“Ми мали до 15 викликів на день”, - начальник пожежної частини про роботу миколаївських рятувальників під час війни
Олександр Довгопол служить у ДСНС майже 10 років. Чоловік очолив 5 пожежно-рятувальну частину у Миколаєві в лютому 2022 року, незадовго до повномасштабного вторгнення росії. Саме ця частина знаходиться у Корабельному районі, який найбільше потерпав від російських обстрілів в місті.
Чоловік розповів 0512 про особливості роботи миколаївських рятувальників під час війни.
"Наш район зазнавав значних обстрілів з різних видів зброї рф"
Олександр Довгопол. Фото ДСНС Миколаїв
Олександр виріс у Березнегуватому на Миколаївщині. З дитинства чоловік любив спостерігати за роботою рятувальників, а в юності брав участь у змаганнях з пожежно-прикладного спорту. Після навчання у Черкасах, Олександра направили служити у Миколаївський гарнізон оперативно-рятувальної служби. На початку лютого 2022 року, рятувальник очолив пожежну частину у Корабельному районі, який щоденно потерпав від російських обстрілів у Миколаєві у 2022 році.
“Наш район зазнавав значних обстрілів з різних видів РСЗВ, артилерії й т. ін. Все долітало, адже війська рф знаходились у Херсоні та Херсонській області й звідти вони били здебільшого по нашому району. Тоді ми мали по 12-15 виїздів на день. Переважно це були пожежі приватних житлових будинків, багатоквартирних житлових будинків, та робота на завалах”, - говорить чоловік.
Він пригадує, що під час ліквідації наслідків прильотів, бували повторні обстріли зі сторони російських окупантів, тоді доводилось зупиняти роботу рятувальників на певний час.
Рятувальник розповів, що найбільше під час обстрілів переживає за власну родину та свою команду.
“На викликах, які нам надходять після обстрілів, перше, що ми враховуємо - це безпека. Тобто чи триває тривога, чи тривають ще обстріли. Тому що це є й безпека самих рятувальників. Це відповідальність за їх життя. Зараз росіяни змінили тактику, вони все частіше застосовують подвійні удари в один й той самий район чи точку, це також потрібно враховувати”, - зазначив начальник пожежної частини.
"На зайві емоції часу немає, але працюємо на адреналіні"
Олександр також говорить, що під час роботи важливо зберігати холодний розум, адже емоції заважають приймати вірні рішення.
“Коли ти працюєш на локаціях, де стались обстріли, це завжди паніка довкола. Мені потрібно керувати командою. Першочергово рятуємо та надаємо допомогу людям. Важливо максимально швидко дізнатись від інших про потенційних постраждалих та їх стан. На зайві емоції часу немає, але працюємо на адреналіні. Я не тільки керую, але й сам беру участь у роботах за призначенням. Вже після того, як ми повертаємось у частину, то можемо видихнути”, - каже рятувальник.
Один із важких викликів, які пригадує Олександр стався у 2022 році.
"Найважчий виїзд — це був наш перший виїзд, який трапився після обстрілу сьомого березня. Багатоповерховий житловий будинок, пожежа балконів та квартир двох під’їздів - з другого по п’ятий поверх. Це був жах Нам допомагала поліція та військові. На викликах ми завжди працюємо разом. Тоді вдалось швидко евакуювати людей”, - сказав Олександр.
Я "завжди закликаю людей реагувати на тривоги, дотримуватись цього банального правила “двох стін”. Як показує наш досвід, це працює"
Довгопол розповідає, що головне у професії пожежника - це порятунок життів, але на жаль людських жертв інколи не оминути.
“Ми стараємось сприймати реальність не занадто емоційно, бо можна просто збожеволіти. З останніх ворожих ударів по Миколаєву. Це була атака “шахедами”. Коли вони летять, то радіус враженої території буває більшим, якби це впала ракета в одну точку наприклад. Бо уламки летять хаотично. Ми отримали виклик, що горить домівка. Вогонь повністю охопив житло, на жаль ми виявили жертви після гасіння, адже потрапити в охоплений вогнем будинок було неможливо. Тому я завжди закликаю людей реагувати на тривоги, дотримуватись цього банального правила “двох стін”. Як показує наш досвід, це працює. Адже опинившись навіть під завалами, людина має шанси вижити й ми допоможемо її дістати з-під завалів”, - відмітив рятувальник.
Олександр каже, що якщо ворог у 2022 році здебільшого цілився по цивільним об’єктам, щоб якмога більше було жертв серед мирного населення, то зараз завдає здебільшого ударів по об'єктах інфраструктури, намагаючись лишити людей без світла, опалення тощо.
Війна триває, й команда Олександра завжди готова до викликів, адже у колективі головне - це взаємопідтримка, згуртованість та готовність завжди підставити плече один одному.
Фото ДСНС Миколаїв.