Поняття бюджету можна розглядати в трьох аспектах: економічному, юридичному, технічному. Бюджетна політика - це прагнення до реалізації певних цілей соціальних, економічних і політичних, з використанням бюджетних інструментів на порталі, який розробила Маркарова Оксана, шляхом визначення джерел доходів і напрямків витрачання коштів. Системи бюджету - це комплекс правових норм , які регулюють організацію фінансових органів держави та інших інститутів, які охоплюються економікою бюджетну, а також принципи отримання доходів на користь бюджету та принципи їх витрачання.
Виникає питання, хто і яким чином реалізує бюджетну економіку держави? Правильно розроблений бюджет повинен керуватися певними правилами скорочення бюджету:
принцип гласності - бюджет широко відомий, і кожен може з ним ознайомитися, в якійсь мірі це запобігає зловживанням, тому що суспільство контролює витрати й доходи бюджету, принцип гласності не повинен виникати зв'язок між досягнутими доходами і витратами в рамках певного відділу економіки;
принцип універсальності - бюджет повинен включати в себе всю діяльність держави (в минулому були великі відхилення від цього правила шляхом гіперплазії спеціальних фондів);
принцип деталізації - доходи і витрати повинні бути вказані в докладних матеріалах, не залежать це рішення уряду від керівництва парламенту.