
Новий водогін для Миколаєва: вже виконано 70% робіт, - ФОТО
Активно триває будівництво нового магістрального водогону, який забезпечить місто Миколаїв питною водою. Станом на зараз уже виконано близько 70% запланованих робіт.
Наразі завершені основні будівельні роботи на насосній станції №2. На станціях №1 та №3 роботи ще тривають, але на третій ділянці вже виходять на фініш. Про це розповів заступник генерального директора ТОВ “ГК «АВТОСТРАДА” Анатолій Вакар, передає кореспондент 0512.
Що відомо про будівництво водогону?
У березні 2024 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль доручив забезпечити безперебійну подачу технічної води у Миколаєві та розпочати проєктування і будівництво нового водогону для забезпечення міста питною водою.
У грудні 2024 року начальник Миколаївської ОВА Віталій Кім розповів, що будівництво водозабору та водогону, який має забезпечити Миколаїв чистою водою, розпочнуть у січні-лютому 2025 року, а планують завершити восени. Загальна протяжність нового водогону для Миколаєва складає 65,2 кілометри, а вартість проєкту - 8 мільярдів гривень. Вже 23 січня 2025 року Кім повідомив, що у Миколаївській області розпочали роботи з будівництва нового водогону.
Також очільник Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Сергій Сухомлин заявив, що новий водогін з Нової Одеси для Миколаєва планують побудувати до літа 2025 року. За будівництво нового водогону для Миколаєва з річки Південний Буг та реконструкцію Жовтневого водосховища відповідає обласна Служба відновлення та розвитку інфраструктури.
З початку 2025 року активно тривають роботи з повного відновлення та модернізації водопровідної інфраструктури міста за підтримки державних і міжнародних партнерів. Реалізацію проєкту координує Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури.
Як проходить будівництво сьогодні?
Роботи виконує ТОВ "Автострада". Як повідомив заступник генерального директора ТОВ “ГК «АВТОСТРАДА” Анатолій Вакар, вже прокладено 85% трубопроводу. Закінчили основні будівельні роботи по насосній станції №2. Тривають роботи на станціях №1 і 3.
Вже спустили три гілки водогону, який буде забезпечувати насосну станцію №1 - від місця забору до самої станції в каналі. Зараз швидкими темпами зварюється четверта гілка, третя - на 95% готова. Плануємо на 3 - 4 червня затоплення труб. Водолази зараз працюють над облаштуванням заборної частини на річці Південний Буг. Поглиблювальні роботи майже завершені, - розповів Анатолій Вакар.
Заступник генерального директора ТОВ “ГК «АВТОСТРАДА” додав, що по всій ділянці траси ведуться роботи. За його словами, на першій та другій ділянках завершено монтаж труб, засипку піску. На третій ділянці залишилося виконати роботи з прокладки труб на 5 км. Наразі будуються камери.
Дуже велика кількість камер по всій ділянці. Навіть ще деякі допроєктовуються. Але сьогодні загальна їх чисельність - більше 50 камер. Вони бетонуються, частина зі збірного бетону. Також вздовж усієї траси прокладається оптико-волоконний кабель, - говорить Анатолій Вакар.
Він підкреслює, що уся система буде автоматизована. На першій насосній станції буде управління водогону. Тобто з одного місяця можна буде керувати усім водогоном до місця скиду.
Радник начальника Миколаївської ОВА Ігор Бурда зазначив, що у роботах задіяно більше тисячі працівників. Працює приблизно 430 – 460 одиниць техніки. За його словами, роботи йдуть швидко і станом на зараз згідно з графіком.
Тож, за словами заступника генерального директора ТОВ “ГК «АВТОСТРАДА”, наразі прокладено майже 85% труб. Готовність робіт у грошовому еквіваленті використано на 40% від загальної вартості. Щодо фізичних обсягів - виконано 70% робіт.
Очисні споруди:
Наразі відбувається проєктування будівництва очисних споруд. З ЮНІСЕФ відпрацьовується технологія очищення води. Скільки часу знадобиться на проєктування, зазначає Анатолій Вакар, складно сказати. Тож спочатку новий водогін запустять без очисних споруд.
Ми розробляємо зараз схему введення активованого вугілля в камери. Відпрацьовується ця схема з технологами по питній воді і плануємо до завершення очисних, щоб Миколаїв був з водою. Навіть ця питна вода, яка прийде, буде значно краща, ніж та, яка є сьогодні з каналу, - зазначив Вакар.