
Як уникнути типових помилок у звітності з ПДВ

Правильне складання звітності з ПДВ – запорука фінансової стабільності підприємства. Розберемо, як уникнути помилок за допомогою чіткої організації обліку, регулярного контролю та своєчасного навчання персоналу
Основні вимоги до звітності
ПК та Мінфін затвердили положення та Порядок щодо подання ПДВ декларації, якими має керуватися платник податку під час складання та подання декларації (наказ Мінфіну України від 28.01.2016 № 21).
За інформацієюпорталу «Головбух» декларацію з ПДВ потрібно подати у такі звітні періоди:
- календарний місяць;
- квартальний податковий період (платники податку, які знаходяться на єдиній системі сплати податку).
Найпоширеніші помилки у декларації
На підприємстві помилки бухгалтера небажані, проте самостійне виявлення та оперативне виправлення бухгалтерських помилок значно зменшує або повністю усуває податкові наслідки для платників податку. Якщо бухгалтер правильно вів фінансовий облік та вірно підготував фінансову звітність, то це дозволяє підприємству отримати позитивний аудиторський висновок і підвищує ймовірність отримання необхідних інвестицій для розвитку виробництва.
Помилки, яких слід уникати у податковій звітності:
- неправильна дата подання звіту;
- ім’я та по батькові посадових осіб потрібно зазначати у вигляді ініціалів, прізвище посадових осіб платника податків зазначаємо повністю;
- найменування контролюючого органу, до якого подається звітність, зазначено неправильно;
- не повне найменування платника податків.
- не відображена інформація про додатки, що додаються до декларації. Додатки є невід’ємною частиною декларації, що подається.
Перевірка правильності розрахунків
Згідно з наказом ДПС України від 09.06.2023 № 446 перевірка ПДВ має проводитися за такими напрямками:
- формування податкових зобов'язань з податку;
- формування податкового кредиту;
- повнота декларування.
Податківці рекомендують починати зі встановлення правильності визначення бази оподаткування ПДВ, оскільки саме до неї застосовується відповідна ставка податку. Саме за ставкою визначається розмір податкового зобов'язання.
При обчисленні ПДВ основними документами, які проходять перевірку, є первинні документи та такі, що підтверджують здійснення господарських операцій, а саме:
- податкова декларація з ПДВ та відповідні додатки до неї;
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ, пов'язаний з виправленням самостійно виявлених помилок, з додатками до нього;
- розрахунки податкових зобов'язань, нарахованих отримувачами послуг, які не є зареєстрованими платниками ПДВ, на послуги, що надаються нерезидентами, включаючи їх постійні представництва, не зареєстровані як платники податків, на митній території України.
Термін подання та виправлення звітності
Строки подання декларації з ПДВ:
- у разі подання декларації з ПДВ за місяць – протягом 20 к.дн., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп. 49.18.1 і п. 203.1 ПК);
- у разі подання декларації з ПДВ за квартал – протягом 40 к.дн., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 49.18.1 ПК).
У випадку, коли останній день строку подання ПДВ декларації припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається банківський день, що настає за вихідним або святковим днем.
Автоматизація складання звітності
Автоматизація складання ПДВ звітності в Україні є важливим кроком на шляху до підвищення ефективності та точності фінансового обліку. Використання сучасних автоматизованих систем дозволяє зменшити ризик помилок, скоротити час на підготовку звітності та забезпечити відповідність законодавчим вимогам. Це сприяє підвищенню конкурентоспроможності підприємств та їх фінансовій стабільності.
Автоматизовані системи знижують ризик помилок, пов'язаних з людським фактором. Це забезпечує більш точні та достовірні звіти. Автоматизовані системи регулярно оновлюються відповідно до змін у законодавстві, що забезпечує відповідність звітності чинним вимогам.