Поява одноразових прокладок була справжнім проривом в історії людства. Сьогодні це найпоширеніший поширений засіб жіночої гігієни. У середньому жінка за життя має 450 менструацій та використовує до 16 000 одноразових гігієнічних прокладок або тампонів. Втім, останнім часом суспільна думка все більше схиляється до того, що одноразові засоби гігієни — не так вже й добре.
Тож які аргументи проти одноразових засобів гігієни?
Один з основних аргументів — одноразові прокладки чи тампони не корисні для жіночого організму. Почнімо з того, що матеріали, з яких виготовляють прокладки та тампони, відбілюють хлором. При цьому в матеріалах лишаються сліди діоксину. Діоксин — канцероген, що здатен накопичуватися в жирових тканинах тварин і людини. Навіть низький рівень діоксину призводить до онкологічних захворювань, ендометріозу, придушення імунної системи. Крім того, процес відбілювання хлором шкодить навколишньому середовищу.
«М'яке, як бавовна» штучне волокно — це віскоза. Всі провідні бренди засобів жіночої гігієни виробляють тампони й прокладки з віскози. Цей синтетичний матеріал не розкладається. Те саме можна сказати й про підгузки: розкладаються вони років п’ятсот.
Більшість звичайних одноразових прокладок на 90% зроблені з пластику у поєднанні з іншими синтетичними матеріалами. При взаємодії з синтетичними прокладками виділення набувають сильного запаху, який виробники намагаються замаскувати штучними ароматизаторами. Синтетичні ароматизатори можуть містити чотири тисячі видів хімічних речовин. Деякі з них ідентифіковані як канцерогени, нейротоксини, речовини, що можуть викликати подразнення, порушення гормональної та репродуктивної системи. Велика кількість токсичних речовин навіть не зазначається на упаковці виробником. Пластиковий прошарок в прокладках створює умови для розвитку бактерій, сприяє проникненню патологічної мікрофлори з кишківника в статеві органи. Верхній шар прокладок складається з пресованої целюлози, яка ускладнює циркуляцію повітря і призводить до розмноження шкідливих мікроорганізмів та грибків.
Друга група аргументів стосується впливу виробництва на оточуюче середовище. Як правило, одноразові гігієнічні засоби починають шкідливо впливати на довкілля ще на етапі виробництва. Шкода під час виготовлення пов’язана, в основному, з використанням великої кількості деревної маси, бавовни або віскози, виробництва суперпоглинаючого полімеру (SAP) та інших компонентів (поліестеру, поліетилену, поліпропілену, клеїв, барвників). Абсорбуючий шар одноразових прокладок зазвичай виготовляється з деревної целюлози і поліакрилату натрію. Целюлозу, як правило, промивають розчином відбілюючої речовини, щоб видалити всі залишки лігніну за допомогою хлору або пероксиду. Тож на додаток до виснаження природних ресурсів для виробництва одноразових прокладок, тампонів, підгузків потрібна величезна кількість води і енергії, просто в силу того, що попит на ці вироби є колосальним.
Третя група аргументів — проблеми зі сміттям. Підгузки, тампони та прокладки становлять 4% від загального обсягу твердих побутових відходів в Європі. Склад цих продуктів, а також наявність органічного залишку після використання робить утилізацію цих засобів економічно невигідною і технологічно складною. Тож ці вироби опиняються на звалищах або спалюються, що негативно впливає на довкілля. Та найгірше те, що це сміття потрапляє безпосередньо у водойми та природні зони. Одноразові товари жіночої гігієни і вологі серветки входять в десятку пластиковмісних товарів, які складають 86% сміття на пляжах Європи. Забруднення води веде до виникнення серйозних проблем, таких як підвищення кількості бактерій (наприклад, E.coli) і вірусного зараження прибережних вод, що збільшує ризик інфекційних хвороб.
Багато хто вважає, що щоденними прокладками варто користуватися відповідно до назви — кожен день. Але думка гінекологів не збігається з цим твердженням. Вони вважають, що для підтримки відчуття свіжості досить вранці і ввечері приймати душ і регулярно міняти білизну. А щоденне використання прокладок загрожує порушенням мікрофлори піхви, оскільки навіть самі «дихаючі» з них створюють своєрідний парниковий ефект. Краще їх використовувати в дні овуляції (приблизно в середині місячного циклу), перед місячними, коли кількість виділень, як правило, збільшується, і в перші дні після менструації, коли можливі «мажучі» виділення.
Тож не дивно, що все більшої популярності набирають багаторазові гігієнічні засоби: менструальні чаші, багаторазові прокладки та підгузки тощо. Такі товари ви можете знайти на сайті EVA.UA.