
У Китаї загорівся крейсер “Мінськ”, який збудували у Миколаєві, - ФОТО
16 серпня у Китаї на авіаносному крейсері проєкту 1143 "Мінськ", який збудували в Миколаєві, спалахнула велика пожежа.
Як пише The Warzone, пожежа почалася близько 16-ї години дня під час демонтажу деяких конструкцій. Спроби ліквідувати загоряння успіху не дали - в ніч проти 17 серпня корабель палав усе сильніше.
Зазначається, що причина пожежі та поточний стан “Мінська” невідомі. Постраждалих немає, і за даними китайських ЗМІ, інцидент розслідується.
Історія будівництва крейсера

Крейсер “Мінськ”
“Мінськ” є другим миколаївським авіанесучим крейсером, оскільки цей авіаносець заклали в той же день, коли на воду спустили “Київ” - у 1972 році, зокрема, за спусковою вагою.
Український інженер-суднобудівник, до 1991 року начальник конструкторського бюро у відділі головного конструктора Чорноморського суднобудівного заводу в Миколаєві з авіанесучих кораблів та наземного комплексу випробувань корабельної авіації “Нитка”, письменник, краєзнавець, журналіст Валерій Бабич на своїй сторінці у facebook розповів, що на кораблі було досить потужне ракетно-артилерійське озброєння, яке не поступається ракетним крейсерам, включаючи протикорабельні крилаті ракети "Базальт", здатні досягати мети на відстані понад 500 км зі швидкістю 2,5 Маха (близько 3 000 км/год).
30 вересня 1975 року корабель спустили на воду повністю змонтованою по висоті надбудовою. Протягом жовтня 1977 – лютого 1978 років проходили швартові випробування та після закінчення випробувань наступного дня вперше підняли Військово-морський прапор СРСР.
“Життя” крейсера
У вересні 1978 року корабель вступив у дію і був тимчасово зарахований до складу Чорноморського флоту, адже у листопаді цього року авіаносець включили до Тихоокеанського флоту.
У 1979 році за 6 місяців корабель здійснив перехід із Севастополя навколо Африки до Владивостока із заходами в Луанду, Мапуту, Порт-Луї, Аден. Восени 1980 року крейсер здійснив бойовий похід до В'єтнаму. Протягом 1986 - 1988 років старшим помічником командира "Мінську" був Володимир Висоцький, майбутній адмірал і Головнокомандувач ВМФ рф.

Крейсер “Мінськ”
Також у грудні 1982 року під час бойових походів "Мінськ" відвідав з візитом Бомбей, у липні 1986 року - Вонсан.
Як склалася доля корабля
1991 року крейсер "Мінськ" мав пройти середній ремонт на Чорноморському суднобудівному заводі, але так цього й не сталося. Вже 1995 року його продали за 4,5 мільйона доларів і відбуксували до Південної Кореї, де його мали розібрати на металобрухт, але згодом "Мінськ" придбала китайська компанія. Коли компанія збанкрутувала, то миколаївський авіаносець став частиною військового парку Minsk World у Шеньчжені.

Крейсер “Мінськ”
2006 року з другої спроби корабель продали за 128 мільйонів юанів. За словами Валерія Бабича, увесь цей час "Мінськ" знаходився у Китаї і використовувався як туристичний та військово-історичний розважальний центр "Світ "Мінська".
Валерій Бабич розповів, що вхідний квиток до музеїв-кораблів, таких як “Київ” та “Мінськ” коштує 110 юанів, це близько 15 доларів. За його словами, це досить багато за китайськими мірками. У вихідні та святкові дні кораблі відвідують до 10 тисяч людей.
Масштаби руйнувань після пожежі, пишуть в “Уніан”, оцінити досить складно, втім, на одному з відео можна бачити практично повністю знищену надбудову корабля. На думку спеціалістів, нинішня пожежа, скоріш за все, поставить крапку в історії авіаносного корабля.

Пожежа на авіаносному крейсері "Мінськ"