експертів із значним досвідом у спорудженні метро.
Оскільки тунель частково пошкоджений, вирішили замінити цей аварійний відрізок. Це буде зроблено відкритим способом, шляхом виривання котловану, демонтажу 27 метрів старого тунелю та спорудження нового, монолітного з прямокутним перерізом.
Після заміни аварійного відрізка тунелю планується додаткове посилення на 45 метрів в обидва боки за допомогою залізобетонної сорочки всередині тунелю. Крім того, будуть встановлені нові колії з спеціальними шумопоглинальними та віброзахисними залізобетонними шпалами, щоб уникнути будь-яких проблем зі звуком та вібрацією.
Для запобігання проникненню води у котлован будівельники використовують метод буросічних палів для буріння стін в ґрунті. Це дозволить створити бетонні стіни, щоб запобігти потраплянню води з піском у котлован.
Паралельно з бурінням палів фахівці також вже підбирають хімічні розчини для закріплення ґрунтів. На цей процес може знадобитися багато часу. Фінансування робіт здійснюється із резервного фонду бюджету Києва, але точну вартість проєкту наразі неможливо визначити.
Коли чекати відкриття метро?
Наразі навіть тут ще немає конкретних рішень та заяв. Головні інженери проєкту стверджують, що визначити бодай орієнтовні терміни важко: тут головне, правильно виконати головну задачу з укріплення грунтів, конструкцій та запобігання подальших аварій. Водночас, коли хтось говорить, що проєкт затягнеться “на роки”, фахівці відповідають скептично. Мовляв, якщо це і затягнеться, то точно не з технічних причин, а сама задача не є такою складною, як багато хто вважає. Тож, орієнтовне завершення робіт анонсують на кінець літа – початок осені 2024 року.