
Громадськість проти згортання антикорупційної реформи: ГО "Захист Держави" заявила про загрозу незалежності НАБУ та САП
Нещодавно ухвалений Верховною Радою України законопроєкт №12414 викликав широкий резонанс серед правозахисників, експертної спільноти та представників громадських організацій. Одними з перших на нього публічно відреагували в Миколаєві. Громадська організація «Захист Держави» оприлюднила офіційну заяву, в якій засудила зміни до законодавства, які, на її думку, загрожують незалежності ключових антикорупційних органів — НАБУ та САП.
Як ідеться в заяві, що опублікована на офіційній сторінці громадської організації в Facebook, схвалений законопроєкт передбачає надання Генеральному прокурору надмірних повноважень щодо діяльності антикорупційної системи. Зокрема, йдеться про право видавати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ, змінювати підслідність справ, самостійно вирішувати спори, підписувати підозри топпосадовцям, а також фактичне усунення керівника САП від впливу на хід розслідувань.
На думку представників ГО «Захист Держави», ці норми можуть зруйнувати незалежність антикорупційної інфраструктури, яка створювалася в Україні з 2015 року.
«Це рішення підриває довіру громадян до державних інституцій і створює серйозні ризики для демократичного розвитку України та виконання міжнародних зобов’язань», — йдеться в офіційній заяві організації.
Активісти нагадують: після створення НАБУ та САП боротьба з топкорупцією вийшла на новий рівень. За офіційними даними, лише у 2022–2024 роках підозри у корупційних злочинах отримали 41 народний депутат. Загалом, з 2016 року таких 68.
На підтримку своєї позиції ГО «Захист Держави» наводить й результати соцопитувань. За даними дослідження НАЗК, 94.8% українців вважають корупцію загрозою для держави. Дані КМІС підтверджують: корупцію як дуже серйозну проблему сприймають 92% респондентів — майже стільки ж, як і загрозу повномасштабної війни.
У своїй заяві ГО «Захист Держави» чітко окреслила низку вимог до влади:
- скасувати прийняті норми, які посилюють вплив Генпрокуратури на діяльність НАБУ та САП;
- гарантувати реальну незалежність антикорупційних органів згідно з міжнародними стандартами;
- забезпечити відкритий діалог із громадянським суспільством та експертами щодо будь-яких змін у сфері антикорупційної політики.
Представники організації також заявили, що не зупиняться на публічній заяві. У найближчі дні планується звернення до іноземних партнерів, міжнародних організацій та українських парламентарів із закликом переглянути суперечливе рішення.
У громадській організації «Захист Держави» закликають всіх небайдужих громадян долучатися до захисту демократичних цінностей, аби не допустити згортання здобутків Революції Гідності. Представники громадської організації вже долучилися до мирних акцій протестів у низці українських міст, а саме: Миколаєві, Одесі, Запоріжжі, Полтаві, Вінниці, Чернівцях, Житомирі, Луцьку, Ужгороді та іншим.
Нагадаємо, на Миколаївшині ГО «Захист Держави» провела військово-цивільний круглий стіл присвячений розбудові оборонного сектору за участі громад, влади та фахівців.