
Деякі паперові гривні йдуть в історію: що потрібно зробити українцям
В Україні з 2 березня вилучають банкноти 1, 2, 5 та 10 гривень.
З 2 березня 2026 року банкноти номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень зразків 2003–2007 років перестануть бути засобом платежу. Їх остаточно замінять відповідні обігові монети. Про це повідомили у Національному банку України.
Які банкноти вилучають з обігу
З 2 березня вилучають банкноти паперові 1, 2, 5 та 10 гривень більше не можна буде використовувати для розрахунків готівкою. Магазини, банки та фінансові установи не прийматимуть їх під час оплати товарів і послуг. А банкноти вилучатимуть із готівкового обігу.
Як і де можна обміняти
Громадяни зможуть безкоштовно обміняти ці банкноти на монети або інші купюри без обмежень за сумою. Терміни обміну:
- у всіх банках України - до 26 лютого 2027 року включно;
- в уповноважених банках — Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк, ПУМБ - до 28 лютого 2029 року;
- у НБУ - безстроково.
Чому відмовляються від паперових гривень
У НБУ пояснюють, що банкноти цих номіналів майже не використовуються в роздрібній торгівлі. Середній строк їх придатності — близько 2,5 років, тоді як монети можуть перебувати в обігу 20–25 років. Поступове вилучення стартувало ще з 1 жовтня 2020 року для 1 та 2 гривень, з 1 січня 2023 року — для 5 та 10 гривень.
Монети відповідних номіналів перебувають в обігу вже кілька років і фактично повністю замінили паперові гроші.
Який ефект для держави
Перехід на монети дозволяє:
- зменшити витрати на друк, транспортування та зберігання готівки;
- підвищити якість грошей в обігу;
- зробити готівкові розрахунки зручнішими для населення та бізнесу.
У Нацбанку наголошують: для громадян цей процес не створить незручностей, адже монети вже давно використовуються паралельно з банкнотами.

Нагадаємо, раніше Рада підтримала перейменування розмінної монети.