• Головна
  • “З руїн до життя”: як виживає і відновлюється Первомайська громада, - ФОТО
12:30, 11 квітня
Надійне джерело

“З руїн до життя”: як виживає і відновлюється Первомайська громада, - ФОТО

Первомайська селищна територіальна громада знаходиться за 40 кілометрів від Миколаєва.  Деякі жителі громади пережили окупацію та щоденні російські обстріли. 

У травні 2024 року, громаду окупанти атакували “шахедами”, зруйнувавши місцевий Будинок культури та пошкодивши в черговий раз домівки мешканців. В інтерв’ю 0512 голова громади Максим Коровай розповів, що попри руйнацію, поступово відбувається відновлення та поділився чим та як селища живуть сьогодні.

Повернення мешканців та освіта під час війни

Як відмітив Максим Коровай із довоєнних показників загальної кількості місцевих жителів 9943 громадян, додому вже повернулося близько 4100 жителів, тобто майже половина. За словами голови громади, навіть й найбільш постраждалих селах громади - Благодатному та Максимівці, нині проживає 20-30 людей. 

Пошкоджені гаражі в житловому секторі у Первомайському. Фото 0512

“Тенденція повернення до громади коливається. Ми очікуємо, що в теплий період більше повернеться людей, тому що активно відновлюється багатоквартирний сектор та приватні домівки. Очікувано, що частина людей залишиться, а частина може знову поїхати до своїх місць тимчасового проживання. Наразі третина населення громади - це люди похилого віку”,

- говорить Максим Коровай. 

Зруйнований Будинок культури у Первомайському. Фото 0512

Станом на квітень 2025 року, в Первомайській селищній громаді навчання в освітніх закладах відбувається в дистанційній формі. Загалом ворог пошкодив чи зруйнував повністю 13 закладів освіти. Зусиллями благодійників торік у центрі громади запрацював простір, де вчителі та діти можуть очно займатися уроками та різними заняттями. Голова громади розповів, що це дає дітям не тільки з користю провести час, але й соціалізуватися. 

Спортивне життя дітей деокупованої громади 

Також у громаді, незважаючи на відсутність спеціальних локацій, діти знаходять можливість займатися різними видами спорту від настільного тенісу до волейболу. Юні спортсмени беруть участь у змаганнях та привозять трофеї додому. 

Первомайське, фото 0512.

“У нас є стадіон, де влітку граємо у волейбол, а також невеликий стадіон для футболу. Також у нас діти дуже полюблять грати у шахи, шашки та настільний теніс. Також в громаді працюють із дітьми наставники та тренери, які підтримують наснагу”,

- додав Максим Коровай.

Інфраструктура та доступ населення до комунікацій

Максим Коровай розповів, що російська агресія завдала значного удару й по критичній інфраструктурі. За словами голови громади, наразі вдалось відновити світло в усіх селах громади. На випадок блекаутів громада має генератори та паливо-мастильні матеріали. Щодо води, то поступово планується оновити й всі водонапірні вежі, що має громада. 

Станція зі зворотнім осмосом води. Фото 0512

Первомайське, фото 0512.

“У Первомайському нам вдалось відновити централізоване водопостачання та каналізацію, хоча вона вже застаріла й потребує капітального ремонту. Також в інші села громади періодично доставляємо питну очищену воду завдяки підтримці партнерів, а мобільний осмосом забезпечуємо безкоштовною питною водою населення згідно узгодженого графіка”,

- відмітив голова громади.

Відновлення житлового сектору та медичне забезпечення

Громада активно співпрацює з різними донорами та благодійними організаціями, завдяки чому вдалось відносити 40 із 43 багатоквартирних будинків. Як відмітив, Максим Коровай деякі будинки досі відновлюються, тому що мають складні пошкодження, а деякі вщент зруйновані через атаки рф. 

“Чотири багатоквартирні будинки за технічними звітами визнані аварійними та не підлягають відновленню. Щодо приватного сектору, то багато будинків були зруйновані, але благодійники допомогли людям відновити десь 1500 на сьогодні”,

- каже Максим Коровай.

Жителі Первомайської СТГ продовжують отримувати компенсацію на відновлення домівок й за державною програмою “єВідновлення”. Кошти вже отримали близько 1500 людей загальною сумою в 600 мільйонів гривень. 

Первомайське, житловий сектор, фото 0512.Первомайське, житловий сектор, фото 0512.Первомайське, житловий сектор, фото 0512.Первомайське, житловий сектор, фото 0512.

На території громади також доступні медичні послуги. Їх забезпечує місцева амбулаторія, де в повному штаті працюють сімейні лікарі. Також у кожному селищі громади є фахівці, які надають консультації та можуть за потреби надати ліки. Крім того, у громаді працює й мобільна аптека. Місцеві жителі купують необхідні медикаменти, зокрема за державною програмою "Доступні ліки". Варто зазначити, що до початку повномасштабної війни у Первомайській громаді працювали три приватні аптеки.

Пріоритети розвитку громади

Максим Коровай зазначив, що пріоритетними напрямками для Первомайської громади першочерговим є повне відновлення житлового сектору. Також, як додав Максим Коровай, стратегічними завданнями є й повернення дітей до очного навчання, підтримка ветеранів, створення робочих місць,  вирішення економічних наслідків війни та створення центру соціальних та адміністративних послуг.

Майбутній центр надання соціальних та адміністративних послуг. Фото 0512

Фото 0512.

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів” з обов'язковим додаванням логотипу АНРВУ”.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#первомайська стг миколаївщина #первомайське відновлення #відновлення громад на миколаїщині #миколаїв новини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...