За даними ВООЗ, захворюваність атопією у світі за останні 20 років зросла вдвічі. Атопічний дерматит – хронічне, генетично зумовлене ураження шкіри алергічної природи. Його викликає безліч різних факторів – алергенів, що надходять в організм дитини харчовим, контактним або респіраторним шляхом. Які міфи про хворобу слід розвінчати, читайте далі.

Міф 1. Атопічний дерматит буває тільки у дітей.

Дерматит у дітей зустрічається частіше, ніж у дорослих, – їм хворіє кожна п’ята дитина та кожен 50-й дорослий. Недуга здебільшого виникає в перший рік життя, загострення фіксуються в 3, 6 років, у підлітковому віці, після чого прояви зазвичай мінімізуються або зникають зовсім.

Однак є група пацієнтів, у яких захворювання залишається на все життя, причому його прояви в дорослому віці можуть бути зовсім «недитячими».

Міф 2. Червоні щічки – це минуче, до лікаря ходити необов'язково.

Атопія приносить біль і дискомфорт. Під час загострення при середніх і важких стадіях на тілі з'являється почервоніння, висипання у вигляді дрібних бульбашок, лущення, свербіння різного ступеня інтенсивності. Видимі симптоми – лише зовнішні прояви проблеми. Серйозні запальні процеси відбуваються всередині організму. Хвороба порушує роботу імунної системи, яка починає реагувати на будь-які алергени й подразники.

Міф 3. Народна медицина – швидка допомога при шкірних захворюваннях.

Засоби, які травники рекомендують при шкірних захворюваннях: череда, чистотіл, дігтярне мило, – при дерматиті протипоказані. Їх нанесення на тіло може не тільки спровокувати приєднання вторинної бактеріальної інфекції, яка погіршить стан шкіри, але й викликати гостру алергічну реакцію, аж до анафілактичного шоку.

Лікування передбачає ступеневий підхід. При легких формах призначають базовий догляд, при незначних загостреннях – глюкокортикостероїди, при подальшому погіршенні – засоби системної терапії.

Міф 4. Проблема з віком проходить самостійно.

Це хронічне захворювання. Догляд за шкірою й лікування дозволяють лише домогтися ремісії.

Міф 5. Щеплення пацієнтам з атопією протипоказані.

Загострення дійсно служить протипоказанням, але в періоди контрольованого шкірного процесу щепитися потрібно обов'язково.

Перед вакцинацією йде підготовка: за 3–5 днів зазвичай призначають антигістамінний препарат і рекомендують виключити з раціону продукти-алергени.

Міф 6. Атопічний дерматит виникає після приймання антибіотиків.

Будь-які ліки навіть у здорової людини можуть викликати важку алергічну реакцію. Після курсу антибактеріальної терапії захворювання дійсно може загостритися. Однак каталізатором є не антибіотики, а патогенні мікроорганізми, для боротьби з якими вони призначаються.

Міф 7. Пацієнтам з ураженням шкіри заборонені заняття спортом і плавання в басейні.

Тренування, навпаки, рекомендуються, оскільки зміцнюють психіку та здоров'я. Але потрібно пам'ятати, що головне в лікуванні таких пацієнтів – правильний і регулярний догляд за шкірою. Піт, бруд, хлорована вода – агресивне середовище для атопіків. Після занять необхідно приймати душ, бажано зі спеціальною лікувальною косметикою, яка мінімізує вплив агресивного середовища. Засіб повинен призначити лікар-дерматолог.

Будьте обізнані та здорові!