
Утилізація небезпечних відходів
Утилізація небезпечних відходів доволі не нове поняття для українського суспільства та суб’єктів господарювання. Проблеми ТПВ відомі чи не кожному українцеві у той час, коли про свідому утилізацію таких предметів, як старі прилади, обладнання, побутова відпрацьована техніка, ртутні лампи та термометри, пластикові пляшки, шини, поліетилени - мало наголошується серед політиків,у медіа, у районних, міських радах, не кажучи вже про державний рівень. Однак замовчування і недостатня увага до сфери – утилізація відходів – призводить до створення небезпечних несанкціонованих звалищ, накопичень, забитих ущерть невідомими речовинами покинутих промислових складів, полігонів, приміщень старих заводів. Це створює небезпеку для великих і маленьких міст України, а також прямим чином погіршує життя населення, рано чи пізно призводячи до незворотних змін у його здоров’ї.
Міністерство екології та природних ресурсів України, яке, власне, видає Ліцензії (як дозвіл) на роботу з небезпечними речовинами та предметами, має стежити за правомірними діями таких організацій, однак не завжди наявність Ліцензії у фірми-утилізатора свідчить про їх благородні дії і наміри.
Як підприємствам можна убезпечити себе від співпраці з недобросовісними компаніями, які надають такі послуги? Головні моменти, які варто враховувати при виборі підрядної компанії на вивезення небезпечних відходів:
- Перевіряти спершу не ціни у прайсі, а наявність на сайті Міністерства екології дійсної діючої Ліцензії, а також перевіряти на які види відходів (тобто на роботу з якими з них) видана Ліцензія саме «цьому» підприємству, оскільки ртутні лампи не можна здавати тим, у кого Ліцензія лише на збирання та заготівлю відходів як вторинної сировини.
- Зважати на надто низькі ціни щодо прийому відходів. Утилізація відходів в Україні – дороге на сьогоднішній день задоволення, оскільки діючих переробних систем, установок, технологій надто мало як на цілу країну, і всі види відходів (а їх безліч) потребують окремого підходу до їх знищення чи знешкодження. Також не слід забувати про вартість палива, яке відіграє значну роль, бо всі відходи, зібрані компаніями в межах окремих регіонів, мусять біти передані зрештою до переробних пунктів – кінцевих точок довгого ланцюга «утилізація».
- Передавати відходи, офіційно проводячи такі операції, – при наявності між сторонами діючих договорів, рахунків, оригіналів актів прийому-передачі та актів надання послуг. Тільки повний пакет завірених екологічних документів від фірми-утилізатора може засвідчити факт співпраці з утилізатором та законне збування відходів певного підприємства, в усіх інших випадках, інспекція чи міліція матиме всі підстави думати, що Ви просто викинули небезпечні відходи посеред міста, що потягне не тільки на адміністративні штрафи, а й може призвести до кримінальної відповідальності.
- Додержуватися усіх вимог підрядної фірми-утилізатора щодо упаковки відходів, перевезення їх, належного зберігання до передачі підряднику, тощо, щоби уникнути аварій, розливів, розбиття та забруднення території підприємства.