• Головна
  • Грошова допомога та навчання. Як у Миколаєві допомагають підприємцям, - ФОТО
12:45, 26 січня

Грошова допомога та навчання. Як у Миколаєві допомагають підприємцям, - ФОТО

На Миколаївщині 165 підприємств не працюють, а ще понад 300 - релоковані в інші регіони, - повідомив у нещодавньому інтерв'ю очільник МВА Віталій Кім. Аби заохотити підприємців залишатись у Миколаєві та відкрити свою справу, у місті реалізують грантові програми підтримки малого бізнесу: допомога у створенні справи з нуля, а також фінансування тих, хто відновлюється та розширюється під час війни.

Редакція 0512 поспілкувалась з організаціями, які допомагають розпочати свою справу, а також і з тими, хто не побоявся та відкрив бізнес у період війни у прифронтовому місті.

Чи є можливості для бізнесу в Миколаєві?

У вересні 2023 року “Агенція розвитку Миколаєва” розпочала приймання заявок для участі в проєкті "Раннє відновлення бізнесу в Миколаєві”, який мав за мету підтримати малий бізнес та допомогти реалізувати власні проєкти. За результатами навчання підтримали чотири стартапи, розповідає комунікаційник проєкту Євген Гомонюк.

Євген Гомонюк

Євген Гомонюк

— У нас зародилась ідея про те, що треба допомагати малому бізнесу — тим, які відкриваються, або тим, які розширюються. До цього у нас було досить багато грантів саме на релокацію бізнесу. Донори надавали допомогу виїхати з Миколаєва та розпочати свою справу в іншому місті. Тепер же вийшло навпаки — аби люди залишались та розвивали бізнес у Миколаєві, зародився наш проєкт, який підтримав донор — Агенція з міжнародного розвитку, - розповідає Євгеній.

Проєкт складався з двох компонентів. Перший — освітній, адже спочатку треба навчити, особливо тих, хто лише починає вести свій бізнес. Протягом місяця учасники вивчали основи бізнесу, писали бізнес-план та створювали портфоліо. І друга частина - надання грантової допомоги.

На проєкт подалось понад 60 охочих, а вже до участі відібрали 21 людину, яка пройшла освітній курс, чотири проєкти від цих учасників отримали фінансову підтримку на розвиток бізнесу.

— Усі чотири фіналісти — це сфера послуг і харчування. Можливо, журі визначило саме так, тому що це найпростіший і найменш збитковий проєкт. Інші проєкти були більш витратні та більш ризиковані, - каже Євген Гомонюк.

Завдяки цьому проєкту вдалось підтримати відкриття кав’ярні та створення десертного цеху. Також підтримали фінансово два існуючих підприємства, а саме виробництво масла ГХІ (топлене масло, прим.)/ солодощів без цукру та підприємство з виробництва безлактозних йогуртів.

проєкті "Раннє відновлення бізнесу в Миколаєві

проєкті "Раннє відновлення бізнесу в Миколаєві

— На кожний проєкт виділили 180 тисяч гривень, але це без урахування податків. Я знаю, що переможці на ці кошти змогли сплатити оренду, закупити необхідні матеріали та обладнання для розвитку справи. Це такі речі, які завжди потрібні. Кожен самостійно вирішував, що саме йому необхідно, - розповідає комунікаційник.

Євгеній додає, що серед 21 учасника половина хотіла започаткувати власну справу, а половина — розширити вже теперішній бізнес.

— Також я знаю, що деякі подавались і на інші грантові програми, де перемагали. Точно знаю, що виграв стартап зі створення електрокарів у Миколаєві. Вони виграли грант в Німеччині. Є й інші бізнесмени, які виграли мікрогранти. Це була така мотивована спільнота, які не обмежилась лише нашим конкурсам, а старались брати участь в різних проєктах. Я знаю точно, що наші учасники не зупинились і пішли далі, - зазначив Євген.

проєкті "Раннє відновлення бізнесу в Миколаєві

Автори проєкту планують і надалі проводити такі конкурси для бізнесу, адже бачать, що на це є попит.

— Ми плануємо подати на другу хвилю, але, можливо, щось змінимо чи доповнимо. Ми бачимо, що в цьому є потреба. Банально, навіть найняти нового співробітника. Такі проєкти, не лише наші, — це можливість для бізнесу, яку раніше не можна було отримати. Таким чином підприємці розвиваються, створюють нові робочі місця та не думають про релокацію, а залишаються у Миколаєві, де є їхня цільова аудиторія, якій потрібні різні послуги, - додає Євген.

А як в реальності реалізувався цей проєкт?

Однією з переможців проєкту стала підприємиця Альона, яка відкрила в центрі Миколаєва кав’ярню. Власниця ділиться, що хотілось створити затишне місце, щоб люди приходили відпочити з друзями та посмакували солодощами та напоями.

— Я дізналась про проєкт через своїх знайомих, заповнила заявку та пройшла. Хотілось спробувати щось нове та навчитись нового. Я не думала, що виграю проєкт, - каже Альона.

Підприємиця Альона

На кошти, які отримала від перемоги в проєкті, Альона придбала необхідну техніку та меблі для кав’ярні.

— Ми придбали холодильну вітрину, холодильну шафу, теплову вітрину. Закупили стільці, столики, придбали посуд. Доклали, звісно, і власні кошти, - каже вона.

Альона додає, що попри страх і воєнні ризики, захотіла спробувати нове в житті, тому і вирішила відкрити кав'ярню. На її думку, підтримувати бізнес дуже важливо.

— Звичайно, треба розвивати бізнес, підіймати економіку. Я тільки за те, щоб у нас більше різноманітних місць відкривалось, щоб все працювало. Потрібно жити далі, створювати та робити щось корисне для міста та країни, - зауважила підприємиця.

Бізнес повертається до Миколаєва і потребує підтримки

Директор “Центру підтримки бізнесу” Артем Ващиленко зауважує, що Миколаїв вже відновлюється і підтримка бізнесу зараз вкрай важлива.

- Достатньо просто поспілкуватися з підприємцями. Не так багато бізнесу релокувалось. Так, велика частина бізнесу призупинила свою роботу і не працювала під час активних бойових дій. Бізнес зазнав збитків з точки зору втрати ринків; з точки зору втрати працівників та виробничих потужностей. Крім того, велику шкоду як маленьким, так і великим підприємствам нанесли ворожі обстріли, особливо тим, які пов'язані з виробництвом. Бізнес зазнав руйнувань і втрат. Ситуація складна, але вже некритична. Зараз вже до Миколаєва повертаються підприємці та перезапускають свою роботу, - каже він.

Артем Ващиленко

Артем Ващиленко додає, що наразі у місті є попит на роботу. Так, є об'єктивні причини, чому не вистачає кадрів, зокрема мова йде і про мобілізацію, і про те, що мешканці поїхали з міста.

— Але бізнес шукає рішення та шляхи, яким чином все ж таки рухатись в напрямку відновлення. І ми це також відчуваємо, - каже Артем.

Зокрема вдалось провести дослідження, аби дізнатись, який бізнес знаходиться у Миколаєві, чого потребують підприємці та з якими проблемами стикалися.

— Спочатку була програма підтримки підприємництва, яку ми розпрацювали як центр підтримки бізнесу та економічного розвитку разом з миколаївською міськрадою. Це програма підтримки стійкості Миколаївського бізнесу на шляху до відновлення. Нам вдалося провести масштабне дослідження, у якому взяло участь понад 500 підприємств Миколаєва, - розповідає Артем Ващиленко.

Завдяки цій програмі понад сто підприємств отримали консалтингову підтримку — базову діагностику проблем і потреб. І у відповідь на ці потреби отримали консультаційну допомогу та інформацію про наявні можливості для бізнесу. Також додатково 50 підприємств отримали вже поглиблену консалтингову допомогу. Частина з цих підприємств змогли підготувати інвестиційні картки для пошуку партнерів та інвесторів як на відновлення, так і для розширення власної справи.

- Ми досить довго готували програму підтримки бізнесу, аби запустити її в такому стані, у якому вона є. Окрім дослідження та консалтингової допомоги, важливим є грантова підтримка. Це допомога підприємцям відновитись, а також допомога тим, хто хоче відкрити свою справу з нуля. Зараз відіграє велике значення підтримка малого і мікробізнесу, особливо в період відновлення нашого міста, - зазначив Артем Ващиленко.

Саме тому вдалось реалізувати грантову підтримку для підприємців. У рамках цієї програми понад 300 підприємців пройшли навчання з підготовки бізнес-планів для відновлення власного бізнесу. Після цього ще понад 200 учасників змогли отримати фінансову підтримку у розмірі 2500 доларів кожен.

- Завдяки нашій співпраці з міжнародною організацією Save the children підприємці отримали допомогу на придбання обладнання, для відновлення торгових приміщень, для придбання витратних матеріалів, навіть була можливість частково компенсувати витрати на оренду та оплату праці працівників, — каже Артем.

Тридцять відсотків учасників — підприємці початківці, які тільки запускають свою справу. Мова йде і про невеличкі виробничі бізнеси, і роздрібну торгівлю, перероблювання сільгосппродукції, вирощування квітів, тепличні господарства.

— Один з прикладів успішної участі у програмі - історія пані Ольги. Вона є власницею магазину квітів у центрі Вознесенська. Її бізнес пережив важкі часи, відновлення і зараз розвивається. У пані Ольги була мета — власноруч вирощувати ранні квіти у своєму будинку. Проте для цього треба було побудувати невелику теплицю, - каже Артем Ващиленко.

Грантовий проєктГрантовий проєкт

Він додає, що сьогодні їхня команда активно включена в розпрацювання ключових стратегічних документів розвитку міста, де фокус має бути саме на відновленні бізнесу як малого, так і середнього.

Також продовжується пошук ресурсів для допомоги бізнесу, ведуться перемовини з міжнародними партнерами щодо нового грантового курсу.

Наразі команда завершує роботу над освітньою онлайн платформою з підготовки бізнес-планів, адже у цьому є потреба.

- Миколаївці мають достатньо ідей, і хотілось би більше відкривати для них можливостей підтримки. Сьогодні ключові джерела для економічного відновлення — це міжнародні ресурси. Ми розуміємо, що фокус держави має бути все ж таки орієнтований на безпеку, на допомогу збройним силам. А питання економічного розвитку має відбуватися фінансовим ресурсом, який дають наші міжнародні партнери, - резюмував Ващиленко.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#бізнес новини #новини миколаїв #розвиток бізнесу миколаїв
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...