
Алкоголь, психотропи та переповнені кімнати: які порушення виявили у дитячих закладах Миколаївщини
У дитячих закладах Миколаївської області виявили серйозні порушення прав дітей.
Моніторингова група Офісу омбудсмана разом із представниками громадських організацій зафіксувала факти відсутності доступу до медичної допомоги та освіти, використання протермінованих рецептурних ліків, а також випадки дискримінації дітей та порушення їхнього права на виховання в сімейному оточенні на Миколаївщині. Про це заявив уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець, 3 березня.
Шокуючі методи утримання дітей
У заяві Дмитра Лубінця йдеться, що моніторингова група побувала відвідала Лисогірську спеціальну школу, у якій перебувають евакуйовані діти з Широколанівської спеціальної школи, Антонівський мистецький ліцей, де перебувають евакуйовані діти з Миколаївського центру соціально-психологічної реабілітації та Вознесенську спеціальну школу Миколаївської обласної ради. За словами омбудсмена, що в Центрі медичної реабілітації та паліативної допомоги дітей малюків фактично прив’язували ременями, фіксували у стільцях для годування та дитячих візочках, аби спростити догляд за ними. Моніторингова група зафіксувала випадок застосування таких методів навіть щодо шестимісячного немовляти, чиї руки після фіксації були набряклими та мали сліди від перев’язування.

Фото Дмитро Лубінець
Які ще порушення виявили на Миколаївщині?
Порушення, що набули системного характеру. Окрім жорстокого поводження з дітьми, у закладах також зафіксовано:
- Недостатню кількість персоналу: догляд за 8 дітьми здійснювали лише 2 працівники, хоча офіційно штат налічує 89 осіб.
- Відсутність індивідуального одягу та спідньої білизни у дітей.
- Нехтування правом дитини на виховання в сім’ї: особові справи ведуться хаотично, що ускладнює пошук прийомних родин.
- Виявлені алкогольні напої в підсобних приміщеннях одного із закладів.
Також перевіряючі відвідали кілька спеціалізованих закладів, куди евакуювали дітей-сиріт, дітей з інвалідністю та тих, хто перебуває в складних життєвих обставинах. Виявлені численні порушення:
- Діти навчаються дистанційно через месенджери, хоча в закладах є обладнані класи.
- Евакуйованих дітей дискримінують: обмежений доступ до освітніх і спортивних приміщень.
- Переповнені кімнати (до 10 дітей), речі зберігаються в коробках з-під продуктів.
- Недотримання санітарних норм: температура в кімнатах не перевищує 15°C, діти приймають душ у приміщеннях без перегородок.
- Видача протермінованих психотропних препаратів та неналежне медичне обслуговування.
- Відсутність доступу до укриттів у воєнний час.
Яка реакція влади?
Офіс Омбудсмана направив заяву до Офісу Генерального прокурора про вчинення злочину за статтею "Катування". Також Дмитро Лубінець зазначив, що відповідні акти реагування відправлено й до Миколаївської обласної військової адміністрації, Міністерства соціальної політики України та інших компетентних органів для усунення порушень, оцінки рівня безпеки та покращення умов для дітей.
"Відсутність доступу до медичної допомоги та освіти, протерміновані рецептурні ліки, розділення дітей за принципом “свій-чужий” та порушення права дитини на виховання в сімейному оточенні. Ця ситуація потребує негайного реагування та системних змін для захисту прав дітей у соціальних закладах",
- додав уповноважений з прав людини.
Нагадаємо, протягом 2024 року до поліції Миколаївщини надійшла 441 заява про зникнення дітей. Усіх неповнолітніх розшукали, у тому числі 432 - були знайдені упродовж доби, ще 174 дитини перебували без нагляду дорослих.