За даними YouControl за перше півріччя 2024 року у Миколаївській області припинити вести бізнес понад 2,5 тисячі фізосіб-підприємців. Водночас у Миколаєві є підприємці, які повернулися та самотужки відновлюють і розвивають власну справу.
Редакція 0512 поспілкувалася з одним із миколаївських підприємців про те, як вдалось відновити зруйновану внаслідок обстрілів автомийку та розпитала в експертів щодо викликів, які стоять сьогодні перед представниками бізнесу.
Максим Бревда - один зі співвласників автомийок “Піна” у Миколаєві. Підприємець розповів, що розвивати власну справу став ще у 22 роки.
- Це був один із фітнес-клубів. Я був одним із засновників. Сьогодні наш спортзал має три філії по місту. Все будували власним коштом, брали кредити та розстрочки, - говорить Максим.
У 2018 році разом із другом та партнером відкрив у Миколаєві свою першу автомийку з самообслуговування. На початку 2022 року, Максим Бревда разом із партнером мав дві автомийки у Миколаєві.
- Першу ми відкрили у 2018 році. Будували загалом її десь п’ять місяців. Другу, буквально перед війною, восени 2021 року. Коли почалася війна, то ми призупинили роботу автомийок через безпекову ситуацію, - відмітив Максим.
Підприємець розповів, що першу автомийку було пошкоджено у березні 2022 року внаслідок атаки касетними боєприпасами.
Друга автомийка була повністю зруйнована у липні 2022 року через пряме попадання російського снаряда типу С-300.
- Коли влучило у другу автомийку, то я саме забирав машину для ЗСУ з Вінниці. Мені вранці подзвонив партнер та розповів, що вночі було пряме попадання. Знищено було все. Ми розуміли, що війна триває, але тут або чекати, або ж якось діяти потрібно. Тому після деокупації Херсона почали думати над відновленням, - відмітив підприємець.
Власники мережі автомийок з самообслуговування подавали заяви до влади різної інстанції й в Торгово-промислову палату, проте компенсації не вдалось отримати, а відновлювати об’єкти довелось власними зусиллями.
На ремонт першої автомийки пішло близько 400 тисяч гривень, а щоб відбудувати другу, де було пряме влучання, довелось залучити інвесторів та продати частки на бізнес. Вартість відновлення другого об’єкта склала близько 70 тисяч доларів.
- У травні 2023 року ми відкрили першу відремонтовану автомийку. Великим питанням для нас стала вода. Її якість не дуже. Доводиться постійно оновлювати фільтри, аби надавати нормальні послуги клієнтам. Сьогодні ми витрачаємо в три-чотири рази більше коштів, ніж це було до війни. Зараз до проблем з водою ще додалось світло. У нас на об’єктах відключають електроенергію на 6-8 годин. Це впливає на прибуток
За словами Максима, щоб забезпечити одну автомийку генератором потрібно орієнтовно 400 тисяч гривень. Разом із партнерами він очікує, що у банках має з’явитись пільгове кредитування для представників бізнесу. В рамках кредиту підприємці можуть придбати генератори вартістю до мільйона гривень.
Директор “Центру підтримки бізнесу” Артем Ващиленко розповів, що серед викликів з якими стикаються нині підприємці в місті - це проблема із комунікаціями, зокрема водою та світлом, дефіцит робочих кадрів, доступ до фінансових ресурсів для відновлення перезапуску чи створення нової власної справи, а також зменшення спроможності купівлі товарів чи послуг самих людей.
- Є державні програми, які видають гранти та кредити, але там суми не великі від 2,5 до 5 тисяч доларів. Для мікро та малого бізнесу це ще підтримка, а якщо казати про середній та великий, це малі кошти, насправді. Загалом, ситуація нині дуже складна, але потроху інструменти підтримки з’являються, але їх недостатньо, - говорить Артем Ващиленко.
За словами експерта, сьогодні у Миколаєві, попри те, що війна триває, формуються передумови для відновлення економіки міста з акцентом на розвиток промисловості.
- Бізнес має бути зацікавлений аби повернутись у місто попри ризики, тому потрібно для цього створити певні умови. Наприклад, скасування податкових канікул та певних пільг бізнесу для прифронтових регіонів не є правильним рішенням. Також лунають меседжі про посилення фіскального тиску, що також не сприяє розвитку ділового клімату від держави. Я вважаю, що сьогодні бізнес став більш успішним та стійким, враховуючи війну. Ми стаємо частиною європейської спільноти й цей процес вже невідворотний, - резюмував фахівець з питань бізнесу.
За даними Головного управління ДПС області, станом на початок липня у Миколаєві офіційно зареєстровано 25 545 юридичних осіб та 28 508 ФОПів.
Також у Миколаївській міській раді повідомили, що документ “Стратегія розвитку міста”, який буде діяти до 2027 року та Програма соціального та економічного розвитку включають й підтримку та розвиток місцевого бізнесу.
Варто зауважити, що сьогодні миколаївці мають змогу пройти різні курси перекваліфікації та опанувати нову професію, наприклад в обласному центрі зайнятості при “Червоний хрест Миколаївщини”, а також діють різні грантові програми для розвитку власної справи.
Раніше редакція 0512 писала про те, як у Миколаєві допомагають підприємцям.
Фото 0512 та архів Максима Бревди.