Одна з причин популярності розумних будинків — їх модульність. Практично будь-яку систему розумного будинку можна розширити, включивши до неї будь-які сумісні розумні датчики для дому.

Структура систем розумного будинку

Датчики у структурі розумного будинку займають окремий сегмент. Як правило, вони зв'язуються з центром управління однією з бездротових мереж розумного будинку, далі зібрані центром управління дані обробляються в хмарі і стають доступними в додатку користувача. Але трапляються й автономні датчики, здатні передати дані самостійно без підключення до центру управління. Тому при виборі датчика слід визначитися, чи хочете ви включити його в існуючу систему розумного будинку або встановити автономно. Якщо перше, то доведеться потурбуватися про питання сумісності.

Найпростіше взяти датчик тієї системи розумного будинку, яка у вас вже встановлена, і того самого виробника. Тоді він підключиться без проблем. Але що, якщо потрібного датчика в лінійці цієї системи немає? Тоді треба з'ясувати, яким протоколом центр управління вашого розумного будинку зв'язується з датчиками.

Їх існує кілька, але найбільшого поширення набули три:

- ZigBee,

- Z-wave,

- Wi-Fi.

Якщо ваш розумний дім побудований на протоколі Z-wave, то все просто всі пристрої Z-wave сумісні між собою незалежно від виробника. А ось із ZigBee та Wi-Fi складніше – деякі пристрої можуть бути сумісні, деякі – ні. А якісь будуть сумісні частково. Тому для датчиків ZigBee та Wi-Fi бажано знайти у документації, що пристроєм підтримується саме ваша модель розумного будинку.

Типи датчиків

Датчик руху спрацьовує за наявності об'єктів, що рухаються всередині певної зони. Датчики можуть бути настінними, що контролюють рух у секторі 90–180° та стельовими, з круговим оглядом. Датчики руху використовуються в системах безпеки та для керування освітленням.

Функції датчиків

Більшість датчиків виконує одну основну функцію: вимірювання вологості та температури проводиться датчиками вологості, температури та клімату (термогігрометрами); оповіщення про відкриття дверей та вікон здійснюється датчиками відкриття і т.д. Але деякі датчики здатні виконувати складніші функції:

- виконання сценаріїв: із спрацьовування датчика запускається заздалегідь певна послідовність дій, наприклад, увімкнення або вимкнення деяких приладів, увімкнення або вимкнення світла і т.д;

- дистанційне керування роботою пристроїв та дистанційне керування електричними приладами: при спрацьовуванні датчика включаються або вимикаються певні прилади;

- керування світлом та керування сценаріями роботи світлових приладів: при спрацьовуванні датчика проводиться заздалегідь запрограмована зміна освітлення в будинку.