
Соціальне житло для ВПО: які рішення пропонують для Миколаївщини?
Наразі як на рівні Парламенту, так і на рівні Уряду проводиться одразу кілька паралельних процесів щодо реформування житлової сфери в Україні.
Йдеться як про нагальну потребу житла для внутрішньо-переміщених осіб, так і про шляхи вирішення житлового питання для всіх інших українців, які десятиліттями стоять у квартирних чергах, які майже не рухаються. Про це повідомила голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк під час діалогу «Три роки повномасштабної війни», відповідаючи на питання журналіста 0512, щодо того, чи з’явиться в Миколаївській області соціальне житло або державні програми допомоги у придбанні нерухомості.
Які рішення пропонують на рівні держави?
За її словами, питання забезпечення житлом переселенців вирішується одразу на кількох рівнях – від місцевої влади до урядових програм. У парламенті розглядається новий законопроєкт №12377, який передбачає реформування житлової сфери та розвиток фондів соціального житла.
Звісно, реформування, про яке йдеться, не буде обмежуватись лише великими містами на кшталт Києва, Львова, Одеси тощо. Всі регіони, у тому числі і Миколаївщина, які прийняли до своїх громад сотні тисяч українських переселенців, повинні розглядатися як локації для спорудження соціального житла і загалом для запровадження одразу кількох інструментів для вирішення житлових потреб українців,
зазначила Олена Шуляк.
Що це означає?
- Будівництво соціального житла в регіоні залишається одним із можливих рішень.
- Місцева влада вже може включати такі проєкти у свої стратегії розвитку та містобудівну документацію.
- Окрім будівництва, ефективним варіантом є інвентаризація нерухомості: занедбаних лікарень, шкіл, дитсадків та інших об’єктів, які можна переобладнати під житло.
У представників уряду є ідеї централізованих проєктів з будівництва соціального житла, але дешевшим та ефективнішим способом є інвентаризація наявного житла і нерухомості, придатної для переобладнання. Згадайте про будівлі, що простоюють, зокрема ті, які перебувають у державній та комунальній власності. Тому інвентаризація дозволить ефективніше використати ресурси і дасть нове життя старим будівлям,
говорить голова партії.
Інвентаризація як альтернатива будівництву.
Як повідомила Олена Шуляк, відповідне законодавство вже ухвалене. Закон №4080-IX дозволяє органам місцевого самоврядування проводити інвентаризацію нерухомості, що перебуває у державній чи комунальній власності, з метою її використання для розміщення ВПО.
Деякі громади України вже розпочали цей процес, зокрема перевіряють проблемну власність: будівлі з невизначеним статусом, майно підсанкційних осіб та колаборантів, недобудови. Очікується, що такі ініціативи почнуть активно втілювати й на Миколаївщині.
Чи стане область новим домом для переселенців – тепер залежить від ефективності місцевої влади та готовності держави підтримувати житлові ініціативи.